آذر:بزرگترین مخزن گازشیرین درایلام است

دكتر آذر معتقد است ايلام در پازل دولت، كشور و برنامه ريزي‌ها فراموش شده است و نقش ايلام در توسعه و كشور مشخص نشده است.

دكتر عادل آذر نماينده‌ي دهلران كه به همراه داريوش قنبري ديگر نماينده ايلام در مجلس شوراي اسلامي در خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، حضور يافته بود در ميزگرد «بررسي چالش‌ها و برون‌رفت‌هاي ايلام» گفت: در پازل دولت و كشور نوشته يا نانوشته براي هر استان و منطقه‌اي، يك نقشي در چشم‌انداز يا برنامه 5 ساله تعريف شده است. در واقع براي هر منطقه جغرافيايي يا استاني به لحاظ بحث برنامه‌ريزي منطقه‌اي و آمايش صنعتي نقشي تعريف شده است، مثلا در استراتژي‌هاي كلان كشور، اصفهان يك استان صنعتي تعريف شده يا خوزستان يك استان كشاورزي.

به تمام معنا فراموش شده‌ايم

به اعتقاد نماينده‌ي دهلران، ايلام در اين پازل فراموش شده است، يعني در برنامه‌ريزي‌هاي كلان ديده نشده است و به صورت شفاهي يا كتبي در دوره‌هاي مختلف، دولت‌ها نقش و وظيفه ايلام را تعريف نكرده‌اند. تا زماني كه ايلام تعريف نشود و جايگاه آن در استراتژي كلان كشور مشخص نگردد و معلوم نشود كه ايلام چه قطعه‌اي از پازل ايران اسلامي است، بقيه حرف‌ها، حرف‌هاي سطح دوم است و نمي‌توانيم با اين وضعيت نقش‌آفريني كنيم.

وي تصريح كرد: پيكره ايران اسلامي اجزايي دارد كه ما اسم آن را استانها مي‌گذاريم و معتقدم براي هركدام از استانها نقشي وجود دارد، ولي براي ايلام اين امر روشن نيست و به تمام معنا فراموش شده‌ايم.

بايد به ما بگويند كه ايلام در پيكره نظام چه نقشي دارد

بزرگترين مخزن گاز شيرين در ايلام قرار دارد

عضو كميسيون برنامه و بودجه خاطرنشان كرد: در اين ميان استراتژي كه هر مسوول براي ايلام دارد، يكي نيست و علت اين تشتت و اختلاف آراء اين است كه نقش ايلام مشخص نشده و به ما نگفته‌اند كه چه كاري بايد انجام دهيم؟

به اعتقاد وي از بالا بايد به ما بگويند كه ايلام در پيكره نظام چه نقشي دارد، اگر اين مسأله مشخص شود به اندازه‌اي استعداد در استان ايلام وجود دارد كه مي‌توان منابع را در راستاي آن استراتژي‌ها جهت داد.

آذر ادامه داد: ايلام درحوزه نفت و گاز فوق‌العاده است و بزرگترين مخزن گاز شيرين در دل كوير كوه ما قرار دارد. اگر استراتژي ما اين است كه استان ايلام بايد يك استان صنعتي باشد يا در حوزه پتروشيمي بايد كار كند، اين استعداد در اين استان وجود دارد و ما هم تمام منابع انرژي خود را در آنجا متمركز خواهيم كرد.

دو - سوم پايين دست رودخانه كرخه در ايلام است

وي به استعداد بالاي استان ايلام در زمينه‌ي كشاورزي نيز اشاره كرد و افزود: دو - سوم پايين دست رودخانه كرخه در ايلام است و از آناجاييكه كل بيكاران ايلام 27 هزار نفر است، اگر سرانه را محاسبه كنيم كه هر هكتاري يك نفر را مشغول كند، نرخ بيكاري ما منفي خواهد شد و بايد از بيرون استان نيرو جذب كنيم.

وي اظهار داشت: يا اگر بگويند ايلام در بخش واردات و صادرات رسالت ملي دارد، بازهم اين استعداد در ايلام وجود دارد؛ چراكه ما بيشترين مرز را با عراق داريم، ولي ما تنها بر روي مهران متمركز شده‌ايم.

اين نماينده‌ي مجلس تصريح كرد: دامپروري متاسفانه در ايلام رونق ندارد، چون بيشتر ايلام كوهستاني است، لذا در آن حوزه مشكل داريم.

ايلام در شاخص‌هاي توسعه در رده 27 قرار دارد

وي با تأكيد بر مشخص شدن رسالت ايلام، گفت: متأسفانه از نظر شاخص‌هاي توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي استان ايلام از نظر توسعه‌يافتگي، استان 27 است. نكته ديگر بحث نيروي انساني به عنوان سرمايه اصلي هر منطقه و كشوري است. بايد كاري كنيم در زمينه فرهنگ كارآفريني و اين كه ايلامي بايد خود، ايلام را بسازد و چشمش به آب باريكه دولت نباشد، قدم برداريم. لذا اين فرهنگ بايد در استان جا بيفتد تا زماني كه فكر و ذكرمان اين باشد كه دولت بيايد مشكلات ايلام را حل كند به جايي نخواهيم رسيد.

وي ادامه داد: اگر فرهنگ كارآفريني و توليد ثروت و مولد بودن انسان، در ايلام رواج پيدا نكند، كاري پيش نمي‌رود.

سهم ايلام از بودجه كشور يك هزارم است

آذر ادامه داد: اگر سال 1385 را مبنا قرار دهند از 195 هزار ميليارد تومان بودجه كشور ايلام كمتر از يك هزارم سهم دارد.

وي دليل اين مسأله را اين در موضوع عنوان كرد كه هرچند بودجه دولتي رشد خوبي داشته است، اما دو - سوم بودجه يعني حدود 160 هزار ميليارد تومان آن به 508 شركت دولتي تعلق گرفته است و به جرأت مي‌توان گفت سهم استان ايلام از اين بودجه صفر است.

رييس كميته‌ي اقتصادي كميسيون برنامه و بودجه مجلس گفت: بايد استراتژي و راهكاري را بچينيم كه با وجود آن كه بحث واگذاري‌ها و سياستهاي كلي اصل 44 مطرح شده و حتي مقام معظم رهبري عنوان كرده‌اند بايد اين واگذاري دهك‌هاي پايين را پر كند به اين وسيله شركتهاي دولتي را براي سرمايه‌گذاري در ايلام هدايت كنيم.

آذر، مشخص شدن نقش استان ايلام در پازل ملي را مورد تأكيد مجدد قرار داد و گفت: اگر اين مسأله مشخص شود مي‌توانيم امكانات خود را بسيج كنيم. همچنين سرمايه‌گذاري‌هاي شركت‌هاي دولتي در ايلام صفر است و سيلست‌هاي اصل 44 فرصتي است كه دولت اين شركتها را به سمت ايلام هدايت كند تا سهم ايلام نيز سهم قابل قبولي شود. همچنين با توجه به كم بودن فعاليت بخش خصوصي در ايلام، چون اين بخش ريسك سرمايه‌گذاري را در آن جا بالا مي‌بيند (در صورتي كه اينگونه نيست) لذا بازده خود را پايين مي‌بيند، در حالي كه دولت بايد تمهيدات و امتيازاتي براي بخش خصوصي براي سرمايه‌گذاري در ايلام بگذارد.

نرخ بازدهي داخلي پتروشيمي دهلران 18 درصد و ميزان ميعانات گازي آن بالاي 34 درصد است

بيشترين اولويت محور توسعه استان ايلام را در بخش انرژي گذاشته‌ايم

سند توسعه 5 ساله استان ايلام تهيه شده است

به گفته‌ي نماينده‌ي دهلران بحث فرهنگ‌سازي كارآفريني و اعتماد به نفس باعث ساخت ايلام مي‌شود. بايد خود ايلامي‌ها استان را از دايره توسعه‌نيافتگي نجات دهند. در اين راستا سند توسعه 5 ساله استان ايلام تهيه شده، ولي آمايش سرزمين هنوز تهيه نشده است و طرح چند هفته پيش در شوراي برنامه‌ريزي مطرح شد.

آذر در ادامه گفت: بيشترين اولويت محور توسعه استان ايلام را در بخش انرژي گذاشته‌ايم. در اين ميان سرمايه‌گذاري وزارت نفت تنها در حد پتروشيمي و پالايشگاه گاز است. البته در سفر رييس جمهور به ايلام، دولت مصوبه خوبي انجام داد و آن بحث احداث پتروشيمي دهلران بود و حتي دولت يك مشوقي هم گذاشت كه دولت خود 10 درصد آورده داشته باشد و كارهاي آن در حال پيش رفت است و مكان‌يابي هم شده است. در اين پتروشيمي، مطالعات نشان مي‌دهد نرخ بازدهي داخلي از نظر سرمايه‌گذاري نزديك به 18 درصد و ميزان ميعانات گازي آن بالاي 34 درصد است در حالي كه در عسلويه ميعانات گازي چيزي حدود 20 درصد است.

به گفته‌ي اين نماينده‌ي مجلس اگر استراتژي توسعه ايلام را روي بحث انرژي و بحث استفاده از منابع آبي يعني كشاورزي بگذاريم ايلام مي‌تواند نقش فوق‌العاده‌اي در توسعه كشور داشته باشد.

ماحصل اختصاص30 ميليارد تومان به ايلام در سال گذشته 12 ميليارد و 700 ميليون تومان شد

آذر در خصوص يكي از مصوبات هيأت دولت در سفر به ايلام در خصوص اختصاص 400 ميليارد ريال براي طرح‌هاي ضروري استان ايلام گفت: 30 ميليارد تومان براي سال 1384 از محل اعتبارات در اختيار رييس جمهور و 40 ميليارد تومان هم در بودجه سال 1385 براي اين مسأله در نظر گرفته شده بود كه از 30 ميليارد تومان، چيزي كه ابلاغ شده 2 ميليارد و 700 ميليون تومان براي سال 1384 است. منتهي براي استانهاي محروم مثل ايلام رييس جمهور و دولت خواسته قدري از آن اعتبار وعده‌شده را جبران كند.

وي ادامه داد: در بحث اختصاص 30 ميليارد تومان به ايلام، اين سوال مطرح بود كه رييس جمهور پولي در اختيارش در آن زمان نبود و نمي‌دانم چرا اين عدد را آن زمان گفت. سوال نمايندگان مجلس در سال 1384 در آن زمان اين بود كه اين پول از كجا قرار است داده شود؟ يك سازوكارهايي به كار بردند كه آن اندازه‌اي كه در اختيارشان بود، پول دادند. مثلا به استان ايلام 2 ميليارد و 700 ميليون تومان دادند و مابقي را به روشهاي غيرمستقيم جبران كردند. البته نمي‌گويم صد در صد 30 ميليارد تومان تأمين شد.

تخصيص بودجه‌هاي عمراني استاني استانهايي كه رييس جمهور سفر كرده 100 درصد بوده است

به گفته‌ي اين نماينده‌ي مجلس، متوسط تخصيص بودجه‌هاي عمراني استاني در استانهايي كه رييس جمهور به آنها سفر نكرده بود، 80 درصد شد، ولي براي استانهايي كه به آنها سفر كرده بود 100 درصد شد و اگر همين را براي استان ايلام محاسبه كنيد چيزي حدود 10 ميلياد تومان پول داده شد و از 30 ميليارد هم 2 ميليارد و 700 ميليون تومان نيز اختصاص يافته بود كه اگر سازوكارهاي غيرمستقيم را كنارش بگذاريم مي‌توان گفت جمعا 12 ميليارد و 700 ميليون تومان ماحصل قول رييس جمهور در سال 1384 تحقق پيدا كرد.

وعده 40 ميليارد تومان مازاد بر بودجه ايلام، به 24 ميليارد تومان رسيد

عضو كميسيون برنامه و بودجه خاطرنشان كرد: در سال 1385، وعده داده شده بود كه 40 ميليارد تومان مازاد بر بودجه استان به ايلام پول بدهند كه اين 40 ميليارد تومان در لايحه بودجه 37 ميليارد تومان شد، در درون مجلس و در كميسيون تلفيق متأسفانه با بحث‌هايي كه صورت گرفت و با اعمال شاخص‌هاي سازمان مديريت و برنامه‌ريزي، اين مقدار به 24 ميليارد تومان رسيد و در واقع اينجا تقصير دولت نبود بلكه رأي مجلس بود. چون نمايندگان استانهاي بزرگ كه جمعيت‌شان هم زياد بود عنوان مي‌كردند كه ترازوي توزيع اعتبارات استاني بايد يك ترازوي واحدي باشد.

وي ادامه داد: به گفته نمايندگان نمي‌شود گفت كه 2 هزار و 700 ميليارد تومان اعتبارت استاني بر اساس شاخص‌هاي سازمان مديريت توزيع شود، اما 900 ميليارد تومان سفرهاي رياست جمهوري هيچ شاخصي نداشته باشد.

وي ادامه داد: به اعتقاد نمايندگان بايد آن مقدار را نيز با اين ترازو سنجش كنيم. مكانيزم شاخص‌هاي سازمان مديريت طبيعتا شاخص‌هايي كه وزن بالايي داشت شامل جمعيت، مساحت و پروژه‌هاي نيمه تمام است. اين عناصر وقتي اثر گذاشت متأسفانه در بحث 18 استان محروم كه مساحت، جمعيت كم و پروژه‌هاي نيمه‌تمام و تازه كلنگ‌زده‌شده كمتري داشت،‌ پول پايين آمد و يك باره در كميسيون تلفيق 37 ميليارد تومان استان ايلام 24 ميليارد تومان شد.

عضو كميسيون برنامه و بودجه اظهار داشت: در صحن علني پيشنهاد داديم كه اين مقدار به همان 37 ميليارد برسد كه متأسفانه با اختلاف 4 رأي تصويب نشد، لذا چيزي كه در حال حاضر از 40 ميليارد تومان به استان ايلام مي‌رسد 24 ميليارد تومان است و تاكنون 50 درصد آن هم تخصيص داده شده است و تصور مي‌كنيم 100 درصد آن هم اختصاص مي‌يابد، چراكه عزم دولت جزم است كه اعتبارات عمراني را 100 درصد اختصاص دهد و ابلاغ نيز بكند. در اين راستا موافقتنامه‌ها نيز مبادله شده است و دليل آن اين است كه قرار است دولت متمم بياورد.

به اعتقاد آذر نكته‌اي كه وجود دارد اين است كه دبيران مجامع 18 استان محروم كه پول استانهاي آنها كم شده بود نامه‌اي به رييس جمهور نوشتند و خواستار حل اين مسأله شدند. دكتر احمدي‌نژاد هم به رييس سازمان مديريت دستور داده بود كه هر طور شده ما بعد التفاوت قولي را كه داده‌ شده است و مثلا 13 ميليارد كاهش يافته استان ايلام را جبران كنند و هم‌اكنون در تلاش هستند در قالب متمم بودجه عمراني كه قرار است به مجلس بياورند، اين قضيه را ببينند.

موجودي حساب ذخيره‌ي ارزي در پايان سال 1385، چيزي حدود 4 ميليارد دلار منفي است

وي در ادامه در مورد ميزان اختصاص 250 ميليون دلار از محل حساب ذخيره ارزي براي طرح‌هاي داراي توجيه فني استان ايلام وبه صورت خارج از نوبت براي استان ايلام نيز گفت: ابتدا لازم است يك نگاه كلي به ميزان استفاده بخش‌هاي غيردولتي يعني تعاوني‌ها و بخش خصوصي از حساب ذخيره ارزي داشته باشيم. از حساب ذخيره‌ي ارزي در سال 1384 ميزان تعهدات دولت به بخش غيردولتي حدودا 8 ميليارد دلار بوده است كه كمتر از يك ميليارد دلار آن استفاده شده است. مشكل ضعيف و نحيف بودن بخش خصوصي ماست كه قدرت جذب اين پول را ندارد و شايد بتوان گفت انگيزه‌ي لازم براي گرفتن اين پولها را ندارد، به خصوص كه هرچه پروژه‌ها كوچكتر مي‌شود، چون بوروكراسي و موانع آن زياد است، طبيعتا دنبال آنها نمي‌روند و بعضا هم آنها دنبال تسهيلات بانكي داخل كشور كه كار در آن زمينه‌ها راحت‌تر است، مي‌روند.

نماينده‌ي دهلران در عين‌حال افزود: همچنين دولت دوست دارد اين پول در حساب ذخيره‌ي ارزي بماند و خودش از آن پول استفاده كند. در واقع اين متمم‌هاي مكرري كه براي برداشت از حساب ذخيره ارزي مشاهده مي‌كنيد همين است كه بخش خصوصي نمي‌آيد از آن استفاده كند در حالي كه دولت استفاده خود را كرده است و چند بار نيز از آن برداشته است.

رييس كميته‌ي اقتصادي كميسيون برنامه و بودجه اظهار داشت: در گزارشي كه از موجودي حساب ذخيره ارزي به ما داده شد، محاسبه ما بر اساس منابع و موجودي ابتداي سال 1385 براي حساب ذخيره اين بود كه واريزي‌ها تا پايان سال 20 ميليارد دلار به حساب ذخيره ارزي بيايد و از آن طرف بحث مصارف آن است اگر تعهداتي كه به بخش خصوصي داريم و تعهداتي كه دولت نسبت به خريدهاي خارجي دارد و يا تعهداتي كه در قالب بودجه آمده و يا دو متممي كه دولت به همراه طرح‌هاي ديگر آورده را كنار هم بگذاريم موجودي حساب ذخيره‌ي ارزي در پايان سال 1385، چيزي حدود 4 ميليارد دلار منفي است.

بنگاه‌هاي موجود ظرفيت استفاده از پاداش و ارز حساب ذخيره‌ي ارزي را ندارند

نماينده‌ي دهلران در ادامه گفت: سهم استان ايلام از حساب ذخيره‌ي ارزي نزديك به صفر بوده است، يعني به 10 ميليون دلار هم نمي‌رسد و اين در حالي است كه تقريبا بنگاه‌هاي مادر استان در صف كميته بحران صنعت هستند و عمده حمايت‌هايي كه در اين راستا صورت مي‌گيرد، حمايت‌هاي تسهيلات بانكي، بخشش جريمه ديركرد و سود است. در حالي كه دولت بايد انگيزنندگان ارزي قوي بگذارد كه اين صنعت از آن استفاده كند يا بنگاه‌ها و صنعت‌كارها را هدايت كند چراكه وظيفه‌ي دولت اين است كه استان‌هاي محروم به ويژه استان‌هايي كه 8 سال جنگ را تحميل كرده‌اند و 12 سال به وابسته جنگ عقب مانده‌اند را كمك كند.

به گفته‌ي آذر، بنگاه‌هاي موجود ظرفيت استفاده از اين پاداش و ارز را كه براي حساب ذخيره‌ي ارزي گذاشته‌اند، ندارند. مگر اين كه دولت كمك كند يكسري سرمايه‌گذار جديد را به ايلام بفرستند و از اين امتياز استفاده كند.

بنگاه‌هاي زودبازده در ايلام بازده ندارند

اين عضو كميسيون برنامه و بودجه مجلس در رابطه با ميزان موفقيت طرح‌هاي زودبازده در استان ايلام، اظهار داشت: در اين رابطه ابتدا بايد به بحث كشورهاي صنعتي و موفق نگاه كنيم و ببينيم استراتژي آن‌ها راجع به صنعت چه بوده است. تقريبا مطالعات به ما مي‌گويد كه درست است كه 60 درصد صنعت آمريكا از محل بنگاه‌هاي كوچك حاصل مي‌شود منتهي بايد ديد اين بنگاه‌هاي كوچك در چه صورتي موفق هستند و چگونه شكل مي‌گيرند. عمدتا اين‌ها در كنار رينگ شهرك‌هاي صنعتي و صنايع بزرگ هستند، و به همديگر سرويس مي‌دهند و مشكل اشتغال را حل مي‌كنند.

وي ميزان پيشنهاد براي ايجاد بنگاه‌هاي زودبازده را در ايلام در سطح بسيار پاييني دانست و ادامه داد: متأسفانه در ايلام اين مسأله وجود ندارد. در واقع اگر بنگاه‌هاي زودبازده در استان ايلام ايجاد شود و در اين راستا فرهنگ‌سازي و اطلاع‌رساني شود، باز هم به دليل اين كه شهرك‌هاي صنعتي و صنايع بزرگ براي كمك به آن‌ها وجود ندارند، توفيقي به دست نمي‌آورند. لذا اميدي در روش استفاده از تسهيلات براي بنگاه‌هاي زودبازده نداريم؛ چراكه صنايع مادر شكل نگرفته است. هرچند ممكن است در استاني مثل اصفهان اين مسأله جواب دهد ولي در ايلام جواب نمي‌دهد چون پايه آن وجود ندارد.

آذر، عدم آموزش‌هاي لازم و اطلاع‌رساني را در اين زمينه مورد تأكيد قرار داد و گفت: بايد جايي به مردم ايده دهيم و به آن‌ها در زمينه طرح‌ها و پروژه‌هاي مورد نياز، اطلاعات دهد. اي كاش دولت در ايلام مثلا 3 كارخانه سيمان ايجاد مي‌كرد تا براي هركدام 300 هزار نفر را جذب مي‌كرد. متوسط وامي كه ارائه مي‌شود 20 ميليون تومان است، يعني در ازاي 1000 نفر و هر نفر 20 ميليون تومان به كارخانه‌دار سيمان مي‌داد و اين تعداد را جذب كار مي‌كرد در حالي كه از مجموع پول‌هايي كه در استان ايلام مي‌دهيم، اگر 200 ميليارد تومان آن هم جذب شود 4 هزار نفر شغل را هم ايجاد نخواهد كرد.

كشور يك ريال فاينانس در سال 1384 در قالب بودجه نداشت

آذر در مورد ميزان اختصاص مصوبه 100 ميليون دلاري دولت از محل فاينانس براي اصلاح و بازسازي ساختمان‌ها و بافت‌هاي فرسوده ايلام، خاطرنشان كرد: كشور يك ريال فاينانس در سال 1384 در قالب بودجه نداشت. سال 1385 هم وقتي اين مساله در قالب لايحه بودجه به شوراي نگهبان رفت، حذف شد چون اشكال ربوي گرفتند. خوشبختانه تا پايان برنامه آن را حل كردند. منتهي فاينانس به خوبي عمل نشد، مجوزي هم كه چند روز پيش بانك مركزي براي انتشار اوراق مشاركت از مجلس گرفت به اين دليل بود كه فاينانس‌ها خوب عمل نكرد، براي آن كه بتواند نقدينگي را مقداري كم كند، بحث اوراق مشاركت را مطرح كرد.

عملكرد فاينانس براي ساخت بافت‌هاي فرسوده ايلام، صفر است

نماينده‌ي دهلران در مورد بافت‌هاي فرسوده ايلام، گفت: بافت‌هاي فرسوده ايلام شامل 2 بخش است يك بخش شامل شهرهايي است كه جنگ‌زده نبودند و بخش ديگر كه شامل شهرهاي جنگ‌زده بودند. در اين ميان شهرهاي جنگ‌زده‌اي بودند ولي چون بازسازي كامل شدند شامل شهرهاي جنگ‌زده محسوب نمي‌شوند. طبق برآوردها بحث عملكرد فاينانس براي ساخت بافت‌هاي فرسوده، صفر است چراكه مردم اطلاعي از اين كه فاينانس چيست، ندارند. در حالي كه بايد در اين رابطه متولي مثل شهرداري مي‌گذاشتند و براي مردم مشخص مي‌كردند فاينانس و مزاياي آن چيست و اين متولي، بافت‌هاي فرسوده را شناسايي و صاحبان آن را الزام مي‌كرد كه از اين تسهيلات استفاده كنند تا با آموزش و اطلاع‌رساني به آن‌ها بافت‌هاي فرسوده را اصلاح و بازسازي كنند.

دكتر داريوش قنبري، نماينده‌ي مردم ايلام معتقد است: استان‌هاي محروم به خصوص استان‌هاي محروم جنگ‌زده مثل ايلام كه در 8 سال جنگ هيچ سرمايه‌گذاري عمراني در آن صورت نگرفته انتظارات بيشتري دارند و اميد دارند در سفرها و در عمل توجهاتي به آنها بيشتر شود، اما در عمل آنچه مشاهده مي‌كنيم آن انتظاري نيست كه ما داريم.

ايلام در يك بن‌بست خبري هم بوده است

نماينده‌ي مردم ايلام در خانه‌ي ملت، كه به همراه عادل آذر ديگر نماينده ايلام در مجلس شوراي اسلامي در خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، حضور يافته بود در ميزگرد «بررسي چالش‌ها و برون‌رفت‌هاي ايلام» گفت: استان ايلام علي‌رغم اين كه از گذشته در يك بن‌بست جغرافيايي قرار گرفته، در يك بن‌بست خبري هم بوده است. در واقع خيلي‌ها از اخبار و اطلاعات مناطق مختلف كشور مثل ايلام كه در حاشيه قرار گرفته‌اند آن‌گونه كه بايد منتشر نشده است، لذا بخشي از مسائل مربوط به عدم توسعه‌ي اين استان‌ها به ضعف اطلاعات و اخبار برمي‌گردد.

دانشگاه‌هاي ايلام از نظر كمي رشد ولي از نظر كيفي توجهي به آنها نشده است

به اعتقاد وي، اگر سرمايه‌گذار اطلاع داشته باشد كه استان ايلام پتانسيل‌هاي مختلف در عرصه‌هاي صنعت، بازرگاني و تجارت و معدن دارد، بهتر مي‌توانست براي سرمايه‌گذاري خود و براي طرح‌هايي كه در نظر دارد، منطقه را انتخاب كند و تعدادي از انها ايلام را انتخاب مي‌كردند.

قنبري با اشاره به وجود دانشگاه‌هاي دولتي، آزاد و پيام نور در استان ايلام، وضعيت دانشگاه‌هاي اين استان را در چند سال اخير به لحاظ تعداد پذيرش دانشجو چشمگير دانست و تصريح كرد: متاسفانه از نظر رشد كيفي به آن صورت توجهي در اين راستا ملاحظه نمي‌شود، در واقع داراي دانشگاه هستيم، منتهي فاقد هيات علمي متناسب با دانشگاه و هم‌چنين امكانات متناسب با دانشگاه مثل كتابخانه و آزمايشگاه و ... است. لذا آموزش از آن كيفيتي كه بايد برخوردار باشد، برخوردار نيست، يعني در حال حاضر در برخي رشته‌ها، دوره‌ي كارشناسي ارشد نيز داريم ولي با آن كارشناسي و كارشناسي ارشد مد نظر فاصله بسيار زيادي دارد.

دانشگاه‌هاي ايلام از هيات علمي مناسبي برخوردار نيستند

به گفته‌ي قنبري مهارت‌هايي كه در حد كارشناسي يك دانشجو بايد فرا گيرد، به دليل ضعف‌هايي كه عنوان شد، نمي‌تواند فرا گيرد. در كل بالاي 12 تا 13 هزار دانشجو در استان ايلام داريم كه اكثرا بومي هستند. منتهي مشكل عمده‌ي همه مراكز آموزشي استان نبود هيات علمي مناسب و ضعف امكانات است.

ايلام زمينه‌ي پذيرش و جذب فارغ التحصيلان را ندارد

وي مشكل ديگر استان را عدم برگشتن فارغ‌التحصيلان اين استان به ايلام دانست و تصريح كرد: يكي از معضلاتي كه در حال حاضر در رابطه با تحصيل‌كرده‌ها وجود دارد، اين است كه استان زمينه‌ي پذيرش و جذب آنها را ندارد. اين مشكل نه تنها در رابطه با دانشجويان ايلامي كه در خارج از استان تحصيل مي‌كنند وجود دارد، بلكه آن دسته از دانشجوياني كه در درون استان نيز تحصيل كرده‌اند، وجود دارد و علت اين مساله نبود زمينه‌هاي شغلي و فقدان مراكزي كه آنها را جذب كند، است.

آمار بيكاري در ايلام به رقم وحشتناك 35 درصد مي‌رسد

عضو كميسيون امنيت ملي مجلس، بحران عمده‌ي استان ايلام را هم‌اكنون مشكل بيكاري دانست و افزود: آمار بيكاري در ايلام به رقم وحشتناك 35 درصد مي‌رسد. اگر چه برخي آمارها 15 تا 20 درصد را اعلام كرده‌اند، ولي آماري كه اداره‌ي كار استان ايلام ارايه داده، نرخ بيكاري را 35 درصد اعلام كرده و به نظر مي‌رسد كه اين آمار واقعي بيكاران اين استان است.

به لحاظ آموزش و پرورش توجهات خوبي به ايلام صورت گرفته است

سطح باسوادي در استان نسبتا خوب است

وي به بحث آموزش و پرورش در استان ايلام اشاره و خاطر نشان كرد: در بحث آموزش‌هاي ابتدايي تا سطح دبيرستان استان در حد بسياري از مناطق پيشرفته كشور است. خوشبختانه به لحاظ آموزش و پرورش توجهات خوبي صورت گرفته است. در روستاها و شهرها، مراكز آموزشي فعال هستند و مشكلي در رابطه با اين مساله به آن صورت وجود ندارد. در مناطقي كه بافت عشايري داشتند، مدارس شبانه‌روزي ايجاد شده و در حال حاضر به لحاظ تحصيلات تا دبيرستان مشكل زيادي نداريم و آمارهاي ما با خيلي از مناطق پيشرفته برابري مي‌كند و سطح باسوادي در استان نسبتا خوب است.

قنبري تصريح كرد: نهضت سوادآموزي نيز در ميان عشاير و افراد مسن فعاليت‌هايي داشته است و در حد خواندن و نوشتن خوب كار شده است.

از وجود صنعت كه مشخصه‌ي يك جامعه‌ي مدرن است، خبري نيست

در كنار رودخانه‌هاي عظيم استان، كشاورزي به شكل ديم انجام مي‌شود

وي با بيان اينكه فرماسيون‌هاي اجتماعي گذشته هم‌چنان در استان وجود دارند، گفت: با اين وجود اين فرماسيون‌ها، اما جايگاه و شكل گذشته را ندارند و از سوي ديگر خصوصيات يك جامعه‌ي مدرن نيز در ايلام وجود ندارد، يعني اين جامعه با همان شكل گذشته منتهي كمي مدرن‌تر به حيات خود ادامه مي‌دهد. ايلام جامعه‌اي كاملا كشاورزي و دامداري بوده و هم‌اكنون در كنار فعاليت‌هاي دامداري و كشاورزي، فعاليت بخش خدمات نيز تا حدودي گسترش پيدا كرده، اما از وجود صنعت كه مشخصه‌ي يك جامعه‌ي مدرن است، در استان ما خبري نيست.

نماينده‌ي ايلام خاطر نشان كرد: البته در برخي جاها شيوه‌هاي كشاورزي استان تا حدودي مدرن شده ولي باز هم آن كشاورزي مكانيزه و مدرن را هنوز در استان نداريم. جالب اين كه در كنار رودخانه‌هاي عظيم استان، كشاورزي به شكل ديم انجام مي‌شود. علت اين مساله اين است كه روش‌هاي آبياري هنوز همان روش‌هاي سنتي گذشته است كه مثلا بايستي آب رودخانه سوار سطح مجاورش شود تا بتواند آن را مشروب كند و جايي كه اختلاف ارتفاع وجود داشته باشد، زميني كه در كنار رودخانه است، مي‌توان از آب آن استفاده كند.

كشاورزان ايلامي حتي امكان فراهم كردن يك موتور پمپ ارزان‌قيمت را هم ندارند

وي در ادامه گفت: كشاورزان هم اين امكان را ندارند كه بتواند يك موتور پمپ ارزان‌قيمت را براي خود فراهم كنند و برداشت خود را بيشتر نمايند. علي‌رغم استفاده از برخي از وسايل مدرن امروزي، فعلا كشاورزي مانند گذشته ادامه دارد. اما هنوز از كشاورزي مدرن در استان خبري نيست. در حالي كه 13 روخانه‌ي مهم و پر آب را در استان داريم كه روان آب اين تعداد رودخانه چيزي در حدود 5/4 ميليارد متر مكعب در سال است كه وارد خاك عراق مي‌شود. در صورتي كه در شرق كشور براي چند ليتر آب كه از افغانستان به ايران بيايد، چانه‌زني مي‌كنيم ولي در اين طرف در غرب كشور شاهد اين همه منابع آبي هستيم كه به سادگي هدر مي‌روند.

حدود 100 هزار تن در سال به استان‌هاي مجاور صادرات گندم داريم

به گفته‌ي قنبري با مهار اين آب‌ها و مكانيزه كردن كشاورزي در استان مي‌توانيم، استان را به يك قطب مهم كشاورزي تبديل كنيم و در كنار آن مي‌تواند علاوه بر كشاورزي در ساير جنبه‌ها هم منشا خدمات خوبي براي كل كشور باشد. در حال حاضر در عرصه‌ي توليد گندم با همين شيوه‌هاي سنتي نه تنها نياز استان را برطرف مي‌كنيم بلكه حدود 100 هزار تن در سال به استان‌هاي مجاور صادرات گندم داريم.

باغداري ايلام مغفول مانده است

وي در ادامه تصريح كرد: در صورتي كه اگر به كشاورزي استان توجه شود هم مي‌توانيم در عرصه‌ي محصولات استراتژيك مثل گندم، توليدات خود را بيشتر كنيم و هم استان در زمينه‌ي باغداري فعاليت بيشتري داشته باشد. استان ايلام با توجه شرايط اقليمي‌اش زمينه تبديل شدن به يك قطب باغداري عظيم در كشور را دارد و جا دارد روي آن هم كار شود كه متاسفانه تاكنون مغفول واقع شده است.

مساله‌ي مين‌گذاري زمين‌هاي كشاورزي منطقه يك معضل عمده‌ي كشاورزان است

نماينده‌ي ايلام با اظهار تاسف از عدم وجود صنايع تبديلي محصولات باغي و كشاورزي در ايلام، به مشكلات ايلام در خصوص عدم بازسازي اين استان پس از جنگ تحميلي، گفت: شهرهاي ما كه در زمان جنگ بمباران شده بودند يا تحت اشغال بودند، اسما بازسازي شده‌اند، ولي عملا بازسازي صورت نگرفته است. بازسازي به اين معني نيست كه بيايم چند خانه خراب شده را دوباره بازسازي كنيم و اعلام نماييم بازسازي تمام شد. هنوز مساله‌ي مين‌گذاري زمين‌هاي كشاورزي منطقه يك معضل عمده‌ي كشاورزان است.

وي ادامه داد: كشاورز جرات ندارد به دليل عدم مين‌روبي، زمين را بكارد. خيلي از اين زمين‌ها در اختيار نيروهاي مسلح است و هنوز ادوات جنگي زيادي در اين زمين‌ها وجود دارد، و هنوز پاكسازي نشده‌اند. از طرفي ديگر، كساني كه در گذشته كشاورزي مي‌كردند شغل خود را در حال حاضر از دست داده‌اند، وضعيت صنعت هم كه مشخص است. در واقع در استان ايلام با جمعيتي حدود 600 هزار نفر، تنها يك واحد توليد سيمان فعال است و واحد صنعتي چندان مهمي در استان وجود ندارد.

يك‌جانشين كردن عشاير توسط رضاخان، مردم ايلام را به سمت كشاورزي سوق داد

عضو كميسيون امنيت ملي، با بيان اين كه كشاورزي حرفي براي گفتن در استان ندارد، مشكل ديگر در بخش كشاورزي استان ايلام را بحث ناآگاهي كشاورزان به شيوه‌هاي مدرن كشت دانست و اظهار داشت: هنوز هم كشاورز به همان شيوه‌هاي سنتي و گذشته عمل مي‌كند و به شيوه‌هاي جديد هنوز آشنا نيست. لذا نمي‌تواند در صورت فراهم بودن ساير شرايط ، توليد خود را با استفاده از امكانات مدرن بيشتر كند و به اين وسيله هم به افزايش درآمد خود كمك كند و هم به توليد كلي استان و كشور.

نماينده‌ي ايلام به مشكل دامپروري استان ايلام نيز اشاره كرد و گفت: دامپروري در گذشته بيشتر به صورت عشايري و كوچ‌رو در ايلام رونق داشته است. در واقع شكل قالب تامين معيشت مردم در استان دامداري بوده و كشاورزي نسبت به دامداري رونق چنداني نداشته است. منتهي طي سال‌هاي اخير به ويژه دوران بعد از جنگ با توزيع بذرهاي اصلاح شده بين كشاورزان و استفاده‌ي بسيار كم از تراكتور و امكانات مدرن، تا حدودي امروزه كشاورزي بيشتر از دامداري رونق گرفته و از سوي ديگر از زمان رضا خان كه بحث يك جانشين كردن عشاير مطرح مي‌شد به تدريج دامداران فعاليت‌هاي دامداري خود را كنار گذاشتند و بيشتر به سمت فعاليت‌هاي كشاورزي و يك‌جانشيني روي آوردند.

عضو كميسيون امنيت ملي مجلس، افزود: لذا به همين خاطر شهرهايي كه در استان وجود دارند عمدتا شهرهاي جواني هستند كه عمر آنها به زمان تقته غاپو كردن عشاير توسط رضا خان برمي‌گردد و شكل قالب دامداري در استان تغيير ماهيت مي‌دهد و جاي خود را به توليد كشاورزي مي‌دهد.

در شهرك صنعتي ايلام شاهد ورشكستگي بسياري از طرح‌هاي صنعتي هستيم

وي ناآگاهي براي سرمايه‌گذاري در بخش صنعت در ايلام را مورد تاكيد قرار داد و گفت: واحد صنعتي چنداني در استان فعاليت ندارند. البته در هر مركز شهرستان اخيرا يك شهرك صنعتي ايجاد شده منتهي در اين شهرك‌ها هنوز واحدهاي صنعتي فعال نشده‌اند و فقط طرح‌هايي براي آنها تعريف شده‌اند و بعضا طي روزهاي اخير شاهد يك سري فعاليت‌هاي ساخت و ساز در اين شهرك‌ها هستيم. منتهي زمان مي‌خواهد كه اين شهرك به نتيجه برسند.

اين نماينده‌ي مجلس، ادامه داد: شهرك‌ صنعتي ايلام شاهد ورشكستگي بسياري از طرح‌هاي صنعتي بوده‌اند. يعني برخي‌ها وارد كار صنعتي شده‌اند، ولي به دليل ناآگاهي طرحي را اجرا كرده و در نهايت ورشكسته شده‌ است. اين در حالي است كه بسياري از واحدهاي صنعتي كارگاهي نيز در استان موفق نبوده‌اند و به دليل بحث ورشكستگي كارخانه‌ها، آنها در معرض تملك توسط بانك‌هاي عامل هستند.

از مرز مهران استفاده بهينه نشده است

وي حمايت از بخش صنعت ايلام را مورد تاكيد قرار داد و افزود: زمينه‌ي ديگري كه براي رشد و توسعه استان وجود دارد، بحث تجارت و بازرگاني است. در حال حاضر 430 كيلومتر مرز مشترك با عراق داريم و مرز مهران نيز هم به لحاظ امنيت و هم نزديك‌ترين مرز به مراكز زيارتي و تجارتي است، منتهي از اين مرز هم استفاده‌ي خيلي خوب و بهينه‌اي به عمل نيامده است.

قنبري يكي از علل اين عدم استفاده از مرز مهران را در اين دانست كه كشور عراق در حال حاضر كشوري است كه يك دولت با ثبات را بعد از اشغال تجربه نكرده است و علي‌رغم تلاش‌هايي كه براي ايجاد ثبات در اين كشور صورت گرفته هر روز شاهد ايجاد ناآرامي‌هاي جديد در اين كشور هستيم و اين باعث شده كه سطح مبادلات تجاري بين دو كشور در آن حدي كه قابل انتظار است،‌ نباشد. در واقع به خاطر ناآرامي‌هايي كه در حال حاضر در كشور همسايه وجود دارد آن تعداد زائريني كه در گذشته از طرف ايلام به عراق مسافرت مي‌كردند و در كنار آمد و رفت آنها يكسري فعاليت‌هاي خدماتي مثل هتل‌داري و ... در ايلام رونق گرفته بود آنها نيز هم‌اكنون به دليل كم‌شدن زائران از رونق افتاده‌اند.

دراستان ايلام حتي يك دستگاه ام آر آي وجود ندارد

وضعيت بهداشت و درماني استان ايلام اصلا مناسب نيست

وي در خصوص مشكلات و وضعيت بهداشت و درمان استان ايلام، گفت: در رابطه با بهداشت و درمان، استان نسبت به خيلي از جاهاي ديگر كشور در وضعيت نامناسبي است. در حال حاضر جزء در مركز استان، بيمارستان فعال چندان مهمي نداريم و اكثر بيماراني كه در استان هستند براي درمان امراض خود مجبورند به استان‌هاي هم‌جوار يا نهايتا به تهران مراجعه كنند. در مراكز شهرستان‌هاي استان چند مركز درماني و بيمارستاني داريم كه عمدتا اين بيمارستان‌ها فاقد امكانات درماني و پزشكان متخصص هستند. در واقع در استان 600 هزار نفري ايلام تنها يك پزشك متخصص مغز و اعصاب داريم و يا در رابطه با تجهيزات هنوز در استان ايلام يك دستگاه ام‌آرآي وجود ندارد و علي‌رغم تلاش ما هنوز اين دستگاه در استان راه‌اندازي نشده است.

اين نماينده‌ي مجلس، اذعان داشت: در رابطه با ساير تخصص‌هاي پزشكي و بحث تجهيزات نيز چنين مشكلاتي را داريم مثلا در شهرستان 60 هزار نفري ايوان يك دستگاه سونوگرافي وجود ندارد. براي اين شهرستان در زمان هاشمي‌رفسنجاني، بيمارستاني درست شده است ولي تنها ساختمان آن ايجاد گرديد. در صورتي كه پزشك متخصصي به آن اعزام نشده و حتي تعداد پزشكان عمومي نيز در اين بيمارستان بسيار كم است. در كل وضعيت بهداشت و درماني استان اصلا مناسب نيست.

وي در ادامه گفت: در روستاها نيز خانه‌هاي بهداشت چندان فعال نيستند. در گذشته خانه‌ي بهداشتي را در روستاها داشته‌ايم كه آنها نيز هم‌اكنون تعطيل شده‌اند و علت تعطيلي آنها هم نبود پزشك و امكانات و فقدان تجهيزات بوده است و بعضا طرف به خاطر يك بيماري بسيار ساده و قابل درمان نيز جان خود را از دست مي‌دهد. در خصوص بيمه‌هاي روستايي نيز در سال گذشته فعاليت‌هايي صورت گرفته، اما خدمات متناسب با بيمه‌ها ارايه نمي‌شود و روستاييان عمدتا به اين مساله معترضند كه براي درمان‌شان به مراكز روستايي بسيار دورتر بايد بروند و در مراكز خاصي (شهرها)هم اين بيمه‌ها را قبول نمي‌كنند.

فقدان سرمايه و مشكلات مديريتي عمده مشكل است

قنبري در مورد مشكلات برنامه‌ريزي و اقتصاد كلان ايلام و تدوين سند توسعه‌ي ايلام نيز اظهار داشت: براي توسعه‌ي استان ايلام دو مشكل عمده وجود دارد. يكي بحث فقدان سرمايه و ديگري بحث مديريت است. در رابطه با سرمايه، استان در يك سيكل بسته فقر گرفتار شده و در اين سيكل از يك طرف شاهد فقدان درآمد هستيم و درآمد پايين، پس‌انداز پايين و فقدان پس‌انداز هم فقدان سرمايه‌گذاري و فقدان سرمايه‌گذاري هم بيكاري و عدم اشتغال و فقر را به دنبال دارد.

وي به مشكل مديريتي استان اشاره كرد و افزود: اندك اعتباري كه براي توسعه‌ي استان از طرف دولت هم تخصيص داده مي‌شود، توسط مديران نالايق استان به نحوي هدر داده مي‌شود. مديراني كه عمدتا تجربه‌ي كافي ندارند و يا با معيارهاي مديريتي انتخاب نشده‌اند و با توجه به آن كه استان يك بافت قبيله‌اي و طائفه‌اي دارد عمدتا با توجه به معيارهاي قبيله‌اي و طايفه‌اي، مديران انتخاب مي‌شوند و اين هم بر مشكلات ما افزوده است.

به گفته‌ي اين نماينده‌ي مجلس، يكي از مشكلات نمايندگان ايلام در اين رابطه اين است كه هنگامي كه يك مدير ناشايست را مشاهده مي‌كنند كه نمي‌تواند در پست مديريت خود انجام وظيفه كند و به وي تذكر يا توضيحي مي‌دهيم يا مجبور مي‌شويم بگوييم او را بركنار كنند با يك هجمه‌ي عظيم از طرف قبيله و طايفه‌ي آن فرد مواجه مي‌شويم و آن مشكل مديريتي كه بايد از طريق خاص خود حل شود به يك دعواي قبيله‌اي و طايفه‌اي تبديل مي‌شود.

وي ضعف مديريت را يك مشكل و معضل بسيار جدي در استان دانست و گفت: با وجود مديران لايق در استان، با توجه به بافت قبيله‌اي و زد و بندهاي خاص قبيله‌اي كه در درون استان صورت مي‌گيرد، معمولا به اين مديران چندان توجهي نمي‌شود و در نهايت در حاشيه قرار گرفتن آنها نيز يك مشكل عمده در ضعف استان به لحاظ توسعه و تداوم عقب‌ماندگي استان است.

سفر رييس‌جمهور دستاورد قابل توجهي را براي استان ايلام نداشت

نماينده‌ي ايلام به سفر هيات دولت به استان ايلام نيز اشاره كرد و با بيان اين كه اين سفر اميدهاي زيادي را ايجاد كرد، گفت: اميدوار بوديم با توجه به شعارهاي رييس جمهور كه قرار شد به استان‌هاي محروم توجه بيشتري نشان دهند و قول‌هايي كه در مورد تقسيم اعتبارات بر مبناي دو اصل محروميت و استعداد داده بودند، تحول جدي در استان صورت گيرد.

به گفته‌ي وي، اما عملا سفر ايشان دستاورد قابل توجهي را براي استان نداشت و عملا ما چيزي را مشاهده نكرديم كه در راستاي توسعه‌ي استان باشد. قول‌هايي كه در اين سفر داده شد، عمدتا عملي نشده‌اند. البته مصوبات سفر نيز چندان مهم نبود.

به اعتقاد اين نماينده‌ي مجلس مشكلي كه در ارتباط با سفرهاي رييس جمهور وجود دارد، اين است كه ايشان تمام استان‌ها اعم از محروم و برخوردار را در يك سطح در نظر گرفته‌اند و در سفرهاي استاني بعضا بررسي كرده‌ام و متوجه شده‌ام كه استان‌هاي برخوردار حتي بيشتر از مناطق محروم در مصوبات مورد توجه قرار گرفته‌اند و اين مساله تا حدودي با شعارهاي دكتر احمدي‌نژاد كه در راستاي عدالت‌محوري يك‌سري از شعارها را مطرح كردند، در تضاد و تناقض است كه جا دارد در سفرهاي آتي توجه بيشتري به اين امر شود و سفرها با نگاه عدالت‌محوري صورت گيرد.

ناآگاهي در بخش صنعت مثل بخش كشاورزي مشهود است

قنبري در مورد فراهم بودن زمينه‌ي ايجاد طرح‌هاي اشتغالي كوچك و زودبازده در ايلام، گفت: زمينه‌ها در اين راستا وجود دارند منتهي مشكلاتي كه در ارتباط با كشاورزي و صنعت در خصوص ناآگاهي كساني كه وارد اين عرصه‌ها مي‌شوند، در اين قسمت نيز مطرح است. عمدتا افرادي كه مي‌خواهند اين پروژه‌ها را عهده‌دار شوند اطلاع چنداني از وضعيت پروژه‌اي كه قرار است باني آن شوند، ندارند. طرف بيكار است و صرفا به خاطر اينكه شغلي براي خود پيدا كند دنبال ايجاد چنين پروژه‌ها و طرح‌هايي مي‌رود. با اين هدف كه تسهيلاتي بگيرد، منتهي به اين فكر نمي‌كند كه چند سال بعد چگونه مي‌توان آن وام و تسهيلات را پرداخت كند و از همه مهمتر به شغل پايدار و دائمي براي خود برسد.

به گفته‌ي وي اين افراد تنها براي فرار از بحراني كه گريبانگيرشان است، مي‌خواهند خود را برهاند ولي همين فرد بيكار در آينده تبديل به فرد بيكار بدهكار مي‌شود. هم‌چنين عمدتا طرح‌هايي كه واگذار مي‌شوند طرح‌هاي مطالعه نشده هستند. از آن طرف، هسته‌هاي مشاوره‌ي مهمي هم در كنار اينها نيست كه به آنها مشاوره لازم را بدهند. در مجموع نمي‌توانيم در آينده به موفقيت اين طرح‌ها اميدوار باشيم. ضمن اين كه استان ايلام در عرصه‌ي استفاده از تسهيلاتي در رديف 30 قرار دارد.

قنبري در مورد ميزان تحقق مصوبه‌هاي دولت در ايلام در خصوص پيش‌بيني اعتبار مورد نياز تكميل پروژه راه ايلام، حميل از صالح‌آباد به كرمانشاه، گفت: قرار شده بود طبق برآورده‌هايي كه صورت گرفت مبلغ حدود 40 ميليارد تومان براي اين كار اختصاص داده شود كه اين پروژه تكميل شود. منتهي از 40 ميلياردي كه در نظر گرفته شده بود حدود 6 ميليارد براي سال جاري اختصاص داده شده است و بودجه‌ي سال گذشته‌ي آن حدود 12 ميليارد بود كه چون اين پروژه‌ي ملي است 9 ميليارد آن از محل بودجه‌ي اعتبارات عمراني ملي و 3 ميليارد هم از محل توازن براي آن گذاشته شده است. البته در حال صحبت با وزارت راه هستيم كه مبلغ امسال اين پروژه را افزايش دهند.

سرمايه‌گذاري و مديريت صحيح عامل برون‌رفت ايلام از مشكلات است

وي در مورد راه‌هاي برون‌رفت از مشكلات استان ايلام، افزود: راه‌هاي برون‌رفت استان از مشكلات در دو اصل مهم نهفته است يكي بحث سرمايه است كه به لحاظ ضعف بخش خصوصي در استان بايد از سوي دولت فراهم شود. اصل ديگري كه در توسعه‌ي استان ايلام بايد مورد توجه شود، بحث مديريت است. مديريت استان در حال حاضر مديريت بهينه و مطلوبي براي حل مشكلات يك استان محروم نيست. با توجه به مشكلاتي كه در بحث قبيله‌گرايي و دخالت معيارهاي قبيله‌اي در انتخاب مديران و عدم توجه به معيارهاي علمي، در اين زمينه با مشكلات زيادي روبرو هستيم و تا زماني كه در كنار سرمايه، بحث مديريت قوي، مجرب و دانش‌آموخته نباشد، در نهايت صرف تزريق سرمايه راه به جايي نخواهد برد.

وي با بيان اينكه اين دو به صورت مكمل هم بايد در استان فعال شوند، اظهار اميدواري كرد با حل اين مسائل، بتوان استان ايلام را از وضعيت فعلي درآورند.

به گفته‌ي قنبري، استان ايلام يك سري مشكلات و مسائل فرهنگي هم دارد كه در كنار فراهم بودن و مبحث عنوان شده، مي‌توان بر مسائل فرهنگي هم غلبه كرد.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 1روز