نامه‌ی اعتراض‌آمیز امام جمعه ایلام به ستاد مرکزی اربعین / به علت سوء مدیریت شما عراق مرز را در مهران به روی زائران بست

لطفی

نماینده‌ی ولی‌فقیه در استان ایلام در نامه‌ای 7 بندی به ستاد مرکزی اربعین خواستار تکمیل زیرساخت‌های مهران برای سال‌های آینده شد.

به گزارش ایسنا، این نامه به این شرح است: اربعین سال ۱۳۹۵ برای نظام جمهوری اسلامی ایران و جهان، نقطه عطفی در تاریخ همبستگی مسلمانان و شرکت‌کنندگان در آن به شمار می‌رود، به‌طوری‌که بایکوت شدید رسانه‌های غربی نتوانست این حماسه عظیم را نادیده بگیرد، در این راستا تلاش و زحمات بسیار زیادی صورت گرفت که لازم است بنده به‌عنوان عضو کوچکی از خادمان فرهنگ حسینی، از همه مردم، خصوصاً مردم شریف استان ایلام و شهر مهران تقدیر و تشکر کنم.

ما در این ایام شاهد پدیده نوظهور و زیبایی در خدمات‌دهی به زائران حسینی تحت عنوان «مشارکت جمعی و همگانی» بودیم این مشارکت مرهون آن شور و حرارت حماسه حسینی است که در وجود تک‌تک خادمان آن در ایام اربعین تبلور یافت .

 در اینجا بر خود لازم می‌دانم از مسئولان اجرایی استان، از آقای مروارید و مجموعه مدیریتی استان تقدیر نمایم، اما در این میان باوجود همه خدمات مردم نسبت به زائران ما با نوعی سوء مدیریت در عرصه کلان از سوی مسئولان ستاد مرکزی اربعین در تهران روبه‌رو بودیم که لازم است به‌منظور رهایی از این وضعیت در سال آینده به برخی از این مشکلات اشاره نماییم:

۱- اولین و اساسی‌ترین مشکل در شهر مهران، ریشه در عدم زیرساخت‌ها، احداث بزرگراه است؛ در ایلام بیش از دو دهه است که دولت با شعار عمران و آبادانی در کشور و استان، عهده‌دار مسؤولیت اجرایی می‌شود، اما در عمل آن میزان اعتبار و تخصیصی که زیبنده مردم استان از محل اعتبارات ملی باشد به این استان داده نمی‌شود برای احداث یک بزرگراه از حمیل تا مهران چرا دولت‌ها از عملیات اجرایی آن ناتوان‌اند؟

آیا جزء این نیست که مسئولان اجرایی مرکز به این خواسته بی‌توجه و سست اراده‌اند؟ مگر در ایام اربعین مسئولان دولت از طریق رسانه‌ها و فضای مجازی ندیدند که چه حجمی از زائران و مراجعه‌کنندگان با وسایل نقلیه به ایلام و مهران روانه شدند که این اقدام موجب ترافیک سنگین و یک‌طرفه شدن جاده ایلام به مهران شد؟

مگر ندیدند باوجود تمام ممانعت‌ها و برپایی دژبانی، باز سیل جمعیت به سمت ایلام و مهران روانه شد؟

بنا به اظهارات خود مسئولان پلیس راهور بیش از ۷۰ هزار وسیله نقلیه در شهر مهران پارک شده است چرا دولت و مسؤولین ستاد مرکزی اربعین به‌منظور احداث بزرگراه در ایلام و مهران چاره‌اندیشی نمی‌کنند؟

۲ – در مورد ورود و خروج زائران از پایانه مرزی مهران ، حجم انبوه زائران در روزهای( ۲۸- ۲۹- ۳۰) آبان به‌قدری زیاد و سنگین بود که منجر به بسته شدن پایانه مرزی مهران از سوی ستاد مرکزی شد، چرا؟

سؤال مردم این است که شما به چه حقی از حضور زائرانی که ویزا برای سفر به عتبات گرفته‌اند ممانعت به عمل می‌آورید؟

چرا می‌گویند که طرف عراقی مرز را بسته؟ درحالی‌که به علت سوء مدیریت شما و دستورات نابخردانه شما آقایان مرز را در مهران به روی زائران بستند.

شما که بحث از مدیریت بحران به میان می‌آورید به‌واقع بر همگان مشخص شد که خودتان عامل بحران در شهر مهران بودید.

همه مردم و زائران می‌دانند که مردم شریف ایلام و مهران در خدمات‌دهی به زائران حسینی از هیچ کوشش و تلاشی فروگذار نبودند اما سوء مدیریت رئیس ستاد مرکزی اربعین در تهران باعث به وجود آمدن نابسامانی شد که منجر به اعتراض زائران و بعضاً انتقاد آن‌ها از مسئولان نظام شد.

شما که توانایی مدیریت در این عرصه را ندارید به‌هیچ‌وجه حق ندارید که با رفتار ناصواب خود، دست به عملی بزنید که مردم و زائران حسینی از نظام بدبین شوند.

در همین مدت مشخص شد که آقایان مسئول در ستاد مرکزی اربعین بنا به میل و سلیقه خود برای اربعین در ایلام و مهران نسخه پیچیدند؛ علاوه بر این آن‌ها به مدیران اجرایی ایلام در این ایام اجازه بازگویی مسائل و مشکلات را ندادند؛ در این خصوص از طریق رسانه ملی طوری اطلاعات و اخبار را هدایت و مخاطره کردند که انگار در مهران هیچ مشکلی وجود ندارد؟ درحالی‌که باوجود زحمات مدیران اجرایی استان و خود آقای مهندس مروارید بار سنگین این مسائل بر دوش مدیریت استان بود و با سانسور خبری حاصل زحمات و مشکلات آن‌ها در حاشیه قرار گرفت.

۳ ـ پلیس راهور انصافاً در این زمینه نهایت تلاش و همکاری را داشت، اما بسته شدن مرز به دستور کسی که حاضر به قبول اشتباهات خود نبوده و نیست باعث به وجود آمدن اعتراضات و مسائلی شد که واقعاً دل مردم و خدمتگزاران به زائران حسینی را به درد آورد عملکرد ضعیف رئیس ستاد مرکزی اربعین نشان داد که سوء مدیریت متمرکز در تهران چه‌بسا موجب پیامدهای بسیار ناگواری در سال آینده برای مردم و مسئولان نظام خواهد شد..

اگر رفع این معضل برنامه‌ریزی نشود قطعاً مشکلات ما در سال آینده دوچندان خواهد شد.

مسئولان ارشد باید نسبت به مشکلات مرز مهران پاسخگو باشد برخی از مسئولان در بازدید خود از مرز مهران به مدت یکی دو ساعت اجازه نداد که مدیران استان مسائل و مشکلاتشان را بیان کنند این شیوه نشان‌دهنده استبداد مدیریتی ایشان است و اگر واقع‌نگر می‌بود باید به دردها دل‌ها و کمبودها و نارسایی و اجحافی که در حق زائران در مهران شد گوش جان می‌سپرد و برای برطرف شدن آن‌ها برنامه‌ریزی و چاره‌اندیشی می‌کرد.

۴ – دولت تدبیر و امید باید به این نکته اذعان داشته باشد که چاره و علاج مشکلات زائران اربعین در ایلام ، ایجاد و احداث شبکه راه‌آهن از مرز کرمانشاه به مهران است تا این نقصان مرتفع نشود . اعضای ستاد مرکزی نمی‌توانند به‌صورت خیالی برای مردم نسخه بپیچند و اعلام کنند که زائران از شلمچه و چذابه به زیارت بروند ازآنجایی‌که مرز بین‌المللی مهران امن‌ترین، نزدیک‌ترین و ساده‌ترین راه برای سفر به عتبات عالیات است همه مردم از اقصی نقاط ایران و جهان مرز مهران را انتخاب می‌کنند پس لازم است که اعضای وزارت کشور نسبت به این حقیقت واقع‌بین باشند.

۵ ـ در خصوص صدور ویزا برای زائران لازم است که وزارت خارجه یک اقدام عملی انجام دهد بنده مطلع و آگاهم که استاندار ایلام در این خصوص مکاتباتی با مرکز داشته و پیگیری‌های زیادی هم صورت گرفته اما در ، وزارت امور خارجه برای راه‌اندازی دفتر کنسولگری در ایلام اقدام چندان جدی‌ای انجام نداده است لذا برای این موضوع باید هم چاره‌اندیشی شود.

۶ ـ نکته مهم دیگری که لازم است به آن اشاره شود حجم تردد و تعداد زائران عراقی و ایرانی از مرز مهران به عتبات عالیات است باآنکه فرودگاه ایلام ره‌آورد سفر پر خیروبرکت مقام معظم رهبری به ایلام است اما برای توسعه آن کار چندانی صورت نگرفته است یکی از اقدامات مهمی که لازم است به آن پرداخته شود ایجاد پروازهای هوایی از ایلام به نجف و بالعکس است که لازم است در دستور کار قرار گیرد.

۷ – بنابراین مردم استان انتظار دارند برای رفع این مشکلات دولت تدبیر و امید به‌طور خاص به احداث زیرساخت‌ها در ایلام و مهران عمل کند تا در سال آینده با مشکلات پیش‌آمده روبه‌رو نشویم. 

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 17سال و 10ماه و -11روز