بارش باران چهره ایلام را پاییزی کرد

باران رحمت الهی بعد از مدت ها کوی و برزن استان ایلام را در برگرفت و زمین تشنه را از قطرات برکت آفرین خود سیراب کرد و موجب شادی و آرامش ساکنان این دیار شد.

استان ایلام در ماه های مهر و آبان، پاییز خشکی را همچون سال های گذشته (به استثنای پارسال ) پشت سرگذاشت و در این ۲ ماه کمترین بارش نزولات جوی رخ داد و بیشتر روز و شب های پاییز در ماه های مهر و آبان بدون بارش باران سپری شد.

طبق اعلام هواشناسی، پاییز امسال استان ایلام با افت محسوس بارش و دریافت نزولات جوی همراه بود و این روند بر اساس الگوهای ماهواره ای تا پایان دی ماه ادامه دارد.

با وجود اینکه آسمان ایلام بیش از ۲ ماه است از در خساست و کم میلی در بارش باران وارد شده است اما از دیروز باری دیگر همچون دایه ای مهربان استان ایلام را مورد لطف خود قرار داد و مردمان و سایر زیستمندان این دیار را مهمان خوان گسترده بارانش کرده است.

می توان گفت میزان بارش های دیشب و دیروز تا حدودی کسری ریزش های هفته های اخیر را جبران کرد و باید امیدوار بود که این اینگونه بارش ها در ماه های باقیمانده سال ادامه یابد هرچند پیش بینی های هواشناسی گویای ریزش های جوی مطلوب در بهمن، اسفند و بهار خواهد بود.

بارش های آذرماه ایلام نرمال است

مدیرکل هواشناسی ایلام گفت: میزان بارش باران این استان در آذرماه جاری در حد نرمال و کمتر از نرمال پیش بینی می شود.

ناصر ملکی اظهار داشت: بارش باران در دی ماه نیز کمتر از حد نرمال خواهد بود و در کل انتظار بارش چشمگیر از ماه های آذر و دی وجود ندارد.

وی افزود: این ۲ ماه نیز همچون ماه های مهر و آبان با میزان بارش اندک سپری می شود هرچند در آبان ماه یک مورد بارش موثر و چشمگیر در استان ایلام رخ داد.

ملکی در مورد افت دمای هوا هم یادآور شد: کاهش دمای هوای استان ایلام نیز در این مدت نرمال و کمتر از حدنرمال خواهد بود.

بارش باران تا روز سه شنبه ادامه دارد

کارشناس پیش بینی اداره کل هواشناسی ایلام در باره این بارش هم گفت: هوای استان از اواخر وقت یکشنبه دهم آذرماه به علت ورود سامانه بارشی بارانی و ناپایدار می شود.

ساسان رستمی اظهار داشت: این سامانه باران زا فعالیت ریزشی خود را آغاز کرده است و این بارش ها تا ساعاتی از روز سه شنبه ادامه دارد و اوج بارش ها در روز دوشنبه بود.

وی درباره گستره فعالیت این سامانه تاکید کرد: دامنه ریزش های این سیستم کل استان ایلام را در بر می گیرد هرچند میزان بارش ها در مناطق شمالی و کوهستانی بیشتر از سایر نواحی است.

کارشناس پیس بینی هواشناسی ایلام یادآور شد: وزش باد به نسبت شدید، رگبار، رعد و برق، صاعقه، مه گرفتگی در مسیرهای کوهستانی و گردنه ها از دیگر پیامدهای جوی این سامانه است.

رستمی اضافه کرد: احتمال بروز آبگرفتگی معابر، سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه ها، اختلال و کندی در تردد به علت ریزش های موثر این سامانه نیز دور از ذهن نیست.

وی گفت: با خروج این سامانه از آسمان استان در روز سه شنبه احتمال ورود یک سیستم جدید بارشی با هسته سرد در اواخر هفته جاری به استان وجود دارد که اطلاعات تکمیلی درباره این سامانه روزهای آتی اعلام خواهد شد.

هیچگونه خسارتی ناشی از وقوع بارش باران در استان ایلام گزارش نشده است

هرچند این بارش های متناوب نقاط مختلف استان ایلام را در برگرفته اما خوشبختانه  هیچ گونه خسارت و آسیبی را به زیرساخت ها، مزارع، دام ها و خانه ها وارد نکرده و هیچ گزارشی از ریزش و رانش کوه مخابره نشده است.

مدیرکل بحران استانداری ایلام در این باره گفت: در طی تماس های مکرر با فرمانداران شهرستان های ۱۰ گانه استان هیچ گزارشی مبنی بر بروز خسارت و آسیب ناشی از بارش باران در استان مشاهده و گزارش نشده است.

سعید کریمیان افزود: هشدارها و اطلاعیه های متناسب با این سیستم بارشی قبل از شروع فعالیت آن به مسوولان، عشایر، کشاورزان، ساکنان حاشیه مسیل ها و رودخانه ها از طریق رسانه های جمعی داده شد.

وی با بیان اینکه ورود آب باران به خانه های دارای ساخت و ساز غیرمجاز که در حاشیه یا مسیر رودخانه و مسیل ها ساخته شده اند، اجتناب ناپذیر است، یادآور شد: برخی خانه های واقع در یکی از نواحی حاشیه شهر ایلام که در مسیر مسیل ساخته شده دچارآبگرفتگی شده است که با توجه به ساختار و محل ساخت این خانه ها ورود آب به این منازل عجیب و دور از انتظار نیست.

اخطارهای لازم به عشایر بومی و مهمان در مورد بارش شدید باران داده شده است

مدیرکل امورعشایر استان ایلام هم گفت: همه عشایر استان ایلام از اوایل آذرماه با توجه به سردی هوا به مناطق گرمسیری کوچ کرده اند و هشدارهای لازم در مورد بارش های پاییزه به آنها داده شده است.

علی سلیمی افزود: به عشایر مهمان که از استان های همجوار همه ساله در فصل زمستان به منطق گرمسیری استان ایلام کوچ می کنند نیز در طول مسیر اخطارهای لازم ابلاغ شده است تا از بروز هرگونه خسارت جانی و مالی برای عشایر جلوگیری شود.

رئیس پلیس راه ایلام: رانندگان از تردد غیرضروری خودداری کنند

رئیس پلیس راه ایلام به رانندگان توصیه کرد: بدلیل شرایط جوی نامناسب، بارش باران و لغزندگی جاده‌ها از تردد غیرضروری در محورهای مواصلاتی استان خودداری کنند.

سرهنگ رضا همتی‌زاده هم با اعلام اینکه تمام جاده‌های استان به علت ریزش باران لغزنده است از رانندگان خواست: با احتیاط در این جاده‌ها رانندگی کنند.

وی با بیان اینکه رانندگان باید با سرعت مطمئنه و احتیاط کامل رانندگی کنند، یادآور شد: باتوجه به شدت بارش‌ها احتمال آبگرفتگی در برخی جاده‌ها و یا ریزش کوه در مسیرهای کوهستانی وجود دارد.

همتی‌زاده با تاکید بر اینکه باید از سفرهای غیرضروری اجتناب کرد، افزود: رانندگی که قصد تردد در جاده‌های برون شهری را دارند باید از سالم بودن سیستم‌ گرمایشی، چراغ‌ها و برف پاکن خودرو اطمینان حاصل کنند.

رئیس پلیس راه ایلام با بیان اینکه در چنین شرایط جوی رعایت فاصله طولی ضروری است، تاکید کرد: در شرایطی که جاده‌ها لغزنده است، سرعت بالا و ترمزهای ناگهانی می‌تواند حادثه آفرین باشد.

سرهنگ همتی زاده همچنین به احتمال وقوع پدیده مه‌گرفتگی در برخی از محورهای استان خبر داد و گفت: در صورت قرار گرفتن در مه با سرعت کم و چراغ‌های روشن رانندگی کنید و نکات ایمنی را در نظر بگیرید.

  بر اساس مطالعه نقشه‌های ماهواره‌ای بارش باران در سال زراعی ۹۸ - ۹۹ در مقایسه با سال زراعی گذشته که پربارش بود، کمتر است.

 استان ایلام در سال زراعی گذشته شاهد بارش‌های موثر و بی‌سابقه ای بود که رتبه دوم دریافت نزولات جوی بعد از لرستان را از آن خود کرد.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 17سال و 10ماه و -11روز