ورود و خروج محموله‌های بدون گواهی دامپزشکی در ایلام ممنوع است

مديركل دامپزشكي استان ايلام اعلام كرد: از ورود و خروج محموله‌هاي بدون گواهي دامپزشكي در اين استان بشدت جلوگيري مي‌شود.

"بهزاد منصوري" روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا بيان كرد: با داير شدن پستهاي قرنطينه و بازرسي در وروديها و خروجي استان ايلام با كشور عراق و استانهاي همجوار هر گونه محموله فرآورده‌هاي دامي كه بدون مجوز سازمان دامپزشكي باشد، ضبط مي‌شود.

وي افزود: ضبط اين محموله‌ها با هدف جلوگيري از ورود فرآورده‌هاي دامي غير بهداشتي و ناسالم به استان و وقوع بيماريهاي دامي و انساني نظير تب مالت و آنفلوانزاي مرغي انجام مي‌شود.

وي تصريح كرد: با توجه به احتمال ورود ويروس بيماريهاي دامي از طريق انتقال از استانهاي همجوار و كشور عراق و همچنين گرماي هوا و فسادپذيري فرآورده‌هاي دامي از نقل و انتقال اين فرآورده‌ها در خوردروهاي فاقد يخچال و غيرمجاز نيز جلوگيري مي‌شود.

منصوري اظهار داشت: اكنون بازرسان سازمان دامپزشكي با استقرار در پستهاي بازرسي و قرنطينه مرزي مهران هر گونه انتقال فرآورده دامي را زير نظر داشته و موارد مشكوك نيز تا نمونه‌برداري و آزمايش در قرنطينه نگهداري مي‌شوند.

وي در خصوص صادرات فرآورده‌هاي دامي و گوشت مرغ و تخم مرغ از خروجي مهران به كشور عراق نيز گفت: اكنون به علت نبود خودروي حمل و نقل اين فرآورده‌ها از خروجي مهران تا مبدا در كشور عراق، صادرات اين مواد از اين خروجي ممنوع است.

وي افزود: با وجود امكانات كامل و خودروهاي مخصوص حمل اين فرآورده‌ها تاخروجي مهران به علت نبود خودروي مناسب در آن سوي مرز و انتقال فرآورده هاي فسادپذير با ماشينهاي معمولي حمل بار صادرات از مرز مهران انجام نمي شود.

وي آغاز صدور اين فرآورده‌ها از خروجي مهران را منوط به تجهيز ماشينهاي ترددكننده از خروجي مهران به كشور عراق به امكانات سرمايشي و يخچالهاي ويژه دانست.

استان ايلام داراي بيش از ‪ ۴۳۰‬كيلومتر مرز مشترك با كشور عراق بوده و با استانهاي كرمانشاه، لرستان و خوزستان نيز هم‌مرز است.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 15سال و 17ماه و 5روز