مرمت و احیاء بنای تاریخی امامزاده مهدی صالح ماژین دره شهر

مدير کل ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري استان ايلام از مرمت بناي تاريخي امامزاده صالح ماژين واقع در شهرستان دره شهر خبر داد.
به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از روابط عمومي اداره کل ميراث فرهنگي ايلام، عبدالمالک شنبه زاده با اعلام اين خبر اظهار داشت : بناي تاريخي امامزاده مهدي صالح ماژين با اعتبارات ابلاغي از سازمان مرکزي به مبلغ 1500 ميليون ريال از اعتبارات ملي مرمت خواهد شد.
او افزود : با توجه به شدت بارش ها و سيلاب اخير بخش ماژين قسمت هايي از اين بناي تاريخي دچار آسيب گرديده که پس از تهيه شرح خدمات توسط کارشناسان اين اداره کل عمليات اجرايي آن آغاز خواهد شد.
شنبه زاده تصريح کرد : بقعه امام‌زاده مهدي صالح (ع) يکي از مکان‌هاي ميراثي است که با معماري خاص گذشته ساخته شده و از زيبايي و جذابيت خاصي برخوردار است. بناي اين بقعه متبرکه از شاهکار‌هاي معماري قرن هشتم هجري است که به صورت چهارگوش آجري ساخته و آثار گچ‌بري آن با آيات قرآن مزين شده است که زواياي چهارگانه آن به گوشواره‌هاي مناره مانندي منتهي مي‌شود.
شنبه زاده بيان کرد: استفاده از نقشه مربع با ستون‌هاي توکار زاويه‌اي، سردابه، طاق نما‌هاي بلند و کشيده و کم عرض، ضخامت کم ديوارها، مقرنس‌هاي زيرگنبد و محراب بسيار زيبا از مهمترين خصوصيات بناي اين بقعه است.
او ادامه داد : بقعه امامزاده مهدي صالح (ع) در دهستان ماژين از توابع شهرستان دره‌شهر و در 45 کيلومتري مرکز اين شهرستان قرار دارد؛ که به شماره 4311 مورخ 7/10/80 در فهرست آثار ملي کشور به ثبت رسيده است. 

نظرات ارسال نظر

ایلام امروز؛ آرشیو دیجیتال ایلامیان

عمر سایت: 14سال