یک‌شنبه 31 شهریور 1398

برندسازی از نیازهای مهم تولید عسل در ایلام

با وجود آنکه ایلام با تولید سالانه ۸۰۰ تن عسل مرغوب یکی از قطب های اصلی تولید عسل در کشور به حساب می آید، اما از آنجایی که تولیدات این استان بدون هیچ اسم و نشانی روانه بازار می شود، کمتر کسی ایلام را به عنوان یکی از اصلی ترین تولید کنندگان عسل می شناسد.

درآمد مناسب زنبورداران

در چنین شرایطی اگر حمایت های لازم از این ظرفیت بی نظیر در ایلام انجام شود بدون شک بستر و زمینه توسعه اشتغال در استان نیز فراهم می‌شود و جوانان می توانند با تکیه بر ظرفیت های موجود در استان خود دیگر نگران بیکاری نباشند.
«فریدون میرزایی»، یکی از کارآفرین موفق زنبورداری در بخش زرین آباد استان ایلام  در این زمینه اظهار داشت: فعالیت خود را از ۲۰ سال پیش با تعداد محدودی کلونی آغاز کرده، اما اکنون با گسترش کار و پرورش زنبورعسل تعداد کلونی‌هایم به 2 هزار کلونی رسیده است . در واقع با درآمد خوبی که طی این سال ها کسب کرده ام توانسته ام برای خود و 4 نفر دیگر اشتغال ایجاد کنم.
وی با اشاره به اینکه هر کیلوگرم عسل با توجه به کیفیت آن بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود، افزود:از انجایی که عسل تولیدی استان جزو عسل های مرغوب است،بازار بسیار خوبی داشته و حتی مورد استقبال مردم دیگر مناطق کشور  هم قرار گرفته است.

مسئولان از زنبورداران حمایت کنند

میرزایی ادامه داد: درست است که طبیعت بکر ظرفیت مناسبی را برای زنبورداری در منطقه به وجود  آورده، امازنبورداران برای توسعه این صنعت و ایجاد اشتغال پایدار  نیاز به حمایت مسئولان دارند؛ در این زمینه اکثر زنبورداران این استان با مشکل بیمه مواجه هستند که  امیدواریم  مسئولان در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهند.

وجود ۵۵۰ گونه گیاهی شهدار در ایلام

«رضا احمدی»، مدیر کل منابع طبیعی استان ایلام با اشاره به ظرفیت های مناسب این استان برای توسعه زنبورداری، اظهار داشت: وجود ۵۵۰ گونه گیاهی شهدار  زمینه  مناسبی را  برای رونق تولید عسل با کیفیت و توسعه زنبورداری در ایلام  آماده کرده است.
احمدی افزود:  بیش از یک هزار و ۴۰۰ نفر به صورت مستقیم در بخش پرورش زنبورعسل در استان مشغول به فعالیت هستند. 
وی با اشاره به اینکه عسل تولید شده در استان بدون هیچ نام و نشانی به فروش می‌رسد، افزود: این موضوع مشکل بزرگی برای زنبورداری استان به حساب می آید؛ در واقع اگر این عسل با کیفیت به نام ایلام به مردم شناسانده شود بدون شک سود قابل توجهی برای زنبورداران و استان حاصل می شود.

برای بیمه زنبورداران استان هم مشکلی خاصی وجود ندارد

«سید محمد تراب میری»، رئیس جهاد کشاورزی استان ایلام اظهار داشت: در حال حاضر ایلام از قطب‌های اصلی تولید عسل در کشور است؛طبق آخرین سرشماری‌های انجام شده حدود  ۱۰۱ هزار کلونی در استان سالانه ۸۰۰ تن عسل تولید می کنند.
وی با اشاره به اینکه وجود برندسازی و بسته بندی از نیازهای مهم تولید عسل در ایلام است،گفت: جهاد کشاورزی استان به دنبال تکمیل زنجیره‌های تولید این محصول در استان است که قطعاً باعث اشتغالزایی و سود بیشتر برای مردم می‌شود.

میری خاطر نشان کرد: «ژل رویال» یکی از دیگر از محصولات زنبور عسل استان است که کاربردهای فراوانی دارد و برنامه‌هایی برای صادرات این محصول نیز دست اجراست.

وی با اشاره به حمایت‌های جهاد کشاورزی از زنبورداران استان، افزود: در راستای تأمین شکر برای زنبورداران، امسال بیش از ۱۳۰ تن شکر توزیع شده است.
رئیس جهاد کشاورزی استان ایلام تصریح کرد: برای بیمه زنبورداران استان هم مشکلی خاصی وجود ندارد و این افراد می‌توانند از بیمه روستایی استفاده کنند.

نظرات ارسال نظر