ساکنان مناطق مرزی ایلام باید از پرورش طیور و ماکیان خودداری کنند

مدير كل دامپزشكي استان ايلام تاكيد كرد: ساكنان مناطق مرزي ايلام به شعاع ‪ ۱۰‬كيلومتر از نوار مرزي غرب كشور بايد از پرورش و نگهداري هر نوع طيور و ماكيان محلي خودداري كنند.

"بهزاد منصوري" روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا بيان كرد:
با توجه به ممنوعيت پرورش طيور در اين مناطق، پرورش هر نوع طيور در سطح روستاها و شهرهاي مرزي استان غيرقانوني بوده و با آن برخورد مي‌شود.

وي افزود: ممنوعيت پرورش طيور با هدف از بين بردن زمينه انتقال بيماري آنفلوانزاي فوق حاد طيور از كشور عراق به عنوان يكي از كانونهاي آلودگي و بروز بيماري در جمعيت طيور مناطق مرزي ايران انجام شده است.

وي تصريح كرد: ممنوعيت طرح پرورش طيور در اين مناطق از اواخر سال گذشته آغاز شده و اكنون نيز تا از بين رفتن تهديد انتقال اين بيماري اعمال مي‌شود.

منصوري خاطرنشان كرد: در اين راستا تاكنون ‪ ۱۳‬هزار قطعه طيور پرورشي و خانگي اين مناطق معدوم شده و به هر خانوار به ازا هر قطعه طيور مبلغي در حدود ‪ ۲۰‬تا ‪ ۴۰‬هزار ريال خسارت پرداخت شده است.

وي در ادامه از مايه‌كوبي بيش از ‪ ۲۱۰‬هزار قطعه طيور در مناطق مختلف استان ايلام خبر داد و از اين اقدام به عنوان راهكار اساسي پيشگيري از بروز بيماري آنفلوانزاي فوق حاد طيور در ايلام نام برد.

وي تاكيد كرد: با آزمايشها و نمونه‌گيريهاي به عمل آمده تاكنون هيچ موردي از بيماري در سطح جمعيت طيور استان ايلام مشاهده نشده است.

استان ايلام داراي ‪ ۴۳۰‬كيلومتر مرز مشترك با كشور عراق است.

در استان ايلام بيش از ‪ ۴۰۰‬واحد صنعتي پرورش طيور با ظرفيت يك ميليون و ‪ ۵۰۰‬هزار قطعه وجود دارد.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 18ماه و 10روز