نماینده ایلام: چرا سطح کشت پنبه به پایین‌ترین حد رسیده است (‪۲‬وپایانی)

نماينده ايلام و موافق استيضاح وزير جهاد كشاورزي گفت: تا پايان سال حداقل ‪ ۲۵۰‬ميليون دلار ميوه وارد كشور مي‌شود و با توجه به حذف مصرف كودهاي ريزمغذي و تعطيلي تحقيقات آيا باز هم بايد قبول كنيم كه رشد توليد ‪۷/۱‬ درصد بوده است.

به گزارش خبرنگار سياسي ايرنا، قنبري كه در جلسه علني روز يكشنبه مجلس و در موافقت با استيضاح "محمدرضا اسكندري" وزير جهاد كشاورزي و سخن مي‌گفت، افزود: با توجه به كاهش توليد محصولات نه تنها رقم ‪ ۷/۱‬درصد دروغ است، بلكه كمتر از پيش بيني برنامه رشد خواهيم داشت.

وي از نمايندگان مجلس پرسيد: آيا باز هم مي‌خواهيد به وزيري كه اگر نگوييم عمدا دروغ مي‌گويد به دليل بي‌اطلاعي، ناواردي و كم آگاهي اطلاعات غلط به ملت و نمايندگانش مي‌دهد دوباره راي اعتماد بدهيد؟
قنبري گفت: همين عدم صداقت و ارايه گزارش غلط به ملت مي‌تواند براي راي سفيد دادن به استيضاح كفايت كند، زيرا در نظام و دولتي كه با شعار اسلامي بر سر كار آمده است، گناه كبيره و علني و ظلمي نابخشودني است.

وي تصريح كرد: آمار دفتر برنامه‌ريزي تجاري وزارت بازرگاني نشان مي‌دهد كه در شش ماه نخست سال جاري، ‪ ۹‬هزار و ‪ ۱۵۸‬ميليارد ريال صادرات محصولات كشاورزي و در مقابل ‪ ۲۱‬هزار و ‪ ۸۱۰‬ميليارد ريال واردات محصولات كشاورزي داشته‌ايم يعني يك ريال صادرات و ‪ ۲/۴‬ريال واردات.

نماينده ايلام اظهار داشت: كل تراز منفي تجارت محصولات كشاورزي در طي يك سال گذشته يعني از اول مهر ‪ ۸۴‬تا آخر شهريور ‪ ۸۵‬برابر با ‪ ۱۴‬هزار و ‪ ۳۶۳‬ميليارد ريال منفي بوده است.

موافق استيضاح اسكندري تصريح كرد: آقاي اسكندري در هر چيز به خودكفايي نرسيده باشد، يقنا در عددسازي، آمارسازي و گزارش دروغ به خودكفايي رسيده است.

قنبري گفت: چرا سطح زير كشت پنبه به پايين‌ترين ميزان خود در طول تاريخ ايران رسيده است؟
وي اظهار داشت: چرا با وجود افزايش چند برابر واردات گوشت قرمز و كاهش چند ‪ ۱۰‬برابر صادرات دام زنده، قيمت گوشت قرمز همچنان بيش از شش هزار تومان است؟
قنبري افزود: آيا انتظار داريد قشر مستضعفي كه به آقاي احمدي نژاد راي داده‌اند، كماكان قادر به خريد گوشت قرمز باشند؟
عضو فراكسيون اصولگرايان مجلس گفت: اخيرا معاون پژوهشي وزير كشاورزي مدعي شده است كه وزارت جهاد كشاورزي در نانوتكنولوژي به حدي پيشرفت كرده است كه مي‌تواند اين فناوري را به ساير كشورها انتقال دهد، لطفا سه مورد از فعاليتهاي موفق خود در زمينه نانوتكنولوژي را بصورت مستند نام ببريد.

وي خطاب به وزير جهاد كشاورزي گفت: شما ادعا كرده‌ايد كه برنج را در سه سال خودكفا مي‌كنيد، در مصاحبه‌اي گفته‌ايد كه ما سالانه ‪ ۳۰۰‬تا ‪ ۴۰۰‬هزار تن برنج وارد مي‌كنيم، در حالي كه در سال ‪ ۸۴‬حدود يك ميليون تن و در شش ماهه اول سال جاري بيش از ‪ ۶۷۷‬هزار تن برنج وارد كشور شده است، مبناي آمار كذب شما چيست و چرا تا امروز برنامه خودكفايي برنج و جو ارايه نداده ايد و چه نشانه‌اي مبني بر حركت به سوي خودكفايي داريد؟

** استيضاح، موجب بازخواني عملكرد وزرا مي‌شود
قنبري در بخش ديگري از سخنانش، استيضاح را موثرترين ابزاري دانست كه قانون اساسي به منظور اصلاح وزارتخانه‌ها در اختيار نمايندگان مجلس شوراي اسلامي قرار داده است.

وي تصريح كرد:بايد توجه داشت كه اتكا كردن نمايندگان به دادن تذكر و بيان مشكلات در نطقهاي قبل از دستور تاثيرات چندان مهمي در حل مشكلات مهم يك وزارتخانه ندارد و نقش مجلس و نمايندگان را در حد مطبوعات كاهش مي‌دهد.

نماينده ايلام گفت: بي‌تاثير بودن سوال، تذكر و نطق قبل از دستور در حل مشكلات مهم را مي‌توان در ارتباط با وزارت جهاد كشاورزي ملاحظه كرد.

وي يادآوري كرد: مقام معظم رهبري در بيانات اخير خود در جمع سران نظام بر ضرورت تقويت مجلس تاكيد داشتند و يكي از راههاي تقويت مجلس استفاده از ابزارهاي نظارتي بويژه موثرترين ابزار يعني استيضاح است.

قنبري گفت: استيضاح حق مجلس است كه در نظامهاي پارلماني بعنوان يك مكانيزم حل اختلاف عمل مي‌كند و در قانون اساسي جمهوري اسلامي بصورت مكانيزمي جهت تنظيم رابطه دولت و مجلس در نظر گرفته شده است.

موافق استيضاح وزير جهاد كشاورزي گفت: استيضاح موجب بازخواني عملكرد وزرا مي‌شود، چنانچه اين عملكرد قابل دفاع باشد نمايندگان مجددا به وزير راي اعتماد مي‌دهند و اگر عملكرد مطلوب نباشد، راي اعتماد بازپس گرفته مي‌شود و به اين صورت به اختلاف خاتمه داده مي‌شود.


** وزارت واردات محصولات كشاورزي
قنبري گفت: مطابق وعده‌هاي وزير جهاد كشاورزي اين وزارتخانه مي‌بايست در راستاي خودكفايي و حتي صادرات محصولات كشاورزي حركت مي‌كرد اما اكنون اين وزارتخانه نه تنها به آن اهداف نرسيده است بلكه واردات اين محصولات را به جايي رسانده كه هرگز در سالهاي اخير سابقه نداشته است.

وي اظهار داشت: به همين دليل بايد نام اين وزارتخانه را به وزارت واردات محصولات كشاورزي تغيير داد.

قنبري افزود: در شرايطي كه كشاورزي كشور به دليل ضعف و سوء مديريت حاكم بر وزارت جهاد كشاورزي در آستانه ركودي بي‌سابقه قرار گرفته است، آقاي وزير با انتشار آمارهاي تبليغاتي و خلاف واقع سعي مي‌كند خود را موفق جلوه دهد.

نماينده ايلام گفت: در اين شرايط نمايندگان ملت به منظور تقويت دولت و كارآمدي آن در صدد استيضاح وزير جهاد كشاورزي برآمده‌اند اما برخي از حاميان وي با طرح مباحثي چون مناسب نبودن شرايط استيضاح يا سياسي بودن استيضاح مي‌خواهند مجلس را از انجام وظيفه بازداشته و جايگاه و مسووليت مجلس در اداره امور را متزلزل كنند.


** نامناسب بودن شرايط استيضاح
وي اظهار داشت: كساني كه از مناسب نبودن شرايط به دلايلي چون دشمني آمريكا و مباحث هسته‌اي دم مي‌زنند بايد به اين نكته توجه داشته باشند كه اينها مباحث تازه‌اي نيستند و كشور ما سالها است كه مورد كينه ورزي آمريكا و حاميانش قرار گرفته و آنها سعي دارند حقوق ملي ما را در داشتن انرژي صلح‌آميز هسته‌اي را ناديده بگيرند.

وي گفت: اين دشمني در گذشته بوده و در آينده نيز با توجه به ماهيت عدالت طلبي نظام جمهوري اسلامي ادامه دارد و به اين بهانه نمي‌توان توجيه‌گر ضعف و سستي برخي وزارتخانه شد زيرا تداوم اين ضعفها در راستاي كمك به اهداف آمريكا و ناديده گرفتن منافع ملي كشور است.

قنبري اظهار داشت: برخي ديگر، استيضاح را سياسي دانسته و مي‌خواهند با نسبت دادن استيضاح به اقليت به احياي منازعات گذشته چپ و راست بپردازند و اصولگرايان را از همراهي با استيضاح برحذر دارند در حالي كه اغلب امضاكنندگان طرح استيضاح از اصولگرايان و چهره‌هاي مستقل مجلس هستند و بياناتي مانند اخراج اصولگرايان از دايره اصولگرايي از طرف برخي از دوستان نيز بيانگر پيگيري استيضاح از جانب چهره‌هاي اصولگرا است.

نماينده ايلام گفت: به هر حال اگر استيضاح‌كنندگان به دنبال سياسي كاري بودند به دنبال وزارتخانه‌هاي سياسي مي‌رفتند نه يك وزارتخانه كاملا تخصصي.

قنبري گفت: در اين ميان عده‌اي نيز به مصادره به مطلوب كردن صحبتهاي مقام معظم رهبري در خصوص عدم تضعيف دولت پرداخته‌اند اما اينها به اين نكته توجه ندارند كه استيضاح نه تنها در جهت تضعيف دولت نيست بلكه باعث تقويت دولت نيز خواهد شد زيرا هدف استيضاح حذف يك عنصر ضعيف دولت و گماردن فردي قوي بجاي اوست.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 19ماه و 9روز