روستاییان با ماشین از روی شهر ایلامی دوراونتاش می‌گذرند

روستاييان براي رفتن به گورستاني كه خارج از حصار سوم چغازنبيل (دوراونتاش) قرار دارد، با ماشين از روي آثار كاوش‌نشده‌ي شهر باستاني «دوراونتاش» عبور مي‌كنند.

علي عبدالخاني _ كارشناس مستندنگاري آثار تاريخي پروژه‌ي حفاظت و مرمت دوراونتاش (چغازنبيل) _ اين مطلب را در گفت‌وگو با خبرنگار بخش ميراث فرهنگي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، بيان و اضافه كرد: آجرهاي ديواراهاي شهر «دوراونتاش» هنوز در سطح زمين وجود دارند و كارشناسان براي به‌دست آوردن نقشه‌ي بناهاي آن شهر از آن‌ها برداشت مي‌كنند؛ اما عبور روستاييان و عشاير با ماشين كه مسيري حدود 500 متر را شامل مي‌شود و ورود دام آنها به اين محدوده، بقاياي سطح‌الارضي اين شهر را نابود مي‌كند.

وي با اشاره به اين‌كه راه ديگري خارج از مجموعه‌ي چغازنبيل (دوراونتاش) براي رفتن روستاييان به گورستان وجود ندارد، افزود: اين مشكل بايد از ابتداي تشكيل پروژه توسط مسؤولان آن، حل مي‌شد و اكنون رفع آن، دشوار است.

او موقعيت جغرافيايي شهر باستاني «دوراونتاش» را در جنوب شرقي زيگورات دانست و گفت: اين منطقه، مسكوني بوده است و كارشناسان مستندنگاري پروژه، تك‌تك آجرهاي باقي‌مانده را برداشت و بر نقشه‌ي بزرگي پياده مي‌كنند و دركنار ديگر بخش‌ها قرار مي‌دهند تا نقشه‌ي سايت مسكوني به‌دست آيد.

وي كه اكنون تنها كارشناس مستندنگاري آثار در پروژه‌ي دوراونتاش (چغازنبيل) است، اظهار داشت: پس از آن‌كه كارشناسان مستندنگاري تا تيرماه امسال از پروژه رفتند، كار برداشت آجرها متوقف شد و از آن تاريخ تا آذرماه نيز هيچ‌كسي در اين بخش فعال نبود. در ماه گذشته نيز تمام كارهاي اين حوزه برعهده‌ي من بوده است.

عبدالخاني هم‌چنين از پرداخت نشدن حقوق دوماه گذشته‌ي كارمندان و بيمه شدن آنها پس از چهار سال حضور در پروژه، انتقاد كر

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 17سال و 13ماه و 12روز