نظری حسرت انگیز به چشمه نظر کرده

در عرف دینی و اعتقادی بخشی از مردم استان های کرد و لرنشین کشور واژه نظر کرده از جایگاه مقدس و منزلت والایی برخوردار است.
نظری حسرت انگیز به چشمه نظر کرده
این کلمه به بعضی از مکان ها، اشیا، افراد و اجسام طبیعی که از نظر ظاهری و شکلی دارای ویژگی های متفاوت و غیر عادی برخوردارند و دارای علائم، اشکال و یا محل استقرار مخصوصی هستند، اطلاق می شود.

مثلا تک درختی که بر فراز تپه ای با یک شکل و شمایل زیبا قد کشیده، حیوان و یا انسانی که نشانه، نقطه و یا آثار و نوشته ای بر بدنش حک شده باشد، سخره سنگی با قامت مدور و مخروطی شکل که در کنار راه و گذرگاه قرار گرفته، چشمه آب شیرینی که در مناطق گچی و شوره زار فوران کند در عرف عامه محلی، به عنوان نظر کرده یعنی موردی که محل توجه خاص خداوند قرار گرفته، نامیده می شود.

در یک کیلومتری جنوب غرب شهر آبدانان از توابع استان ایلام، بر صدر یک تپه تمام سنگی از قدیم الایام، چشمه ای وجود داشته که بواسطه قرار گرفتن در فراز این یال سنگی و طعم بسیار شیرینش، بعنوان نظر کرده در عرف مردمی نام گرفته و معروف شده است.

درجه خلوص آب، طعم دلچسب، وزن سبک، موقعیت ممتاز چشمه، ارتفاع زیاد، فوران دائم و جذاب، سردی آب در تابستان و گرمی در زمستان، خرمی و سرسبزی اطراف، محل تجمع و تغذیه دایمی انواع پرندگان کوهی، رویش انبوه درختان وحشی، سنگی بودن جنس مخزن و آبشخور اصلی و بوی خوش و مطبوع سبزیجات و گیاهان دارویی و خوراکی پیرامون این نقطه دل انگیز، چشمه بی بدیل و کم نظیر نظر کرده آبدانان را در ذهن و فکر مردم این دیار، مقدس، مهم و جاودانه کرده است.

حاج عیسی درویشی از بزرگان و ریش سفیدان آبدانان می گوید: چشمه و یا به زبان محلی (کنی) نظر کرده در بین مردم و بزرگان این شهرستان از جایگاه مقدسی برخوردار است و نیاکان ما آب این چشمه را شفا بخش و مبارک می پنداشتند و برای درمان امراض بیماران، فرسنگ ها راه را می پیودند تا آب این چشمه را میل کرده و با لطف و مرحمت خدا و اعتقاد راسخ شان، در کوتاهترین زمان مریضی درمان و بیمار شفا پیدا کند.

رضا دانیالی از دیگر ریش سفیدان آبدانان در توصیف چشمه نظر کرده می گوید: بیاد دارم عشایر و اقوام بخصوص طایفه ناصر عالی همه ساله تلاش می کردند در جوار و نزدیکی این چشمه مقدس اسکان یابند و از آب گوارا و شفاف و شیرین چشمه نظر کرده استفاده کنند تا از گزند امراض و بلایای روحی و جسمی در امان باشند.

حاجعلی علی ابدال نظری از پیرمردان و عشایر آبدانان در رابطه با این چشمه گفت: آب این چشمه که دارای قدمت چندین ساله است به حدی زیاد و جاری بود که علاوه بر تغذیه تعداد زیادی از حیوانات اهلی و وحشی، اکثر مردم و عشایر منطقه هم از آن بهره مند بودند ضمن اینکه میزان بیشتری از آب چشمه نیز سر ریز شده و برخی از عشایر در پایین دست برای مصارف کشاورزی از آن استفاده می کردند.

وی افزود: تعدادی از عشایر اطراف چشمه، با لوله کشی به روش ثقلی، آب مورد نیاز خود و احشام شان را به درون سیاه چادر هدایت می کردند.

در اثر پدیده خشکسالی چند سال اخیر، این چشمه زیبا و قدیمی و مقدس بطور کلی خشک شده و دیگر هیچ آبی در آن جاری و ساری نیست.

خشکسالی های متوالی باعث شد که همه درختان سرسبز و گیاهان خوش بو و خوراکی های خوش طعم اطراف و پایین دست چشمه قشنگ نظر کرده آبدانان نیز خشک شده و نابود شوند.

مدیر حفاظت از محیط زیست شهرستان آبدانان در این باره می گوید: در طول شبانه روز صدها پرنده در دستجات چند تایی بر فراز تپه و چشمه نظر کرده تجمع می کنند و بدنبال آب می گردند و بر دریچه های خشک و مجرای سنگی این چشمه که سال ها آب گوارا از آن جاری بود، نوک می زنند و مایوس بر می گردند.

احمد ایمانی افزود: چشمه نظر کرده آبدانان یکی از آبشخورهای قدیمی و دامی و پرآب منطقه بود که آب مورد نیاز صدها گونه از پرندگان، خزندگان، وحوش و جمعیت دامی و انسانی منطقه عشایری ورگر، زیاری و دم گو لینج را تامین می کرد، اما متاسفانه پدیده خشکسالی، باعث خشکیدن این چشمه زیبا و پر جاذبه شده است.

جا دارد همه بندگان خدا دست دعا و نیاز خالصانه به سمت معبود مهربان و مهرآفرین بلند کنیم و با انفاسی پاک و نیتی نیکو از دادار دادگر بخواهیم تا باران رحمتش را بر سر زمین های خشک و تشنه ببارد و انسان ها و جانوران ضعیف و محتاج را از قطرات گوارا و جان بخش خود بهره مند و سیراب کند.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -2روز