بررسی مشکلات «استارتاپ‌ها» در ایلام / سرمایه‌گذاری، رمز توسعه استارتاپ‌ها

سید سجاد موسوی مدیر استارتاپ‌های امداد غرب کشور و مدیر عامل اگریگیتوری استان ضمن بازدید از دفتر خبرگزاری فارس ایلام، گفت: استارتاپ یک دور همی تیمی و گروهی است که در آن افراد ایده‌های خود را به داوران ارائه می‌دهند و پس از تایید نهایی کارآفرین با خلق اثر خلاقانه خود و حمایت مالی می‌تواند برای چندین نفر اشتغال ایجاد کند.

وی افزود: هدف اصلی استارتاپ، حمایت مادی نیست مهمترین اولویت یک کارآفرین یا استارتاپ، تولید منتجی به اشتغال است که می‌تواند علاوه بر بهبود شرایط اقتصادی کشور منجر به سرمایه گذاری نیز شود.

مدیر استارتاپ‌های امداد غرب کشور، تصریح کرد: در شرایطی که بیکاری مانع پیشرفت و توسعه کشور شده است، افزایش استارتاپ‌ها و رشد آنها می‌تواند ثمرات خوبی را برای ایلام به ارمغان بیاورد؛ اما حمایت مسوولین از استارتا‌پ‌ها و افراد مبتکر نباید به فراموشی سپرده شود.

طرح‌های مربوطه توسط ایده پردازان باید سرمایه گذاری شوند 

موسوی ادامه داد: بایستی سرمایه گذار را مجاب کرد که از روی طرح مربوطه سرمایه گذاری کند، چرا که تولید یک محصول نیاز به سرمایه گذار دارد بدون سرمایه گذاری استارتاپ و کارآفرین قادر به ادامه راه نیست.

وی بیان کرد: شرکت‌های شتاب دهنده در استان ایلام خیلی خوب فعالیت می‌کنند و به یقین خواهم گفت که سال آینده اوضاع استارتاپ در ایلام با همت کارآفرینان و مسوولین دگرگون خواهد شد.

این شتاب‌دهنده، خاطر نشان کرد: فراهم آوردن فرصت‌های سرمایه گذاری و غلبه بر مشکلات اجتماعی ناشی از بیکاری مهمترین دست آورد استارتاپ است و باید نسبت به آن اهتمام جدی صورت گیرد. استارتاپ در بخش‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی و پزشکی است، اما در استان ایلام در حوزه پزشکی و فناوری اطلاعات شرکت‌های شتاب دهنده فعالیت و دستاورد خوبی داشته‌اند.

مدیر استارتاپ‌های امداد غرب کشور، گفت: غلبه بر دشواری پیش روی کارآفرینان، عدم حمایت، ترس از تغییر، عدم ریسک پذیری، عدم سرمایه کافی مالی برای راه اندازی کسب و کار،  عدم حمایت بانک‌ها و تسهیلات سنگین، موانع جدی پیش روی ایده پردازانی است که می‌خواهند با ابداع خود سبب ایجاد اشتغال شوند.

ساخت اپلیکیشن جامع رستگاری برای زائران اربعین

وی با بیان اینکه اپلیکیشن مسیر راه رستگاری با موضوع اربعین یکی از محصولات نمونه استارتاپ‌ها است، عنوان کرد: به سرانجام رسیدن این محصول بدون دریافت هزینه از هیچ ارگانی بوده و تماما با هزینه شخصی صورت گرفته است، اما متاسفانه هیچ مسوولی حتی برای توسعه و انتشار این اپ حتی با ما تماس هم نگرفت.

وی افزود: این اپ تمامی اطلاعات مورد نیاز یک زائر برای زیارت اربعین را در اختیار خواهد داشت، و به همراه داشتن این اپلیکیشن سفر هر زائری را سهولت می‌بخشد.

تسهیلات مصوبی که به شرکت‌ها نمی‌رسد!

موسوی با اشاره به ستاد تسهیل استان ایلام، یادآور شد: با توجه به اینکه استارتاپ‌ها یکی از ارکان چرخه اقتصاد کشور هستند، اما متاسفانه از جانب ستاد تسهیل استان ایلام هیچگونه حمایتی از ما صورت نگرفته است؛ با توجه به اینکه ستاد تسهیل استان چیزی حدود 223 میلیارد تومان مصوب کرده تا به تولیدکنندگان تسهیلات ارائه بدهد، چرا این تسهیلات به شرکت‌ها تزریق نمی‌شود؟ چه مشکلی وجود دارد.

این شتاب‌دهنده ادامه داد: عدم تزریق تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان باعث ورشکسته شدن آنها می‌شود بهتر است.

وی با اشاره به وظیفه رسانه‌ها در قبال شرکت‌های تولیدی گفت: رسانه‌ها باید در کنار شرکت‌های خصوصی قرار بگیرند و صدای شرکت‌های خصوصی را به گوش مسوولین برسانند، اگر این اتفاق رخ دهد یک تحول مثبت در اقتصاد شرکت‌های خصوصی به وجود می‌آید که بانی خیر آن رسانه‌ی حقیقی است.

بانک‌ها، بعضا عامل ورشکستگی تولیدکننده‌ها

مدیر استارتاپ‌های امداد غرب کشور، عنوان کرد: بانک‌ها بایستی با تسهیلات کم بهره به کارآفرینان و شرکت‌های خصوصی، نقش مهمی را در پیشرفت و رونق همه جانبه استارتاپ‌ها و تولید داشته باشند، چرا که سنگ اندازی‌های زیاد آنها نه تنها کارآفرین را بلکه اقتصاد کشور را به سمت نابودی خواهد کشاند.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 15سال و 15ماه و 12روز