اربعین، ازدحام در مهران؛ بی تدبیری مسئولیندیگر بار موج عظیم زایرین ابا عبدالله در اربعین حسینی به سمت استان ایلام روانه شد و باز هم مشکلات قدیمی خود را نشان داد، گویا که مسئولین محترم برای اولین بار با این پدیده روبرو شده اند!

باز هم ترافیک و سردرگمی خیل عظیم زایرین، باز هم جاده های باریک باز هم خود نمایی عده ای تنگ نظر که بجز خود و طایفه ی خود هیچ کس دیگر را نمی بینند و در صدد هستند که از این جریان به نفع خود بهره برداری کنند؛ و سودجویی عده ای بی انصاف که از شلوغی و ازدحام موجود برای پر کردن جیب حرص خود نهایت استفاده را می برند و گاه تا پنج برابر از مردم کرایه طلب می کنند. و البته همه این مشکلات نتیجه بی تدبیری است. 

کافی است عملکرد مسئولین را در این باره مورد کنکاش قرار داد. گویا در جغرافیای ذهنی این مسئولین یک راه برای رسیدن به عتبات وجود دارد و آنهم باید از شمال ایلام بگذرد! و در این راه به کمک تبلیغات وسیع رسانه استانی که بدل به بوق تبلیغاتی دو طایفه در استان شده است در جهت نهادینه کردن این ایده هستند که نزدیکترین راه برای رفتن به کربلا، فقط مهران است، و الزاما برای رسیدن به مهران باید از ایلام گذشت.

حال آنکه واقعیت این است که در مرز طولانی استان ایلام با کشور عراق، یکی از بهترین مناطق برای ایجاد گذرگاه مرزی و بازارچه، شهرستان دهلران می باشد. به چند دلیل: از جمله کوتاه ترین فاصله تا کربلا و نجف، کمترین فاصله تا شبکه بزرگراهی خوزستان، توپوگرافی هموار و امکان توسعه زیرساخت های ارتباطی از جمله بزرگراه و خط آهن با کمترین هزینه، و وجود مراکز جمعیتی بزرگ از جمله شهر عماره در آنطرف مرز .

حال با توجه به این پتانسیل ها در شهرستان دهلران، متاسفانه مسئولین استانی حاضر نیستند کوچکترین قدمی برای تغییر این نگرش بردارند. آن ها حاضرند که شاهد درد و رنج و تلفات جانی و مالی زایرین در ترافیک و ازدحام وحشتناک جاده کوهستانی و باریک ایلام – مهران باشند و متاسفانه کسی نیست تا تاریکخانه تصمیم گیری استان ایلام را با نور حقیقت روشن کند.

عملکرد سیمای استانی در این موضوع هم بسیار خنده دار است. این دستگاه که ظاهرا باید استانی باشد و بجای پرداختن به مشکلات زایرین که نتیجه بی تدبیری مسئولین است به تلاش چشمگیر چند خواهر می پردازد که با خوبی و خوشی در حال تهیه شیرینی محلی! برای زایرین هستند. انگار که زایرین چند نفر بیشتر نیستند! یا گزارشی که از شلوغی و ترافیک جاده مالرو این شهرستان به مهران (جاده ترشابه) پخش می کند و اینگونه القا می کند که جایگزین مسیر قفل شده ایلام مهران، مسیر مالرو ایلام _ ملکشاهی – مهران است؛ پس باید این جاده تبدیل به جاده دو بانده شود و.. . و البته هیچ خبری از دروازه جنوبی استان به سمت خوزستان ( دهلران ) نیست.

حال آنکه منطق حکم می کند که با توجه به توپوگرافی هموار دهلران و فاصله ی کم آن تا عتبات و دسترسی آسان آن به شبکه بزرگراهی و راه آهن خوزستان، در این موقعیت که ترافیک در مسیر مهران - ایلام قفل شده و انبوه زایرین خسته و گرسنه در شهر مهران آواره هستند مسولین محترم با گشایش مرز دهلران و سرمایه گذاری در این موضوع با حداقل هزینه، زمینه را برای خدمت رسانی مناسب به زایرین فراهم بیاورند. اما دریغ که که مسئولین استانی چشم و گوش خود را بر این واقعیت بسته اند.

لازم است که تاکید کنم هدف از نوشتن این مطلب نه عقده گشایی است و نه کسب منافع برای یک منطقه بلکه صرفا گره گشایی از معضل خدمات رسانی به زایرین است. و هر کس که در این مورد شک دارد کافی است نگاهی به نقشه بیاندازد و یا با مراجعه به نرم افزار گوگل ارث، مسافت ها و راه ها را مشاهده کند.

نظرات ارسال نظر
 • در تاریخ ۱۷ آذر ۱۳۹۴

  دوست عزیز دهلران کدام جاده اش به کربلا وصل میشه. به نظر میرسد که شما هم یک طرفه قاضی رفته اید. واقعیت اینه (گوگل مپ)که نزدیکترین راه به کربلا برای اکثریت استانها مرز مهرانه . شما هم که تفکراتتون طایفه ای است.

  پاسخ به این نظر
 • يوسفيدر تاریخ ۱۷ آذر ۱۳۹۴

  درودبرشرف شما

  پاسخ به این نظر
 • محمدیدر تاریخ ۱۷ آذر ۱۳۹۴

  نوشتار فوق پراز کینه است عندالله کل مسوولان بومی وملی ومردم خدوم استان ازجان مایه گذاشتند

  پاسخ به این نظر
 • صدای مهراندر تاریخ ۱۷ آذر ۱۳۹۴

  والا ما که از طریق گوگل ارث نگاه کردیم نزدیکترین راه همون مهران میباشدبعدش این یک فصت بای استان ایلام میباشد ولی زشما همشهری گرامی توصیه میکنید که مردم از طریق خوزستان وشهرستان دهلران برای عبور چاره ای اندیشیدخ شود شما به جای پرداختن بخ مشکلات رسما دارین برعلیه مهران تبلیغ میکنین بالاخره همه جا کمی وکاستی وجود دارد بعدش این فکر فقط به مغز شما خطور کرده یعنی بقیه مسیولین خوابن

  پاسخ به این نظر
 • در تاریخ ۱۷ آذر ۱۳۹۴

  قبول دارم که هر کسی باید از شهر خودش دفاع کنه ولی نه به هر قیمتی ولو وارونه کردن واقعیت ها!!؟؟؟ 1- کربلا و بقیه شهرهای زیارتی عراق در غرب و یا شمال غرب مهران واقع شده اند، پس قاعدتا از دهلران که در 120 کیلومتری جنوب شرق مهران واقع شده دورتر هستند(تازه مرز مورد نظرنگارنده احتمالا در فاصله چند ده کیلومتری جنوب شهر دهلران واقع شده که بدتر!!) 2- به نظرم فاصله مهران تا بزرگراه اسلام آباد چندان تفاوتی با فاصله دهلران با اتوبان اندیمشک ندارد. 3-نگارنده تنها فرصت طلبی افراد معدودی را که قطعا در همه جای ایران به وفور وجود دارد را دیده و مهمان نوازی مثال زدنی مردم مهران را (در شب بارانی قبل از اربعین در خانه های مردم بی منت به روی زایران باز بود) ندیده است! 4- کافی است اخبار را رصد کرده باشین، به کرات استاندار پیگیر ایجاد گذرگاه مرزی در هلاله و دهلران بوده و هست، طرف عراقی قبول نمی کند، وقتی عراق نمی خواهد چکار می شود کرد!!!!! 5- زوار خودشون می دونن کدام مسیر مناسب و نزدیکه به کربلا، تلویزیون مدام تبلیغ می کرد مردم از خوزستان بروند ولی اکثرا از مهران رفتن. واقعا واقع بین باشیم!!!!!

  پاسخ به این نظر
 • بهمندر تاریخ ۱۷ آذر ۱۳۹۴

  مایه خرسندیست که موجوداتی مانند ایشان، کاره ای نیستند و گرنه با توهماتی که دارند معلوم نبود سرنوشت استان ابلام به کجا می کشید. تمام مسئولین کشوری (و نه استانی) ، که هیچ سوگیری خاصی به مهران ندارند نیز بارها تاکید کرئه اند که نزدیکترین و امن ترین راه برای زیارت کربلا مهران است. آخر کدام عقل سلیمی به خود اجازه میدهد که راه خود را دویست کیلومتر دورتر کرده ، از مهران عبور کرده و با چرخاندن لقمه دور سر، به دهلران رفته و از آنجا به کربلا برود؟ آیا صدها هزار زائر از سراسر کشور، عقل خود را گم کرده اند و تنها، نابغه دهلرانی به این کشف بزرگ رسیده؟

  پاسخ به این نظر
 • در تاریخ ۱۸ آذر ۱۳۹۴

  مردم نزیدیکی به کربلا براشون مهمه نه نزدیکی به العماره و فک کنم مهران نزدیک تره وگرنه از همون مرزهای استان خوزستان میرفتن و نیازه به هزینه برای زیرساخت در دهلران هم نبود شاید این تفکر شما باشه که طایفه ای هست

  پاسخ به این نظر
 • در تاریخ ۱۸ آذر ۱۳۹۴

  این مطلب که کاملا جانبدارانه و طایفه‌ای هست!!؟!!

  پاسخ به این نظر
 • امان اله محمودیاندر تاریخ ۲۰ آذر ۱۳۹۴

  سلام به دوست عزیزی که مقاله فوق را نوشته دستتون درد نکنه آدم یاد مسئولین بی تدبیر اما قانون مدار !!!سالهای پیش انداختید تازه مملکت یک نفس راحتی می کشد شما هم استانی عزیز چرا اوقات همه تلخ می کنید بیائید بهتر فکر بکنید و در مورد مشکل دیگر که به دهلران عزیز کمکی می شود مقاله بنویسید قطعا مسئولین دلسور تا آنجا که از دستشان برآید تلاش خواهند نمود که مشکلی از مشکلات استان را حل کنند در هر کجای استان باشد اطمینان دارم که اگر بودجه ای تامین می شد حالا تمام جاده های استان اتوبان شده بود حتی جاده مهران به اندیمشک پس دوست عزیز لطفا فرا قبیله ای و فرا جناحی فکر کن که در حد یک هم استانی سرافراز باشی ممنونم

  پاسخ به این نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 5روز