مسجدهای استان ایلام قدمت تاریخی طولانی و معماری اصیل اسلامی ندارند

به‌دليل سابقه‌ي كم شهرنشيني در استان ايلام، مسجدهاي اين استان نيز قدمت تاريخي زيادي ندارند.

به گزارش بخش ايران‌شناسي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، مردم استان ايلام در سده‌هاي اخير داراي مناسبات اجتماعي مبتني بر كوچ بوده‌اند و با وجود اين‌كه اين سرزمين قدمتي بيش از سه هزار سال دارد و هم‌اكنون به‌عنوان يك استان سراسر شيعه‌نشين، مذهبي و محب اهل بيت (ع) معروف است، مسجدهاي موجود در آن داراي قدمت تاريخي بسيار كمي هستند، زيرا زندگي در حال كوچ مانع از آن شده كه شهري به مفهوم واقعي قديمي و تاريخي در استان به‌وجود آيد.

شايد مسجد والي را در شهر ايلام بتوان قديمي‌ترين مسجد استان محسوب كرد كه قدمت آن به 90 سال پيش مي‌رسد و به‌وسيله‌ي والي پشتكوه بنا شده است و به همين نام نيز معروف است.

از مسجدهاي مهم استان كه برخي از آن‌ها در سال‌هاي اخير بازسازي شده‌اند، به مسجد جامع ايلام، مسجد جامع ايوان، مسجد قمربني‌هاشم ايوان، مسجد صاحب‌الزمان ايلام، مسجد جامع صالح‌آباد و مسجدهاي جامع دهلران و مهران مي‌توان اشاره كرد كه همه‌ي آن‌ها در سال‌هاي اخير بازسازي شده‌اند و هيچ‌يك از آن‌ها معماري اصيل اسلامي را ندارد و معماري آن‌ها از نوع معماري درجه دوم اسلامي است كه بعضا به‌صورت سليقه‌يي توسط معماران درجه‌ي دوم و سوم معماري شده‌اند.

اين در حالي است كه حسينيه‌ها نيز در استان ايلام از قدمت طولاني برخوردار نيستند و همه‌ي آن‌ها فاقد معماري اصيل اسلامي‌اند. تعداد كل اماكن مذهبي استان 540 باب است كه شامل 332 مسجد، 22 امامزاده، 140 حسينيه، 16 تكيه، 9 بقعه، 18 موقوفه و 3 مدرسه‌ي ديني است كه بيشتر مساجد استان بعد از پيروزي انقلاب اسلامي ساخته شده‌ا

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 16سال و 13ماه و 11روز