کاخ فلاحتی ایلام به صاحب اصلی خود تحویل داده می شود

کاخ فلاحتی (کشاورزی) ایلام در نتیجه مصوبات سفر ریاست جمهوری به استان ایلام به صاحب اصلی خود تحویل داده خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری(
CHTN)، "فریدون محمدی"، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ضمن بیان این مطلب گفت: کاخ فلاحتی در اختیار وزارت جهاد و کشاورزی بود که پس از سفر رئیس‌جمهوری تصویب شد که این کاخ تاریخی در اختیار سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قرار گیرد.

وی افزود: قرار است این کاخ تبدیل به موزه صنایع‌دستی و هنرهای سنتی استان ایلام شود.

محمدی خاطرنشان کرد: با تبدیل این کاخ به موزه صنایع‌دستی، تمامی آثار هنری و صنایع‌دستی استان به نمایش گذاشته می‌شود.

به گزارش
CHTN در خیابان آیت‌الله حیدری ایلام در میان درختان زیبا، کاخی ساده جلب توجه می‌کند. وجود کانال‌هایی، آب سراب ایلام را در این مسیر هدایت می‌کند و باغ‌های اطراف آن با این آب آبیاری می‌شوند. این کاخ بنا به دستور والی غلامرضا‌خان در 1326 هـ.ق ساخته شد.

فضای قبلی آن کاملاً باز و باغ‌های میوه اطرافش زیبایی خاصی به آن بخشیده بود، اما با توسعه شهری فضای باز آن تبدیل به ساختمان و خیابان شده است و کاخ فلاحتی نمای سابق خود را از دست داده است. این کاخ چون در محوطه سازمان جهاد کشاورزی استان قرار گرفته، به کاخ فلاحتی(کشاورزی) هم مشهور است.

این کاخ در زمینی به مساحت 810 متر مربع با زیربنایی حدود 337 متر مربع ساخته شده است و نقشه درونی آن به‌صورت دو اتاق تودرتو در اطراف و یک هال بزرگ در وسط است. در جلو هال نیز یک ایوان قرار گرفته که در اتاق‌ها و هال به آن باز می‌شوند. دو طرف اتاق‌ها به‌صورت چند ضلعی منظم بیرون آمده و بین آنها دو تراس قرار دارد و در هر دو طرف پنجره‌ای به ابعاد 1×2 متر تعبیه شده که با تاقی نیم‌دایره‌ای و گچبری‌های زیبایی با نقوش انسانی و گل و گیاه مزین شده است.

سقف تراس بر دو ستون تکیه زده و داخل اتاق‌ها بسیار ساده و بدون تزیین است. سقف کاخ به‌صورت تاق ضربی با تیرهای چوبی و ملات اندود شده و از سطحی شیب‌دار با ورق گالوانیزه پوشانده شده است.

در ساخت این بنا از آجرهای مربع شکل، سنگ‌های تراشیده شده، چوب، گچ و ورق گالوانیزه استفاده شده و کف آن نیز با آجر فرش شده است. این کاخ دارای پنج اتاق و یک ایوان به شکل مستطیل است.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 17سال و 18ماه و -15روز