یک حشره جدید بومی ایلام ثبت جهانی شد

عضو هیأت علمی گروه گیاه پزشکی دانشگاه ایلام از ثبت جهانی یک حشره ماده بومی استان ایلام خبر داد.

مجید میراب بالو مجری طرح گفت: نمونه این حشره ماده از گونه تریپس تحت عنوان Eryngyothrips veisii Mirab -balou, 2015 از خاک زیر درختان بلوط چغاسبز ایلام جمع آوری شد.

وی افزود: مدت زمان کشف، جمع آوری نمونه‌ها، مطالعه، بررسی و نوشتار مقاله در زمینه این این گونه جدید از مهرماه سال گذشته در یک دوره یک ساله انجام گرفت هرچند تاکنون موفق به یافتن نوع نر این گونه نشده‌اند.

وی ادامه داد: برای تایید و ثبت جهانی این حشره، نمونه‌های از آن در کلکسیون حشره شناسی دانشگاه ایلام و همچنین در کلکسیون حشره شناسی دانشگاه کشاورزی جنوب چین (گوآنگجو) نگهداری می‌شوند. 

میراب بالو یادآور شد: مقاله مربوط به این گونه در مجله Vestnik Zoologii (دارای نمایه ISI) در کشور اوکراین که یکی از معتبرترین مجلات بین المللی در زمینه جانور شناسی است، به چاپ رسید.

وی گفت: این جنس Eryngyothrips دارای تنها پنج گونه در دنیا است و گونه جمع آوری شده از ایلام، ششمین گونه شناسایی شده از این جنس در دنیا است که دارای بال‌های بسیار کوتاه، بدن دو رنگ (قهوه‌ای تیره و روشن) با یک هزار و 200 میکرون طول است. 

وی افزود: هم اکنون مشغول مطالعه روی بندپایان موجود در خاک هستیم و نمونه‌های فراوانی از حشرات و کنه‌های خاکزی را در خاک زیر درختان بلوط و درختان سوزنی برگ بوستان جنگلی چغاسبز جمع آوری کرده‌ایم.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 17سال و 20ماه و -10روز