بازار خرید نشریات در ایلام، هر روز بدتر از دیروز

"مردم از خريد روزنامه استقبال نمي‌كنند، آنان حالا با نيم نگاهي به تيترها مي‌گذرند و ما روزنامه‌فروشان تنها از راه فروش كارت تلفن، دفترچه و لوازم‌التحرير ارتزاق مي‌كنيم."
"محمدكريم ويسي" به رديف روزنامه‌ها اشاره مي‌كند كه حالا زير نور تند آفتاب رنگ باخته و در نسيمي ملايم ورق مي‌خورند.

اين روزنامه‌فروش اعلام نتايج آزمونهاي سراسري و يا روزگار انتخابات و تحولات سياسي را بهار رونامه‌فروشان ايلامي مي‌داند كه زودگذر و بي‌رمق هستند.

به گفته وي بازار خريد روزنامه و نشريه در استان ايلام هيچگاه پر رونق و پر سود نبوده و تنها برخي از شهروندان از خريد مجله‌هاي خانوادگي و يا روزنامه‌هاي سراسري استقبال مي‌كنند.

وي در خصوص هفته‌نامه‌ها و نشريات محلي نيز وضع را بدتر از اين مي‌داند و تاكيد مي‌كند، در مدت زمان حضور يك هفته‌اي آنان روي پيشخوان به ندرت نسخه‌اي از آنان به فروش مي‌رود.

يكي ديگر از دكه‌داران و فروشندگان روزنامه در شهر ايلام اكنون بازار فروش روزنامه را كسادتر از هميشه مي‌داند و ميزان فروش خود را در ارسال نشريات اشتراكي به روابط عموميها و ادارت خلاصه مي‌كند.

"محمد ميرزايي" با ابراز تاسف از فروش اندك نشريات ورزشي و يا سياسي و اجتماعي در ايلام از كاهش ‪ ۷۵‬درصدي فروش روزنامه و نشريه خبر مي‌دهد.

به گفته وي، با سرد شدن تب رقابتهاي انتخاباتي و بسته شدن و يا تغيير موضع برخي از نشرياتي كه به چاپ مطالبي جذاب از وضعيت انتخاباتي مي‌پرداختند اكنون مي‌توان به جرات گفت بازار نشريات در ايلام با ركود مواجه است.

اين روزنامه فروش، روزنامه‌خوانان حرفه‌اي در ايلام را اندك و مشترياني تقريبا ثابت مي‌داند كه از شمار انگشتان دو دست تجاوز نمي‌كند.

وي سهميه تك فروشي روزنامه براي دكه‌هاي استان ايلام را حدود ‪ ۲۰‬نسخه عنوان مي‌كند و آن را ناشي از بازار كساد و عدم استقبال مردم از نشريات و خريد روزنامه مي‌داند.

اين روزها با قرار گرفتن در كنار دكه‌هاي روزنامه‌فروشي در ايلام مي‌توان شاهد جمعيتي بيشتر جوان بود كه تنها با نيم نگاهي به نشريات مي‌گذرند و تنها جمع اندكي از آنان به توقف و خريد روزنامه اقدام مي‌كنند.

با وجود درصد بالاي قشر جوان و تحصيلكرده در استان ايلام (حدود ‪ ۴۰‬درصد از جمعيت ‪ ۶۲۰‬هزار نفري در ايلام) اكنون جمعيت روزنامه‌خوان اين استان در گروه‌هاي مشخص نظير فعالان سياسي و يا برخي دانشجويان خلاصه مي‌شود.

يكي از شهروندان ايلامي مشكلات فراوان معيشتي و فقر نيمي از جمعيت استان ايلام را در عدم استقبال مردم از روزنامه‌خواني بي‌تاثير ندانست.

"احسان هاشمي" از دانشجويان دانشگاه ايلام افزود: مردم استان ايلام در فقر و مشكلات زندگي غرق شده‌اند و اين مهم از گرايش آنان به سمت خريد روزنامه كه برخي از آنان هزينه بر نيز هستند، مي‌كاهد.

وي تصريح كرد: براي نسل جوان نيز كه با بيكاري دسته و پنجه نرم مي‌كند ديگر نه منبعي براي خريد روزنامه و نشريه به صورت حرفه‌اي و نه حوصله خواندن نشريه وجود دارد.

اين شهروند حتي قشر دانشجو را از تبعات موقعيت توسعه نيافته ايلام و وضعيت فرهنگي سنتي اين شهر بي‌تاثير نمي‌داند.

وي تاكيد كرد: روزنامه‌خواني حرفه‌اي مختص جوامع توسعه يافته است و ايلام براي رسيدن به سرانه بالاي مطالعه روزنامه و حتي كتاب راه درازي در پيش دارد.

"بازار نشريات و روزنامه‌خواني در ايلام هيچگاه آنگونه كه بايد پررونق نبوده و البته رونق اندك اين بازار در مقاطع مختلف نظير انتخابات و تحولات سياسي اين يك استثناست."
"عليرضا احمدي" كارشناس و استاد علوم اجتماعي دانشگاه ايلام بر اين جمله با تحكمي مثال زدني تاكيد مي‌كند.

وي تقريبا مطمئن است تاريخ ورود نخستين نشريه و يا روزنامه به استان ايلام كه تا سي سال پيش به عنوان قطعه يازدهم استان كرمانشاه و به صورت فرمانداري اداره مي‌شد را هيچ كس نمي‌داند.

اين استاد دانشگاه آشنايي مردم استان با روزنامه و نشريه را محدود به گروهي از تحصيلكردان مهاجر به استانهاي ديگر دانست و افزود: قرار گرفتن ايلام در موقعيت شبيه بن بست جغرافياي سبب شده روزنامه‌ها و نشريات كشوري پس از مدتها به ايلام رسيده و مردم را با رفتار نوين اجتماعي به نام روزنامه‌خواني آشنا كنند.

به عقيده وي، گرايش تند شهروندان ايلامي و به ويژه نسل جوان به نشريات در ايلام با پديد آمدن رقابتهاي انتخاباتي رياست جمهوري در بهار ‪ ۱۳۷۶‬آغاز شد و به تبع آن با اعمال آزادي بيشتر و حضور نشرياتي وابسته به جريان دوم خرداد بازار نشريات در اين استان رونقي تقريبي گرفت.

وي پرداختن بي‌سابقه روزنامه‌ها و نشريات به بحثهاي روز و تنور گرم فضاي انتخاباتي آن سالها را در گرايش عمومي مردم كشور و به تبع آن استان كمتر توسعه يافته ايلام به روزنامه‌ها موثر دانست.

اين استاد دانشگاه پرداختن برخي از نشريات به مسايلي كه در ذهن مردم ممنوعه لقب گرفته بودند و تب تند توقيف اين روزنامه‌ها را در استقبال مردم از نشريات بي‌تاثير ندانست.

احمدي ترويج پديده‌اي به نام اينترنت در بين نسل جوان ايلام را نيز در اين عدم استقبال تاثيرگذار عنوان كرد و افزود: اكنون برخي از جوانان ايلامي نيز با حضور در مراكز اينترنتي و "كافي‌نتها" از طريق مطالعه سايتهاي خبرگزاريهاي مختلف داخلي و خارجي فارسي‌زبان به بررسي رويدادها بدون گرايشها غالب اكثر روزنامه‌هاي كشور مي‌پردازند.

وي با تاكيد بر نقش موثر مطالعه نشريات در افزايش سطح آگاهي و فرهنگ جامعه تنها اطلاع‌رساني را راهكار اساسي گرايش مردم استان ايلام به نشريات دانست.

اين استاد دانشگاه افزود: به قطع يقين با گذر زمان و قرار گرفتن استان ايلام در مسير توسعه بازار نشريات در ايلام كم كم رونق مي‌گيرد كه اين كار نيازمند صبر، فرهنگسازي و گذشت زمان است.

وي در عين حال هشدار داد: در صورت توقف روند توسعه در ايلام بايد شاهد ركود بيش از پيش مطالعه نشريات و روزنامه در اين استان بود كه نمي‌تواند دستاورد خوشايندي در استان ‪ ۶۲۰‬هزار نفري و توسعه نيافته ايلام داشته باشد.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 6روز