کلیه محموله‌های دامی وارداتی از عراق قرنطینه می‌شوند

سالانه 2 ميليون راس دام سبك و200 هزار راس دام سنگين عليه بيماري‌هاي مختلف در ايلام واكسينه مي‌شوند.

به گزارش خبرنگار كشاورزي ايسنا، دكتر منصوري ـ مديركل دامپزشكي ايلام ـ با اعلام اين خبر در جمع خبرنگاران افزود: اين ميزان مايه‌كوبي عليه بيماري‌هاي قديمي مانند سل و هاري و هم‌چنين بيماري‌هاي نوظهور نظير آنفلوآنزاي طيور انجام شده است. اين در جايي است كه 100 درصد دامداري استان در بخش دام‌هاي سبك به صورت سنتي انجام مي‌گيرد.

او با اشاره به كاهش چشمگير بيماري‌هاي بومي دام در سطح استان گفت: در سا ل81 آمار مبتلايان دام‌هاي به سل در روستا‌هاي استان 15 مورد بوده است كه تا امسا ل به يك مورد كاهش يافته است و هم‌چنين بيماري‌هاي انگلي و هاري نيز در استا ن به حداقل ميزان خود رسيده است.

منصوري با بيان اين كه براي جلوگيري از ورود بيماري‌هاي قديمي و نوظهور دامي به استان در مرز مهران قرنطينه وجود دارد، اظهاركرد: كليه محموله‌هاي دامي كه از عراق به ايران وارد مي‌شوند ابتدا قرنطينه و چك مي‌شوند و برخي از محموله‌ها نيز براي اطمينان از زير دوش مخصوص گذرانده مي‌شوند.

مديركل دامپزشكي استان اضافه كرد: هم اكنون در بخش دام سنگين نيز 30 درصد كار به صورت صنعتي و70 درصد به طور سنتي، دامداري مي‌شود و اين در حا لي است كه بايد اين واحد‌ها صنعتي شوند و براي واحد‌هاي سنتي كمتر مي‌توا ن برنامه‌ريزي كرد.

جمعيت دام سبك استا ن ايلام يك ميليون و 300 هزار راس است.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -10روز