افزایش تردد در مرز مهران/ مشکلات ترافیکی برای اربعین رفع می شود

این روزها در حالی تردد در مرز مهران رو به افزایش است که مسئولان استان از توسعه زیرساخت ها و حل مشکلات ترافیکی برای اربعین خبر می دهند.

زائران اربعین

به گزارش خبرگزاری رضوی، امسال برخلاف سال های قبل قطعا اربعین متفاوتی پیش رو خواهیم داشت چرا که  آمارها نشان می دهند بعد از حذف ویزا شاهد افزایش زوار در مرزهای کشور به خصوص مرز مهران در ایام محرم بودیم.

برابر آمار ارائه شده از سوی مسئولان در دهه اول محرم بیش از ۲۰۴ هزار نفر از مرز مهران تردد داشته است که نسبت به سال گذشته ۱۱۸درصد افزایش داشته است و این آمار نشان از استقبال مردم از حذف ویزا و شرکت در مراسم اربعین سرور سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) و یاران با وفایش دارد.
اما سال گذشته عدم پذیرش اتوبوس های کاپوتاژ شده، عدم تصمیم به موقع در خصوص ارز دولتی (دینار ) به زائران،  ترافیک درون شهری تا پایانه مرزی مهران، ناهماهنگی در خصوص وسایل مورد نیاز مواکب به کشور عراق، ترافیک سنگین ترانزیت کالا، عدم تکمیل زیر ساخت ها در پایانه مرزی مهران و کمبود برخی امکانات دیگر باعث مشکلات فراوانی برای زائران شده بود.
اما امسال بنا به گفته مسئولان کشوری و استانی مشکلات سال گذشته مرتفع شده و مرز مهران آمادگی کامل برای استقبال از زائرین برای اربعین دارد.


امسال افزایش تردد در مهران را داریم
رئیس قرارگاه اربعین استان ایلام گفت: سال گذشته بیش از ۶۰ درصد کل ترددهای کشور در ایام اربعین از طریق مرز مهران انجام شده  و امسال نیز با اقدامات خوب نظام و دولت در خصوص حذف ویزا قطعا شاهد افزایش تردد زوار در این مرز مهم و بین المللی خواهیم بود.
احمد کرمی اظهار داشت: اعتبارات اربعین سال گذشته ۲۰ میلیارد تومان  بود ولی خوشبختانه با رایزنی و پیگیری استاندار ایلام و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و نگاه ویژه دولت امسال اعتبارات اربعین استان به ۷۶ میلیارد تومان اعتبار رسیده که از این میزان ۷۴ میلیارد تومان عمرانی است.
وی افزود: خوشبختانه تاکنون ۵۹ میلیارد تومان این اعتبارتخصیص یافته که در قالب اسناد خزانه یک ساله و دوساله  و با اولویت پروژه ها در دست اقدام است.
معاون عمرانی استاندار ایلام بیان داشت: با برنامه ریزی های انجام شده  هیچ گونه پروژه جدید در بحث اربعین در استان تعریف نخواهد شد مگر بر اساس نیاز، چراکه اولویت و تمرکز ستاد اربعین استان تکمیل پروژه های تعریف شده قبلی است تا اعتبارات هدفمند هزینه شوند.

رئیس قرارگاه اربعین استان ایلام گفت: اگر اعتبارات عمرانی اربعین به موقع تخصیص پیدا کنند، پرونده زیر ساختها اربعین در استان ایلام در مدت سه سال بسته خواهد شد.
کرمی تصریح کرد: اتصال ایلام به شبکه ریلی کشور از سمت کرمانشاه در سفر رئیس جمهور به استان اجرایی می شود و پیگیر هستیم تا بعد از این مهم شهرستان دهلران نیز از سمت اندیمشک به شبکه ریلی متصل شود چرا که دو شهرستان مهران و دهلران نقطه استراتژیک استان برای ترانزیت کالا به کشور عراق هستند و قطعا ایجاد خط ریلی از اندیمشک به دهلران ومهران یک ضرورت است.
 در نیمه نخست سال جاری بیش از دو میلیون و ۱۰۰ هزار زائر از مرز مهران تردد داشتند که در مقایسه با سال گذشته با رشد ۱۱۰درصدی را نشان می دهدوی ادامه داد: در نیمه نخست سال جاری بیش از دو میلیون و ۱۰۰ هزار زائر از مرز مهران تردد داشتند که در مقایسه با سال گذشته با رشد ۱۱۰درصدی را نشان می دهد.
کرمی با اشاره به اینکه قرار گاه ویژه اربعین در مرز مهران مستقر شده است، گفت: اربعین امسال پیش بینی می شود آمار تردد در مرز مهران بیشتر شود و در این راستا ستاد اربعین استان برنامه ریزی لازم را در دستور کار خود قرار داده  و کمیته های زیر مجموعه ستاد اربعین در استان فعال شده اند.
رئیس قرارگاه اربعین استان از حفاری یک هزار متر تونل در مسیر ایلام به مهران خبر داد  و گفت: بعد از اربعین سال گذشته در بحث تکمیل زیر ساخت ها در استان اقدمات مناسبی صورت گرفته است به طوری که ایمن سازی، جداسازی، رنگ آمیزی دو هزار کیلیومتر جاده در مسیر های منتهی به مرز مهران، ایجاد هشت هزار و ۵۰۰ متر مربع سایبان در نقطه صفر مرزی و در پایانه برکت انجام شده است.
کرمی اظهار داشت: با احداث کنار گذر غربی و تغییر مسیر در ورودی وخروجی های پایانه برکت امسال مشکلات ترافیکی حل خواهد شد چرا که شبانه روز بیش از دو هزار اتوبوس در پایانه برکت تردد دارند  و در این راستا نیز افزایش و ارتقاع روشنایی پایانه برکت ، نصب سیستم صوتی متمرکز در این پایانه برای خدمات دهی  در مواقع ضروری نیز انجام شده است.

معاون عمرانی استاندار ایلام با اشاره به اینکه سال گذشته مشکلاتی در بحث کاپو تاژ، ارسال تجهیزات مواکب و ترانزیت کالا در مرز مهران به وجود آمد گفت: بر اساس تصمیم گیری ستاد اربعین کشور مرز شلمچه برای تردد  کاپوثاژ، مرز خسروی برای ارسال تجهیزات مواکب است.
رئیس قرارگاه اربعین استان ایلام گفت: هماهنگی لازم با پنج استان معین در راستای خدمات رسانی به زائران و مقدمات ساماندهی مواکب در مسیر پایانه مرزی مهران و پایانه برکت صورت گرفته است.


تمهیدات اندیشیده شده برای برگشت زوار
مدیرکل راهداری و حمل‌و نقل جاده‌ای ایلام گفت: بعد از اربعین سال گذشته مشکلات پایانه مرزی مهران مورد بررسی و اقداماتی برای حل مشکلات در دستور کار ما قرار گرفت.
نورالله دلخواه اظهار داشت: باتوجه لغو ویزا پیش بینی می شود اربعین امسال  بیشترین ترددها از مرز مهران صورت بگیرد.
وی ادامه داد:  یکی از مشکلات که زائران در سال گذشته با آن مواجه بودند، ترافیک در پایانه برکت بود که خوشبختانه امسال با طراحی مسیرهای جدید در خروجی و ورودی این پایانه مشکل  ترافیک مرتفع شده است.
 با تمهیدات اندیشیده شده امسال برای برگشت زوار اربعین حسینی از مرز مهران به‌صورت هارپ (پس کرانه ) خواهد بود به این صورت که از ۲۴تا ۳۰مهر ماه  زوار اربعین در پایانه برکت به شهرهای اندیمشک، همدان و کرمانشاه منتقل خواهند شدوی افزود: با تمهیدات اندیشیده شده امسال برای برگشت زوار اربعین حسینی از مرز مهران به‌صورت هارپ (پس کرانه ) خواهد بود به این صورت که از ۲۴تا ۳۰مهر ماه  زوار اربعین در پایانه برکت به شهرهای اندیمشک، همدان و کرمانشاه منتقل خواهند شد و سپس از این سه شهر به شهرهای مقصد خود بازخواهند گشت.
دلخواه اظهار داشت: در کل کشور بیش از هشت هزار دستگاه اتوبوس در ایام اربعین حسینی برای جابجایی زوار در مرزهای خروجی کشور به سمت عراق در نظر گرفته‌شده که یک هزار و ۹۰۰ دستگاه اتوبوس مربوط به مرز مهران خواهد بود.
وی بیان داشت: در سال گذشته ۳۷۰ چشمه سرویس بهداشتی در مرز مهران ساخته شده و امسال کار ساخت و احداث حدود ۶۰۰ سرویس بهداشتی در دستور کار قرار گرفته  که تا قبل از اربعین بخش از آنها تکمیل خواهند شد.
وی گفت: در بحث تکمیل زیر ساخت های اربعین در مرز مهران  و مسیرهای مواصلاتی استان که به مرز منتهی می شوند، ۴۵میلیارد تومان بودجه مصوب شده که بخشی از آن تخصیص یافته است.
با توجه به اینکه امسال نیز استقبال از مرز مهران افزایش خواهد یافت، توجه به زیرساخت های استان و مرز مهران و حل مشکلات سال گذشته نیازمند اعتبارات ملی است.
مسئولان ملی باید هرچه زودتر در خصوص تخصیص اعتبارات برای تکمیل زیرساخت های به مرز مهران کمک کنند.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 15سال و 14ماه و 3روز