جزییات افزایش نرخ پرواز در ایلام/ برداشتن آرم محرومیت از استانی که محروم است

موج گرانی بلیط‌های هواپیمایی که از ماه‌های گذشته با افزایش قیمت پروازهای شرکت هواپیمایی آسمان آغاز شد به دیگر پروازها نیز کشیده شده به طوری که پروازهای ایلام_تهران شرکت ایران ایر به ۲ برابر افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری فارس از ایلام، موج گرانی بلیط‌های هواپیمایی که از ماه‌های گذشته با افزایش قیمت پروازهای شرکت هواپیمایی آسمان آغاز شد به دیگر پروازها نیز کشیده شده به طوری که پروازهای ایلام_تهران شرکت ایران ایر به ۲ برابر افزایش یافته است.

افزایش قیمت پروازها در استان محرومی مانند ایلام چیزی جز کاهش رغبت مردم به مسافرت‌های هوایی را در پی ندارد که این امر به نوبه خود افزایش ترافیک و سوانح جاده‌ای را به همراه خواهد داشت. افزایش قیمت پروازها که از سال گذشته با روند صعودی همچنان ادامه دارد چه دلیلی می‌تواند داشته باشد؟

نرخ پایین پروازها در مناطق محروم

مجتبی قراییان رئیس گروه شرکت‌های بازرگانی و بین‌المللی حدیقه در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در ایلام گفت: پس از آزادسازی نرخ بلیط هواپیما در سال‌های گذشته و در همان ابتدا نرخ پروازهای استان ایلام بر اساس منطقه محروم در نظر گرفته شد.

وی افزود: در نرخ گذاری قیمت پروازها برای مناطق محروم و کم برخوردار تعرفه‌هایی در نظر گرفته شد که بر اساس آن قیمت پروازهای استان‌های محروم کمتر از سایر مناطق در نظر گرفته شد تا مردم مناطق محروم نیز بتوانند از پروازهای هوایی استفاده کنند.

حذف استان ایلام از لیست مناطق محروم پروازی !

رئیس گروه شرکت‌های بازرگانی و بین‌المللی حدیقه اضافه کرد: طی سال‌های گذشته با توجه به اینکه مسوولان استان طی صحبت‌هایی که مدام در رسانه‌ها پخش می‌شد، مدام از تردد روزانه ۳ هزار زائر از ایلام و... سخن گفتند مسوولان مربوطه به خیال اینکه ورود این زائران به استان ایلام با درآمدزایی همراه است این استان را از لیست استان‌های محروم حذف کردند.

قراییان ادامه داد: نتیجه این شد که از سال گذشته قیمت پروازهای ایلام بر اساس نرخی که برای استان‌های محروم در نظر گرفته شده محاسبه نمی‌شود و همین امر سبب شده از سال گذشته شاهد افزایش روز افزون قیمت پروازها در ایلام باشیم.

محرومیت استان ایلام هنوز پابرجاست

این در حالی است که بر اساس گفته مسوولان ذیربط مسافران هوایی استان بیشتر زائرانی‌اند که از کشور عراق به این استان آمده‌اند و مردم جنگ‌زده این استان به دلیل قیمت‌های نجومی پروازها ناچارا به سفرهای جاده‌ای روی آورده‌اند که این موضوع نیز با مشکلات و خطرات زیادی همراه است.

متاسفانه استانی که حتی از داشتن خط ریلی نیز محروم است از دیدگاه مسوولان به عنوان استانی برخوردار شناخته می‌شود و قیمت بلیط پروازها نیز سر به فلک می‌کشد.

لزوم پیگیری این مشکل توسط مسوولان

سحر عابدی یکی از شهروندان ایلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در ایلام گفت: مگر نه اینکه پس از گذشت بیش از ۳ دهه از جنگ تحمیلی استان ایلام همچنان به عنوان استانی جنگ زده در کشور شناخته شده است !

وی افزود: مسوولان مربوط چه توسعه‌ای در استان ایلام دیده‌اند که آن‌را از لیست استان‌های محروم حذف کرده و با نرخ‌های نجومی پروازها، مردم این استان را مورد بی مهری قرار می‌دهند.

در ادامه محمد فتوحی دیگر شهروند ایلامی با بیان اینکه مگر ضعف زیرساخت‌های فرهنگی، عمرانی، ورزشی و... خود گواهی بر عدم توسعه استان و محرومیت آن نیست، اظهار کرد: چگونه شرکت‌های هواپیمایی با برداشتن آرم محرومیت از استان ایلام در حق مردم مرزنشین این استان بی‌انصافی کرده‌اند؟

وی افزود: جا دارد از سوی مسوولان استانی و نمایندگان چنین موضوع مهمی مورد پیگیری قرار گیرد تا ساکنین این استان محروم با توجه به راه‌های مواصلاتی غیر استاندارد، نداشتن خطوط راه آهن و... بتوانند از سفرهایی هوایی استفاده کنند.

از نگاهی دیگر خروج ایلام از لیست استان‌های محروم برای قیمت بلیط‌های پروازی، تنها باری مازاد بر دوش بیماران، سالمندان و کسانی گذاشت که مسافرت از مسیر جاده برایشان مقدور نیست.

گزارش: مریم نظری

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 15سال و 15ماه و 12روز