مانع توسعه‌ باغ‌های دیم در ایلام چیست؟

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان ایلام گفت: توسعه باغ‌های دیم در استان هزینه‌بر و مستلزم حمایت مالی وزارت جهاد کشاورزی است.

1439699322152_107455.jpg

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان ایلام گفت: توسعه باغ‌های دیم در استان هزینه‌بر و مستلزم حمایت مالی وزارت جهاد کشاورزی است.

مهندس همایون مظاهری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه‌ ایلام، با بیان اینکه امسال در مناطق مختلف استان از جمله «بدره»، کشت انجیر دیم در 5 هکتار انجام شده است، اظهار کرد: این انجیر از رقم خشک منطقه «استهبان» بوده که از مرغوبیت خاصی برخوردار است. علاو ه‌بر این، در مناطق مختلف استان از جمله «ششدار» در ایلام، ملکشاهی و آبدانان نیز باغات دیم بادام وجود دارد.

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان ایلام خاطرنشان کرد: باغ‌های دیم بادام در ملکشاهی و آبدانان به بار نشسته‌اند که براساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، توسعه‌ باغ‌های دیم در سطح استان با توجه به هزینه‌بر بودن نیازمند حمایت مالی وزارت جهاد کشاورزی است.

مظاهری با بیان اینکه 6 هکتار باغ در سطح استان وجود دارد که از این میزان 4000 هکتار بارور و 2000 هکتار هنوز به مرحله باروری نرسیده‌ است، خاطرنشان کرد: تعریف ما از باروری و ناباروری با هم متفاوت است؛ مرحله باروری یعنی مرحله‌ای که درخت وارد مرحله اقتصادی و درآمدزایی شده و عایدات آن به حساب باغدار می‌رود.

وی تصریح کرد: از 4000 هکتار باغ بارور در سطح استان 18 هزار تن انواع محصول تولید می‌شود که شامل 1400 هکتار باغ گردو، 1200 هکتار انگور، 1000 هکتار باغ زیتون و ... است.

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان ایلام با بیان اینکه عمده باغ‌های استان در حوزه‌ شمالی قرار دارند، خاطرنشان کرد: این تراکم به‌ علت شرایط آب و هوایی و تنوع اقلیمی منطقه شمالی استان است که قابلیت زیادی برای توسعه باغ‌ها دارد اما متأسفانه مشکلاتی نیز در این زمینه وجود دارد.

مظاهری کمبود سابقه‌ باغداری در سطح استان را عاملی برای کم‌تجربگی فعالان این عرصه دانست و گفت: باغبانی در استان تازه در حال شکل‌گیری است و در واقع زحمت بیشتر در این زمینه سود بیشتری به همراه دارد و به عبارتی رعایت اصول باغداری بازدهی بیشتری را به همراه دارد.

وی با بیان اینکه بیشتر اراضی استان دیم هستند و برای تأمین آب مشکل داریم، تصریح کرد: تنوع آب و هوایی و هم‌جواری با عراق از جمله قابلیت‌های منطقه‌ ما هستند که البته چون محصولات ما به اندازه کافی و در حد صادرات نیست، از این‌رو صادرات نداشته‌ایم اما انگور منطقه را در سال‌های آینده به عراق صادر می‌کنیم که البته نباید فراموش کرد که هم‌اکنون انگور، گردو و زیتون را به سایر استان‌های کشور صادر می‌کنیم.

 

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان ایلام خاطرنشان کرد: برخی استان‌های شمالی کشور تقاضای خرید زیتون و گردو از کشاورزان ما را دارند که این مهم نشان‌دهنده‌ این است که باغ‌های ما در استان در تولید برخی محصولات می‌تواند توسعه‌یافته باشد و حرفی برای گفتن داشته باشد.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 18ماه و 10روز