ایلام، متورم‌ترین استان کشور/ فرار مسؤولین استانی از پاسخگویی!

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، استان ایلام دارای بالاترین نرخ تورم در میان استان‌های کشور شناخته شده است؛ این در حالی است که مسوولان استان ایلام، حتی حاضر به مصاحبه در این خصوص هم نشده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فارس از ایلام، طی هفته‌های اخیر بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، استان ایلام بالاترین نرخ تورم ۱۲ ماهه گذشته را به خود اختصاص داده است.

پایین آمدن کیفیت زندگی مردم و فقر، از جمله پیامدهای تورم بالاست و اقشار پایین جامعه بیشترین آسیب را از این وضعیت متحمل می‌شوند.

هم اکنون بالاترین آمار تورم مربوط به مناطق محروم از جمله ایلام، سیستان بلوچستان و کردستان است که این امر کاهش بیش از پیش قدرت خرید مردم در این مناطق را به دنبال دارد. آنچه سبب بالا بودن تورم در استانی مانند ایلام شده، عدم تلاش مسوولان ارشد استان و نهادهای ذی‌ربط است، که با بی توجهی به شرایط اقتصادی زمینه چنین مشکلی را فراهم کرده‌اند.

نرخ تورم در خانوارهای شهری

در مهر ماه ١٣٩٨ عدد شاخص کل برای خانوارهای شهری (100 = ١٣٩٥) به ١٨٤,٢ رسید که نسبت به ماه قبل ١.٩ درصد افزایش نشان می­‌دهد. در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای شهری مربوط به استان کرمان  با ٣.٧ درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان بوشهر با 0.3 درصد کاهش است.

بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه خانوارهای شهری، مربوط به استان ایلام !

درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای شهری در کشور ٢٨.٣ درصد است؛ در حالی که بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه خانوارهای شهری مربوط به استان ایلام با ٣٤ درصد و کمترین آن مربوط به استان آذربایجان غربی با ٢٣ درصد است.

نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به مهرماه ١٣٩٨ برای خانوارهای شهری به عدد  ٤١.٣ درصد رسیده است؛ در این میان، بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان ایلام با ۵۰.۳ درصد و کمترین آن مربوط به  استان  فارس با ٣٥.٣ درصد بوده است.

نرخ تورم در خانوارهای روستایی

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، در مهر ماه ١٣٩٨ عدد شاخص کل برای خانوارهای روستایی (100=١٣٩٥) عدد ١٨٨,٦ را نشان می‌دهد که نسبت به ماه قبل 0.8 درصد افزایش داشته است. در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای روستایی مربوط به استان اصفهان با ٢.٦ درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان ایلام با 0.8 درصد کاهش است.

بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه خانوارهای روستایی مربوط به استان­ ایلام !

درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای روستایی ٢٨.٥ درصد است. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان­ ایلام (٣٧.٧ درصد) و کمترین آن مربوط به استان سیستان و بلوچستان (١٩.٦ درصد) است.

نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به مهر ماه ١٣٩٨ برای خانوارهای روستایی به عدد ٤٦.٣ درصد رسید. بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان کردستان (٥٤.٦ درصد) و کمترین آن مربوط به استان­ البرز (۴۰.۲ درصد) است.

دلایل اصلی تورم بالا در استان ایلام

عبدالله شایان اقتصاددان و استاد دانشگاه در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در ایلام گفت: سال جاری شاهد تورم بالا در اکثر استان‌های کشور بودیم و استان ایلام بالاترین میزان تورم را داشته است که دلایل متفاوتی به این امر منجر شده است.

وی افزود: وجود واسطه‌های متعدد و دلالان، از دلایل اصلی بروز تورم و بالا بودن قیمت کالاست و در صورتی که این امر کنترل شود، تورم نیز تا حد زیادی مهار خواهد شد.

این استاد اقتصاد با بیان اینکه بن بست جغرافیایی استان از دیگر دلایل بالا بودن تورم در ایلام است، تصریح کرد: با توجه به نبود خطوط ریلی در استان، نقل و انتقال کالاها هزینه بالایی را به همراه دارد که این مورد بر قیمت عمومی کالاها تاثیرگذار است، لذا ایجاد خط ریلی بر خروج استان از بن‌بست جغرافیایی تاثیر مثبتی خواهد داشت.

نبود نظارت در بازار ایلام

شایان به عدم نظارت کافی در بازار استان اشاره کرد و گفت: متاسفانه نبود نظارت کافی نیز زمینه افزایش قیمت کالاها را در پی داشته است و ضروری است برای این مشکل چاره‌اندیشی شود و مسوولان حساسیت بیشتری نسبت به این قضیه داشته باشند.

این استاد اقتصاد با اشاره به اینکه استفاده از پتانسیل مرز مهران گزینه مناسبی جهت خروج از بن‌بست جغرافیایی است، اظهار کرد: جذب سرمایه گذار از دیگر مواردی است که می‌تواند به تولید برخی کالاها منجر شود که این امر سبب می‌شود کالاها از تولید به مصرف برسند و دست دلالان و واسطه‌ها کوتاه شده و هزینه حمل و نقل کاهش یابد.

نگرانی مردم و روزمرگی مسؤولان

بر اساس اعلام مرکز آمار، بیشترین نرخ تورم دوازده‌ ماهه مربوط به استان ایلام با ۴۸.۶ درصد بوده است و بالا بودن کالاهای اساسی به یک مشکل اصلی برای مردم این استان تبدیل شده است، به طوری که مردم از ادامه این روند بسیار نگران هستند.

یکی از فروشگاه‌داران ایلامی در این خصوص می‌گوید: در هر بار خرید برای فروشگاه، شاهد افزایش بیش از پیش قیمت ها هستم و این امر نارضایتی مردم را در پی داشته است.

وی با بیان اینکه متاسفانه هیچ نظارتی در بازار صورت نمی‌گیرد و همین امر سبب کاهش قدرت خرید مردم شده است، ادامه داد: باید نظارت بیشتری بر قیمت‌ها صورت گیرد و با متخلفان برخورد قانونی شود تا این وضعیت هرچه سریع‌تر بهبود یابد.

لزوم تلاش مسوولان برای رفع مشکل

به گفته کارشناسان اقتصادی، زمانی که درباره تورم صحبت می‌شود، به رشد سطح عمومی قیمت‌ها اشاره می‌شود و تورم یعنی برای خرید کالاها و خدمات، پول بیشتری پرداخت شود.

فرهاد زمانی کارشناس ارشد اقتصاد نیز در این باره می‌گوید: تورم، تبعات زیادی را به دنبال دارد که از آن جمله می‌توان به آسیب‌پذیری اقشار ضعیف جامعه و افزایش سرمایه بیش از پیش اقشار پردرآمد اشاره کرد.

یک راهکار برای خروج از شرایط تورمی

وی افزود: جذب سرمایه‌گذار مورد مهمی است که باید مورد توجه مسوولان ارشد و نمایندگان استان قرار گیرد، اما متاسفانه هیچ یک به این مهم توجه نمی‌کنند و تنها با دادن وعده وعیدها اکتفا می‌کنند.

این کارشناس اقتصادی، اظهار کرد: اساسی‌ترین مشکل این است که مسوولان استانی به تورم ۵۰ درصدی استان به عنوان یک مشکل نگاه نمی‌کنند و همین امر سبب شده قدمی برای رفع این معضل برداشته نشود.

زمانی افزود: مسوولان جهاد کشاورزی، تعزیرات، صنعت‌ومعدن، استانداری باید به مساله تورم بالای استان ورود کنند و در این زمینه نظارت کافی را داشته باشند.

عدم پاسخگویی مسوولان و سرباز زدن از جواب دادن

این آمار نگران‌کننده در حالی اعلام شده است که مدیران استان ایلام در دستگاه‌های مسؤول از جمله سازمان صنعت، معدن و تجارت، برنامه و بودجه و استانداری، در این خصوص پاسخی به خبرنگار فارس ندادند.

حالا سوال اینجاست که آیا مسوولانی که حتی در این خصوص حاضر به پاسخگویی هم نیستند، هیچ راه حلی برای خروج استان ایلام از وضعیت تورمی دارند؟!

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 5روز