هنرمندان ایلام خواستار راه‌اندازی دانشگاه هنر در این استان شدند.

جمعي از هنرمندان ايلامي خواستار راه‌اندازي دانشگاه هنر در اين استان هستند تا هنر ايلام نيز همپاي هنر والاي ايران در مجراي طبيعي خود، راه پويايي و پايايي را طي كند.

به گفته بسياري از آنان، براي انواع سليقه‌هاي اقشار مختلف مردم در اين استان مراكز متعدد وجود دارد و تنها هنرمندان هستند كه از داشتن يك مركز عالي آموزشي محرومند.

نبود اين مركز سبب شده هنرمندان اين استان در زمينه فراگيري آموزشهاي تخصصي اين مقوله با مشكل مواجه شوند.

يكي از اين افراد مي‌گويد: مدت سه سال است كه نمايش (تئاتر) كار مي‌كند ولي تاكنون آموزش تخصصي در اين رشته نديده است.

"علي غلامي" معتقد است: نبود مركز آموزشي، تخصصي هنر سبب شده استعداد بسياري از جوانان اين استان دست نخورده باقي بماند.

به اعتقاد وي، اين مشكل موجب شده بسياري از دوستداران هنر ايلام، در نيمه راه از پيگيري هنر مورد علاقه خود دلسرد شوند.

هنرمند ديگري معتقد است: با توجه به پيشينه تاريخي درخشان ايلام در زمينه هنرمندان، نياز به ايجاد دانشگاه هنر در اين استان ضروري و جدي است.

به گفته "عليرضا آقايي" كارگردان هنرهاي نمايشي، ايلام داراي غناي هنري فراواني است كه در صورت راه‌اندازي نشدن دانشگاه هنر، همه آنها رو به زوال مي‌رود.

به گفته وي، راه‌اندازي اين دانشگاه در اصلاح تفكر و نگرشهاي سنتي غلط برخي در خصوص بي‌سرانجامي كساني كه هنر را دنبال كرده‌اند، نقش مهمي دارد.

فرد ديگري معتقد است: راه‌اندازي دانشگاه هنر در استان موجب ارتقا و پيشرفت فرهنگ و هنر استان مي‌شود.

"رضا طهماسبي" افزود: بدون شك ارتقا مقوله فرهنگ و هنر ايلام نقش مهمي در پيشرفت استان و ارتقا سطح فرهنگ و آگاهي مردم منطقه دارد.

هنرمند ديگري با اشاره به مشكل اشتغال هنرمندان در شرايط فعلي ايلام در رشته‌هاي هنري معتقد است: ايجاد دانشگاه هنر علاوه بر بالندگي دانش هنرمندان، بستر اشتغال آنان را در زمينه فعاليتهاي هنري را نيز در استان فراهم مي‌كند.

"زهرا كاظمي" اظهار داشت: از طرفي با توجه به محروميت استان در زمينه امكانات هنري، بايد قبل از راه‌اندازي اين دانشگاه كليه ابزارهاي هنري و آموزشي در استان فراهم شود.

مدير حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي ايلام نيز با تاييد بر لزوم راه‌اندازي دانشگاه هنر در استان گفت: مجوز احداث دانشگاه جامع علمي كاربردي هنر در اين استان در سال ‪ ۷۸‬اخذ شده است.

"عبدالله فرخنده" روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا بيان كرد:
متاسفانه كمبود اعتبار و امكانات مانع راه‌اندازي اين دانشگاه در استان شده است.

وي ادامه داد: در سال جاري نيز بر اساس تصميم شوراي سياستگذاري حوزه هنري كشور، فعاليت تمام موسسات آموزش عالي و دانشگاه‌هاي سوره وابسته به اين نهاد در سطح كشور به جز تهران لغو و جمع‌آوري شده است.

وي اضافه كرد: با توجه به ظرفيت و استعدادهاي بالقوه هنري در اين استان ، نبود مركز آموزشي تخصصي هنر موجب دلسردي هنرمندان ايلامي مي‌شود.

فرخنده گفت: راه‌اندازي اين دانشگاه با هدف تقويت بنيه علمي هنرمندان براي گرايش آنان به هنر موجب اطمينان آنها در انجام فعاليتهاي هنري مي‌شود.

مدير حوزه هنري ايلام با بيان اينكه اكنون حدود يك هزار هنرمند سازمان يافته در استان فعاليت دارند افزود: فعاليت تجربي اين افراد موجب شده تنها به صورت مقطعي كار كرده و پيشرفتي نداشته باشند.

به اظهار وي، به علت نبود يك مركز عالي آموزش هنر در ايلام بسياري از علاقه‌مندان هنر و هنرمندان يا در نيمه راه از پيگيري آموزش هنر مورد علاقه خود باز مي‌مانند و يا راهي استانهاي ديگر كشور مي‌شوند.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 1روز