افتخارآفرینی مستند «در پناه بلوط» در ایتالیا

ز میان آثار ارسالی واحد جشنواره‌های بین‌المللی اداره کل امور بین‌الملل صداوسیما به جشنواره Gran Paradiso، مستند «در پناه بلوط» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مهدی نورمحمدی، برنده جایزه فنی ۱۵۰۰یورویی Parco Nazionale بخش بین‌الملل این جشنواره شد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) از ایلام در این بخش ۱۰ اثر برگزیده از سراسر جهان به رقابت پرداختند که «در پناه بلوط» موفق به کسب جایزه این جشنواره و دریافت لوح تقدیر «بهترین اثر» بخش فنی شد.
در بیستمین دوره برگزاری جشنواره گرن پارادیزو ایتالیا، تهیه‌کننده‌ها و کارگردان‌های جهانی در زمینه حیات وحش حضور داشتند.
مهدی نورمحمدی، کارگردان «در پناه بلوط» درباره این اثر چنین توضیح می‌دهد: «سنجاب یک موجود خیلی باهوش و جذاب است و تصویر؛ یک زبان مشترک جهانی است، زبانی که همه آدم‌ها آن را می‌فهمند و هیچ نیازی به ترجمه نیست. بدین خاطر تصمیم گرفتم «در پناه بلوط» فقط با زبان تصویر باشد و تصویر، خود، بیانگر همه وقایع باشد».
مستند ۵۵ دقیقه‌ای «در پناه بلوط Sheltered In Oaks» به سفارش سیمای استان‌ها با هدف معرفی سنجاب ایرانی و نشان دادن همزیستی این حیوان و درخت بلوط در شبکه ایلام تولید شده است.
مهدی نورمحمدی با این مستند که پیرامون زندگی سنجاب ایرانی است تا کنون توانسته، معتبرترین جوایز جشنواره‌های داخلی و بین‌المللی را به دست آورد. این مستند، سنجاب ایرانی را به عنوان یکی از جانورانی که در پناه درخت بلوط زندگی می‌کند به بیننده معرفی می‌کند و وابستگی حیات این جونده کوچک به جنگل های بلوط را به تصویر می‌کشد.
سال گذشته نیز این مستند، «جایزه بهترین فیلم» جشنواره بین‌المللی طبیعت نامور بلژیک را از آن خود کرد.
جشنواره زیست محیطی «گرن پارادیزو» توسط بنیاد Paradiso با مشارکت وزارتخانه‌های کشاورزی، محیط زیست، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایتالیا هرساله در پارک ملی شهر  Cogne برگزار می‌شود که امسال نیز این جشنواره مرداد ماه سال‌جاری در ایتالیا برگزار شد.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 1روز