کاهش ۱۷ درصدی خودکشی و ۱۰ درصدی طلاق در ایلام

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان ایلام از انجام ۴۳ برنامه در سال گذشته خبر داد و گفت: سامانه سجام با عضویت ۲ هزار نفر نماد اجتماعی شدن مقابله با جرم است. خوشبختانه در سال گذشته آسیب طلاق ۱۰ درصد کاهش و آسیب خودکشی ۱۷ درصد کاهش داشته‌ایم.

«عبدالوهاب بخشنده» با حضور در ایسنا، اظهار کرد: مطالبه گری برای پیشگیری در همه‌ی ابعاد از وظایف ذاتی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم است.
وی گفت: در زمینه آسیب‌های مختلف تمام توان خودرا به کار گرفته‌ایم و کارگاه‌های مختلف برای اطلاع‌رسانی انجام شد ، چون هر آسیب معمولا زمینه جرم است و تمام تلاش ما این است که از وقوع جرم با اطلاع رسانی جلوگیری شود.  
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان ایلام ادامه داد: عملکرد این معاونت در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ ده رتبه ارتقاء پیدا کرده و با توجه به اجرای موثر برنامه های پیشگیرانه این معاونت آسیب های اجتماعی استان از جمله طلاق و خودکشی به ترتیب ۱۰ درصد و ۱۷ درصد نسبت به سال قبل کاهش داشته است و همچنین از ۱۰جرم اول استان ۵ جرم با کاهش ارتکاب مواجه بوده اند.
بخشنده با اشاره به دلایل عمده طلاق در استان ، گفت: ناهمخوانی سطح خانواده ها ، عدم آگاهی زوجین بر حقوق خود و احساسی عمل کردن و تصمیم گرفتن از دلایل این آسیب است و متاسفانه بسیاری از ازدواج های دانشجویی  به دلیل عدم آگاهی و نگاه رویایی به زندگی به طلاق منجر می‌شوند.
وی درباره علت ضرب و جرح عمدی در استان ایلام ، گفت: این جرم در کل کشور علل و عواملی دارد و بیشترین ضرب و جرح در ایلام در اماکن شلوغ اتفاق می‌افتد و بیشترین علت کمبود جای پارک ، نداشتن خیابان های درست است که از نهادهای متولی مانند شهرداری خواسته شده این مشکل را حل کند و در واقع عوامل  جرم‌ را از بین ببرد.
معاون اجتماعی پیشگیری از وقوع جرم دادگستری ایلام ، تصریح کرد: عدم وجود روشنایی معابر یکی از دلایل افزایش وقوع جرم می باشد که با پیگیری این معاونت روشنایی کمربند شمالی شهر ایلام توسط شهرداری و اداره برق تامین گردید که در کاهش جرائم و کاهش تصادفات تاثیر داشته است.
بخشنده تصریح کرد: سامانه جمع آوری اطلاعات مردمی (سجام) نیز آماده پیگیری گزارشات و بسیاری از مشکلات و نواقص که زمینه وقوع جرم می باشد از طریق مردم گزارش و با مطالبه گری این معاونت به ادارات و مسئولین مربوطه منتقل گردید که این گزارش ها به دادستان مرکز استان و چند مرجع بالا دست فرستاده می‌شود و هم اکنون ۲۰۰۰ نفر عضو دارد.
کاهش جرم در گرو همکاری مردم و مسئولین در زمینه شناسایی عوامل جرم زا می باشد.
وی درباره آمار ورودی پرونده‌های ۱۰ جرم اول استان در سال ۱۳۹۸ در مقایسه با سال ۱۳۹۷، گفت: ضرب و جرح عمدی ۷ دهم  درصد ، توهین به اشخاص عادی ۷ درصد  و ایراد صدمه بدنی غیر عمدی بر اثر تصادف رانندگی نیز  ۳ درصد کاهش داشته است.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع  جرم دادگستری ایلام از کاهش ۳ درصدی تهدید و ۸ درصدی تخریب خبر داد و تصریح کرد: کاهش جرم در گرو همکاری مردم است و تلاش همه‌ی دستگاه‌ها را می‌طلبد.
بخشنده از اجرای ۴۳ برنامه در سال گذشته خبر داد و اظهار کرد: در حوزه فرهنگی اجتماعی و پیشگیری‌های مردمی ۱۶ برنامه، در حوزه وضعی ۵ برنامه، حوزه امنیتی انتظامی ۸ برنامه، حوزه قضایی ۲ برنامه، حوزه اطلاع رسانی ۵ برنامه ، حوزه برنامه ریزی ۵ برنامه و در حوزه پژوهشی ۲ برنامه اجرا شده است.
وی تاکید کرد: هرگونه اقدامی در جهت پیشگیری از وقوع جرم منجر به افزایش امنیت در جامعه می‌شود که باید با برنامه‌ریزی،هماهنگی متولیان امنیت، هدایت، نظارت و کنترل انجام شود و اگر اقدامات کارشناسانه صورت گیرد قطعاً به نظم اجتماعی، کاهش جرائم، آرامش، پیشرفت و توسعه جامعه می‌انجامد.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری ایلام تصریح کرد: رعایت حقوق شهروندی و ایجاد فضای امن در جامعه از بروز آسیب‌ها و رفتارهای نامناسب جلوگیری خواهد کرد.
بخشنده افزود: همچنین با پیگیری های معاونت در اجرای طرح کاداستر در استان، برای ۱۲۰۰ هکتار از اراضی دولتی سند صادر شده و همچنین ۱۰ کیلومتر از طرح کمربند سبز در راستای پیشگیری از زمین خواری با پیگیری های معاونت اجرایی شده است.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 15سال و 14ماه و 3روز