روایت بهبودیافتگان کرونا در ایلام از روزهای سخت بیماری

کرونا این‌روزها واژه‌ای‌ست پرتکرار و خبیث که مرزها را در هم نوردیده و ملل جهان را به حضور خود در رنج و گرفتاری و مرگ قرار داده است؛ ویروسی که نه به یک ملت، نژاد و کشور بلکه به تمامی نقاط و بخش‌های جهان لطمه وارد آورده و امروزه کشور ما نیز همگام با سایر کشورها درصدد آگاه‌سازی جامعه و یافتن راه علاج این بیماری است.

با این حال اکنون اکثر مردم می‌دانند جز رعایت پروتکل‌های بهداشتی، فاصله‌گذاری اجتماعی و پرهیز از حضور در اجتماعات نمی‌توان پیشگیری بهتری از ابتلا به این ویروس داشت. خبرنگار تسنیم در ایلام با برخی بهبودیافتگان کرونایی گفت‌وگویی انجام داده است؛ بهبودیافتگانی که همواره بر پیشگیری تأکید دارند و سایرین را از تجربه دشوار خود آگاه می‌سازند.

یکی از بهبودیافتگان کرونا ویروس که جهت تست نهایی بعد از قرنطینه به آزمایشگاه بیماران کرونایی ایلام مراجعه کرده است، ضمن تشکر از زحمات کادر درمانی و بهداشتی بیمارستان "شهید مصطفی" ایلام، از مصائب ابتلا به بیماری سخن به میان آورد و گفت: این بیماری همچنان که منشاء آن ویروس خبیثه است، آثار و تبعات جانکاه و دردآوری دارد؛ دردی که تمام بدن را در بر می‌گیرد و تنگی نفس و تبی که تصورش هم در ذهن سخت و رنج آور است.

وی در بیان علت ابتلای خود به این بیماری گفت: بی توجهی و نگاه سهل‌انگارانه به تصور اینکه حضور در مجامع، مراسمات خانوادگی بی‌خطر است موجب شد در یک دورهمی خانوادگی به این بلای خبیثه مبتلا و رنج سخت و طاقت‌فرسای درمان را تحمل کنم؛ هرچند به لطف خدا و مساعدت و تلاش پرستاران و پزشکان نجات پیدا کرده‌ام.

این شهروند ایلامی به مردم نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی توصیه کرد و گفت: کرونا شوخی‌بردار نیست؛ سن، جنس و بزرگی و کوچکی، دارا و ندار نمی‌شناسد. به خاطر سلامتی خود و خانواده رعایت کنید تا به این بیماری گرفتار نشوید.

این بیمار بهبودیافته که دوران قرنطینه بعد از ابتلا و درمان را سپری کرده است توصیه کرد و افزود: درست است بافت سنتی ایلام پذیرای این نیست که خانواده عزادار را تنها بگذاریم و قوم و طایفه در مراسم ختم شرکت نکند، اما در شرایط فعلی راهی جز نادیده‌گرفتن این سنت‌ها نیست و شرایط کرونایی نیز موجب تغییرات زیستی در جهان شده است و سنت ما ایلامی‌ها نیز از این موضوع باید پیروی کند.وی گفت: عدم حضور در چنین مراسماتی علاوه بر حفظ سلامت خود موجب سلامت خانواده داغدار و ایل و طایفه می‌شود.

به گزارش تسنیم؛ پای صحبت دیگر بهبودیافتگان که می‌نشینیم ماحصل توصیه آنها رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و جلوگیری از حضور در اماکن پر ازدحام است.

علاوه بر توصیه بهبودیافتگان از کروناویروس، محمد کریمیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام نیز عمل به توصیه بهبود یافتگان از کرونا ویروس را برای مردم راه مناسب برای قطع زنجیره کرونا دانست و گفت: به واقع به جز آن‌چه بهبود یافتگان مبنی بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی توصیه کرده‌اند راه دیگری وجود ندارد چراکه هنوز واکسی برای کرونا کشف نشده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام گفت: در شرایط فعلی تنها راه رعایت پروتکل‌های بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و پرهیز از حضور در اجتماعاتی مانند "‌عروسی و عزا‌" است.

قاسم سلیمانی دشتکی استاندار ایلام نیز عبور موقت از سنت‌های قومی در مراسمات "عروسی و عزا" در این شرایط را شرط عقل دانست و گفت: در شرایط فعلی برگزاری مراسمات سنتی به مصلحت نیست و به همین جهت محدودیت‌های قانونی را اعمال کرده‌ایم.استاندار ایلام گفت: حفظ جان مردم اولویت نخست ستاد استانی مقابله با کرونا ویروس بوده و در این راه هیچ اغماضی نخواهیم داشت.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 15سال و 14ماه و 3روز