نماینده‌ایلام: دربسیاری از زمینه‌ها واردکننده محصولات کشاورزی شده‌ایم (‪(۱

"داريوش قنبري" نماينده ايلام و موافق استيضاح وزير جهاد كشاورزي گفت:
آقاي وزير، هنگام اخذ راي اعتماد از مجلس قول دادند كه در زمينه توليد گندم، برنج، جو و ذرت كشور را خودكفا كند،اما نه تنها خودكفايي حاصل نشده است، بلكه در بسياري از زمينه‌ها به واردكننده تبديل شده‌ايم.

به گزارش خبرنگار سياسي ايرنا، قنبري كه در جلسه علني روز يكشنبه مجلس و در موافقت با استيضاح "محمدرضا اسكندري" وزير جهاد كشاورزي و سخن مي‌گفت، افزود: يكي از مهمترين اهداف كشورها همواره نيل به امنيت غذايي بوده است و كشورها در اين زمينه سعي دارند، محصولات مهم و استراتژيك بويژه غلات را در داخل توليد كرده و در اين زمينه خودكفا باشند.

وي تصريح كرد: در جمهوري اسلامي ايران نيز نيل به امنيت غذايي و خودكفايي در زمينه توليد محصولات غذايي نظير گندم، برنج، جو و ذرت هدفي بوده كه در همه دولتها به نحوي پيگيري شده است.


** واردات گندم، ذرت، جو و برنج
قنبري با اشاره به وعده‌هاي وزير جهاد كشاورزي گفت: اين در حالي است كه يك ميليون و ‪ ۲۳‬هزار تن گندم در شش ماهه اول سال جاري، دو ميليون و ‪ ۲۰۰‬هزار تن ذرت وارد كرده‌ايم و پيش بيني واردات يك ميليون تن جو و يك ميليون تن برنج نيز شاهد ديگري بر اين مدعاست.

موافق استيضاح وزير جهاد كشاورزي افزود: در راستاي تحقق اهداف برنامه چهارم توسعه، سهم غلات در تامين انرژي از حدود ‪ ۶۰‬درصد در وضع موجود بايد به حدود ‪ ۵۰‬درصد در پايان برنامه كاهش يابد و همزمان سهم فرآورده‌هاي حيواني در تامين انرژي از ‪ ۱۰‬درصد به ‪ ۱۴‬درصد و در تامين پروتئين نيز از حدود ‪ ۲۴/۵‬درصد در وضعيت كنوني به ‪ ۲۹/۹‬درصد افزايش يابد.


** افزايش قيمت گوشت قرمز و سفيد
اين عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي اضافه كرد:
با وضعيت كنوني كمبود گوشت در كشور و گراني بي‌سابقه آن كه گوشت قرمز را از كيلويي چهار هزارتومان در مهرماه سال گذشته، اكنون به شش هزار و ‪۵۰۰‬ تومان افزايش تومان افزايش داده و گوشت مرغ را نيز از كيلويي يك هزار و ‪ ۱۰۰‬تومان اكنون به دو هزار تومان رسانده است، به هيچ وجه هدف برنامه محقق نمي‌شود.

قنبري گفت: در چنين اوضاع و احوالي، آقاي وزير از خودكفايي در زمينه گوشت و مرغ نيز دم مي‌زند كه خودكفايي مورد نظر وي در زمينه گوشت قرمز در نتيجه كاهش مصرف در نتيجه گراني آن و حذف آن از سبد مصرفي خانوار است.

احسنت به تحليلهاي آقاي وزير!
نماينده ايلام اظهار داشت: در صورتي كه مبلغ فعلي گوشت قرمز با درايت آقاي وزير از شش هزار تومان به ‪ ۱۰‬هزار تومان برسد، بنده قول مي‌دهم آن موقع ايشان صادرات گوشت قرمز نيز داشته باشند زيرا ديگر كسي در داخل توان مصرف گوشت قرمز نخواهد داشت.

وي تصريح كرد: در زمينه مرغ نيز ضمن آنكه بخاطر افزايش قيمت، كاهش مصرف وجود داشته است، اكنون مجوز واردات مرغ صادر شده است و معلوم نيست خودكفايي آقاي وزير به چه معني است! زيرا باوجود مرغ‌هاي تاريخ مصرف گذشته كه خبر آن در مطبوعات آمده نمي‌توان ادعاي خودكفايي داشت.


** گزارش وزير جهاد كشاورزي، خلاف واقع است
عضو فراكسيون اصولگرايان مجلس اظهار داشت: اثبات گزارشهاي خلاف واقع يك وزير به تنهايي براي بركناري وي كافي است. از نظر علمي و آماري ثابت مي‌كنم گزارش آقاي اسكندري در گذشته كه آخرين آن در روز جهاني غذا در ‪۲۴‬ مهرماه از طريق رسانه‌ها و در تلويزيون به زبان خودش بيان شد، خلاف واقع بوده است.

قنبري گفت: آقاي اسكندري در ‪ ۲۴‬مهرماه ‪ ۸۵‬گفته است كه ضريب خودكفايي در محصولات كشاورزي از ‪ ۸۷‬درصد در سال ‪ ، ۸۴‬به ‪ ۹۴‬درصد در سال ‪ ۸۵‬رسيده و رشد توليدات، ‪ ۷/۱‬درصد بوده است يعني از برنامه پيش بيني جلوتر است.

وي خطاب به رييس جمهوري و نمايندگان مجلس اظهار داشت: آگاه باشيد چگونه برخلاف واقع با اعداد و ارقام خلاف، مي‌خواهند جامعه را به انحراف بكشانند.

نماينده ايلام افزود: برمبناي گزارشات وزارت بهداشت و درمان، سازمان خوار و بار جهاني و بانك جهاني، انرژي عرضه شده در حال حاضر براي هر ايراني در هر شبانه روز بطور متوسط دو هزار و ‪ ۹۰۰‬كيلو كالري بصورت سرانه است كه بخشي از آن از طريق مواد قندي، بخشي از طريق مواد پروتئيني و بخشي نيز از طريق مواد چربي در شبانه روز تامين مي‌شود.

قنبري گفت: اين آمار و ارقام، آمار و ارقام رسمي كشور است كه با جمع بندي آن نهايتا به اين نتيجه خواهيم رسيد كه آيا از دو هزار و ‪۹۰۰‬ كيلو كالري انرژي مورد نياز، ‪ ۹۴‬درصد آن يعني دو هزار و ‪ ۷۲۶‬كيلوكالري باتوجه با واردات و صادرات مواد غذايي در داخل توليد مي‌شود يا خير؟ وي تصريح كرد: مركز آمار گمركات كشور اعلام كرده است كه در چهارماهه اول سال جاري در كشور يك ميليون و ‪ ۲۳‬هزار تن گندم وارد كشور شده است كه يك ميليون و يك هزار تن گندم خوراكي انساني و ‪ ۲۰‬هزار تن گندم گندم دامي بوده است.


** آمار واردات
نماينده ايلام گفت: به رغم ادعاي خودكفايي در توليد جو در سال جاري دركشور، وزارت كشاورزي براي تامين كسري توليد داخلي حداقل پيش‌بيني يك ميليون تن واردات تا پايان سال دارد.

وي افزود: آقاي اسكندري قول داده است كه تا سه سال در زمينه دانه‌هاي روغني خودكفا شويم اما مانند سالهاي گذشته، پيش بيني واردات روغن نباتي حداقل ‪ ۷۰۰‬هزارتن در سال جاري است.

قنبري اظهار داشت: براي تامين كسري ذرت در سال جاري بايد دو ميليون و ‪ ۲۰۰‬هزار تن ذرت وارد شود كه يك ميليون و ‪ ۸۰۰‬هزار تن آن نيز در شش ماهه اول سال جاري وارد شده است.

وي اضافه كرد: براي تامين كسري برنج، وزارت بازرگاني رسما اعلام كرده كه از مجاري قانوني بايد يك ميليون تن برنج وارد شود كه در شش ماهه اول سال، ‪ ۶۷۰‬هزار تن وارد شده است.

نماينده ايلام گفت: وزارت بازرگاني اعلام كرده براي تامين كسري شكر داخل، بايد حداقل ‪ ۶۰۰‬هزار تن شكر وارد شود كه بخش عمده آن خريداري شده است. درحالي كه در سال گذشته به ادعاي وزير ضريب خودكفايي، ‪ ۸۷‬درصد بوده است.

وي افزود: طبق آمار گمركات، ‪ ۸۰‬هزار تن حبوبات از كشور صادر شده و امسال كه به ادعاي وي ضريب خودكفايي ‪ ۹۴‬درصد است و تا پايان سال براي تنظيم بازار علاوه بر ‪ ۱۶‬هزار تن حبوبات وارد شده، ‪ ۴۵‬هزار تن حبوبات ديگر بايد وارد شود يعني توليد حبوبات در سال جاري ‪ ۱۴۱‬هزارتن كمتر از سال گذشته بوده است.

قنبري خطاب به نمايندگان مجلس گفت: اگر اين اعداد را به سرانه انرژي براي هر نفر در هر روز براي ‪ ۷۰‬ميليون ايراني تبديل كنيم، تشخيص خواهيد داد كه آقاي وزير در گفتار و آمارهاي رسمي خود به چه ميزان صداقت دارد؟ خودتان تشخيص دهيد كه آيا آقاي اسكندري صلاحيت ماندن در منصب وزارت دارد يا خير؟
وي‌تاكيد كرد: از دو هزار و ‪ ۹۰۰‬كيلوكالري انرژي مورد نياز هر ايراني، براي امنيت غذايي، ‪ ۸۸۲‬كيلوكالري از طريق واردات است. آقاي وزير مي‌گويد ضريب خوداتكايي به ‪ ۹۴‬درصد رسيده در حالي كه سال گذشته ‪ ۸۷‬درصد بوده است.

وي خطاب به اسكندري گفت: اگر رقم صادرات مواد غذايي كه شامل خشكبار و برخي ميوه‌جات و فرآورده‌ها و سبزيجات است، از نظر مقدار انرژي محاسبه كنيم، بطور متوسط براي هر ايراني ‪ ۱۳۰‬كيلو كالري خواهد رسيد كه اگر آن را از ‪ ۸۸۲‬كيلوكالري كسر كنيم، با كمبود ‪ ۷۵۲‬كيلوكالري براي هر ايراني در هر شبانه روز در مقابل نياز دو هزار و ‪ ۹۰۰‬كيلوكالري مواجه خواهيم شد پس خودكفايي واقعي توليد كشاورزي در كشور عبارت از ‪ ۷۴‬درصد بوده است.

وي تصريح كرد: يعني خودكفايي در كشور ‪ ۷۴‬درصد است نه ‪ ۹۴‬درصد مورد ادعاي حضرتعالي!
نماينده ايلام خطاب به نمايندگان مجلس گفت: آقايان دم از افزايش خوداتكايي مي‌زنند و مي‌گويند از ‪ ۸۷‬درصد در سال ‪ ۸۴‬به ‪ ۹۴‬درصد در سال ‪۸۵‬ رسيده است ولي واقعيت چيز ديگري يعني ‪ ۷۴‬درصد است و آقاي وزير يك خلاف گو است.

قنبري افزود: از اين بگذريم كه آقاي اسكندري اشاره مي‌كند كه تا پايان سال، ‪ ۱۱‬هزار ميليارد تومان به كشاورزان وام داده مي‌شود و اين به اين معني است كه تمامي كشاورزان كشور كه بيش از چهار ميليون نفر اعم از زارع، دامدار، مرغدار، صياد، باغدار، چايكار و ... هركدام در سال جاري بطور متوسط ‪ ۳۰‬ميليون ريال وام مي‌گيرند كه اين نه با امكانات بانك كشاورزي امكان پذير است و نه وجود خارجي دارد و فقط يك تبليغات توخالي است كه لطمه و ضررهاي آن متوجه جمهوري اسلامي و دولت آقاي احمدي نژاد خواهد شد.

موافق استيضاح اسكندري گفت: آقاي اسكندري مي‌گويد رشد توليدات نسبت به سال گذشته ‪ ۷/۱‬درصد است كه از شش در صد پيش بيني برنامه بالاتر است كه اين عدد هم مانند عدد ‪ ۹۴‬درصد خوداتكايي است.

وي تصريح كرد: توجه داشته باشيد، كه ‪ ۱۴۱‬هزارتن توليدات حبوبات كاهش پيدا كرده، توليد پنبه ‪ ۴۵‬درصد كاهش يافته، توليد مرغ و تخم‌مرغ به دليل شيوع بيمارها و كاهش توليد جوجه يك روزه حداقل پنج درصد كاهش پيدا كرده و نه تنها هيچ دليلي براي افزايش گوشت و شير ندارد، بلكه به دليل كاهش توليد علوفه، يقينا توليدات آنها نيز نسبت به سال گذشته كاهش داشته و قيمتها نيز به دليل كمبود عرضه حداقل ‪ ۲۵‬درصد افزايش پيدا كرده است.

ادامه دارد ....

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 19ماه و 9روز