افزایش مبتلایان به کرونا در ایلام سبب تشدید تدابیر برای کنترل این بیماری شد

وضعیت نگران‌کننده ابتلا به کرونا در ایلام باعث شده که علاوه بر افزایش مضاعف خدمات‌دهی به بیماران، مجموعه‌ای از تدابیر در جهت کنترل این بیماری اندیشیده شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ایلام، در شرایطی که طی روزهای اخیر مقام‌های بهداشتی و درمانی استان ایلام از قرمز شدن استان به لحاظ شیوع کرونا خبر می‌دهند، چرایی بروز این وضعیت و کیفیت تدابیر اتخاذشده برای مواجهه با آن در نزد افکار عمومی سؤال است. این وضعیت در حالی رخ داده است که استان ایلام تا اول خردادماه امسال از نظر شیوع کرونا در زمره استان‌های سفید و یا زرد بوده است.

درحالی‌که کارشناسان از برپایی مجدد مراسم عروسی و عزا و دورهمی‌ها به‌عنوان دلیل افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان ایلام سخن می‌گویند، عادی‌انگاری مردم از بیماری و کم‌توجهی آنها به رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌تواند عامل اصلی شیوع مجدد باشد.

در تبیین نقش مراسم‌های عروسی و عزا در افزایش مبتلایان به کرونا ذکر این نکته خالی از لطف نیست که در یک جشن عروسی در شهرستان ایوان، 15 نفر در پایان مراسم به کرونا آلوده شده‌اند.

تأمل در چرایی این آمار و ارقام نشان می‌دهد که رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی با اولویت استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، دلیل بی‌چون و چرای قرمز شدن استان ایلام به کرونا ویروس در روزهای اخیر بوده است.

برای این وضعیت نگران‌کننده از ابتلا به کرونا باعث شده است که علاوه برافزایش خدمات‌دهی به بیماران در استان ایلام، مجموعه‌ای از تدابیر لازم اتخاذ و با اعمال محدودیت‌ها به مبارزه با این ویروس منحوس بپردازند.

الزامی‌کردن استفاده از ماسک در ادارات، عدم ارائه خدمات به مراجعان اداری بدون رعایت پروتکل‌های ابلاغی، تعطیلی نماز جمعه و جماعات، ممنوعیت و برخورد قضایی با برگزارکنندگان مراسمات عروسی و عزا، برخورد بدون اغماض با واحدهای صنفی متخلف درزمینه رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی ازجمله این تدابیر است.

قصور از انجام هر یک از مصوبات ستاد استانی مقابله با کرونا پیگرد قانونی دارد

 قاسم سلیمانی دشتکی نیز با صدور دستوری تعطیلی دانشگاه‌ها، مدارس و سایر مؤسسات و آموزشگاه دولتی و بخش خصوصی، کتابخانه‌ها، سینما و پارک‌ها و موزه‌ها و ورزشگاه‌ها، آرامستان‌ها و تالارهای پذیرایی و مراسمات، آرایشگاه‌های زنانه و مردانه به مدت یک هفته ابلاغ کرد.

استاندار ایلام در این ایلاغیه آورده است:تا اطلاع ثانوی بازار و اصناف و مردم حاضر در بازار به‌طور کامل ملزم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و زدن ماسک هستند و تخلف از این موضوع پیگرد قانونی دارند.

تصمیمات ابلاغی از درج تاریخ تشییع و مراسم اعلامیه‌ها در چاپخانه‌ها را ممنوع اعلام کرده است و یادآور شده: تا اطلاع ثانوی ادارات و سازمان‌ها و نهارها و در هیچ مراسم جمعی شرکت نکنند.

استاندار ایلام به کمیته نظارتی ستاد کرونا ابلاغ کرد؛ در اسرع وقت و به لحظه نحوه اجرای مصوبات را نظارت و گزارش کند.

وی در ابلاغیه خود بر آن تاکید داشته است که تمامی مصوبات از همین لحظه (صبح روز یکشنبه15 تیرماه 99) لازم‌الاجرا است و قصور از انجام هر یک از آن‌ها پیگرد قانونی دارد.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 18ماه و 10روز