طرح مبارزه با انگل گیاهی لورانتوس در جنگل‌های ایلام آغاز شد

رييس اداره حفاظت و حمايت منابع طبيعي استان ايلام از آغاز اجراي طرح مبارزه با انگل گياهي لورانتوس در جنگل‌هاي اين استان خبر داد.

"حجت‌الله فتحي" روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا گفت: يكي از مهمترين آفاتي كه به شدت جنگل‌هاي اين استان را تهديد مي‌كند، گياه نيمه انگلي لورانتوس از خانواده "لورانتاسه" است.

وي افزود: اين آفت بر روي درختان جنگلي بويژه درخت بلوط رشد كرده و با تشكيل غده بر روي آن، سبب ضعيف شدن و خشكيدن كامل آن مي‌شود.

وي اظهار داشت: هم‌اكنون ‪ ۸۰‬هزار هكتار از سطح جنگلهاي استان به اين آفت آلوده است و تنها راه مبارزه با آن قطع مكانيكي اين آفت است.

فتحي گفت: در سالجاري و از محل اعتبارهاي سفر رياست جمهوري يك ميليارد ريال اعتبار براي مبارزه با اين آفت اختصاص يافته است.

وي افزود: اين ميزان اعتبار براي اجراي عمليات مبارزه با لورانتوس در سطح ‪ ۱۰‬هزار هكتار از جنگلهاي شهرستانهاي ايلام، ايوان و شيروانچرداول هزينه مي‌شود.

وي اظهار داشت: بيش از ‪ ۱۰‬گروه مردمي با مشاركت نيروهاي بسيج سازندگي براي انجام عمليات مبارزه با اين آفت به كار گرفته شده است.

وي با اشاره به اينكه اين آفت از طريق باد و پرندگان به ديگر درختان انتقال داده مي‌شود، ابراز اميدواري كرد: به منظور جلوگيري از گسترش اين آفت به ساير جنگل‌هاي استان، طي برنامه‌اي چند ساله و با تخصيص اعتبارهاي لازم اين آفت از كل جنگل‌هاي استان پاكسازي شود.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -2روز