معرفی اجمالی تنگ بهرام چوبینه در استان ایلام

تنگ بهرام چوبينه به عنوان شكارگاه ييلاقي بهرام چوبين پذيراي گردشگران است .

به گزارش بخش ايران‌شناسي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، تنگه بلند و زيباي " بهرام چوبينه " در فاصله‌ي هفت كيلومتري شهر تاريخي دره‌شهر و در مسير دره‌شهر به پل دختر قرار دارد و به اقامتگاه ييلاقي بهرام چوبينه - سردار ساساني - معروف است.

اين تنگه علاوه بر زيبايي‌هاي وصف‌ناپذير طبيعي كه در خود جاي داده است، داراي آثار قلعه‌اي بزرگ و آب‌انبارهاي تراشيده از سنگ است كه اين اثار مربوط به دوره‌ي ساساني است.

اين تنگه‌ي كم‌عرض و بسيار مرتفع كه شكارگاه بهرام چوبينه بوده است، داراي آثار ارزنده‌اي در قسمت ورودي، پيشاني و ارتفاعات است ازجمله آثار به‌جاي مانده از اين قلعه كه از سنگ و گچ ساخته شده است، ديواره‌ها‌ي سنگي و آب‌انبار آن است.

اين تنگه و قلعه‌ي آن، علاوه بر زيبايي‌هاي طبيعي و آثار پلكان ‌هاي سنگي بر ديوارهاي سنگي و نقاط صعب‌العبور داخل تنگه، وجود چهار آبشار انبار كه در صخره‌هاي سخت تراشيده و وجود آب آشاميدني در داخل آن‌ها حاكي از توجه و اهميت به اين منطقه در طول دوران تاريخي دارد كه در نوع خود بي‌نظير است.

اين تنگه در ايام بهار، ايرانگردان و علاقه‌مندان به آثار تاريخي و طبيعي را به‌سوي خود جذب مي‌كند و يكي از تنگه‌هاي افسانه‌يي به‌شمار مي‌آيد. اين تنگه شهر تاريخي دره‌شهر قرار دارد كه اهميت آن تا حدي است كه مورخان و تاريخ‌نگاران آن را به‌نام اولين شهر تاريخي دوره‌ي ساساني ناميده‌اند.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 16سال و 13ماه و 11روز