۱۳ هزار قطعه طیور تا کنون در استان معدوم شده‌اند

مديركل دامپزشكي استان ايلام از مبارزه با بيماري‌هاي مشترك انسان و دام در طول يك سال گذشته در استان خبر داد.

دكتر مجتبي نوروزي با بيان اين خبر به خبرنگار كشاورزي ايسنا، گفت: در يك سال گذشته تعداد 289 هزار و 547 راس بره و بزغاله و گوساله عليه بيماري تب مالت و حدود چهار هزار قلاده سگ عليه بيماري ‌هاري واكسينه شده‌اند و بر روي 14 هزار و 360 راس گاو تست سل انجام گرفته است.

نوروزي با اشاره به برخي بيماري‌هاي مشترك بين انسان و دام چون تب مالت،‌ هاري، سل و مشمشه اضافه كرد: از ديگر بيماري‌هاي مشترك انسان و دام بيماري‌هاي نوظهور آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان است.

وي با بيان اين كه استان ايلام در همسايگي با كشور عراق به عنوان يكي از كانون‌هاي آلوده قرار دارد، افزود: دامپزشكي استان در اين راستا با تدابير پيشگيرانه و انهدام كانون‌هاي احتمالي كه از جمله مي‌توان به انهدام و پرداخت خسارت 13 هزار قطعه طيور، فعال‌تر كردن قرنطينه مرزي مهران، واكسيناسيون 210 هزار و 677 قطعه طيور خانگي در سطح استان، اخذ نمونه آزمايشگاهي، نظارت، بررسي و كنترل مستمر در سطح طيور خانگي و مرغداري‌ها اشاره كرد.

مديركل دامپزشكي استان ايلام درباره مبارزه با بيماري‌هاي انگلي داخلي و خارجي دام اظهار كرد: در اين راستا 816 هزار و 561 نوبت سم‌پاشي شده و حدود 342 هزار و 856 مترمربع جايگاه دام سم‌پاشي شده است؛ هم‌چنين حدود 2 ميليون و 608 هزار و 54 نوبت سر دام معالجات انگلي صورت گرفته است.

نوروزي با بيان اين كه كنترل بهداشتي تردد دام و نقل و انتقال فرآورده‌هاي دامي‌ همواره يكي از موثرترين اقدامات براي جلوگيري از اشاعه بيماري‌هاي دامي ‌و بيماري‌هاي قابل انتقال به انسان است، گفت: در حال حاضر 2 پست قرنطينه‌يي مرزي مهران و گردنه قلاچه و پست‌هاي قرنطينه‌يي بين استاني كار كنترل بهداشتي تردد دام را نظارت مي‌كنند

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 18ماه و 11روز