قنبری: در اصلاحات جریان جبهه پایداری وجود ندارد

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب اظهار کرد: امروز هیچ جریانی شبیه جریان جبهه پایداری در میان اصلاح‌طلبان شکل نگرفته است که بخواهد بقیه جریان‌های اصلاح‌طلب را غیراصلاح‌طلب بداند.

داریوش قنبری در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به اقدامات اخیر دو جناح اصول‌گرا و اصلاح‌طلب برای رسیدن به وحدت و انسجام در میان خود، اظهار کرد: چنان‌چه بخواهیم در رابطه با وضعیت دو جناح در رابطه با دستیابی به وحدت مقایسه‌ای داشته باشیم درمی‌یابیم که وحدت و انسجام در میان اصلاح‌طلبان بیشتر است.

وی با اشاره به برگزاری همایش وحدت اصولگرایان اظهار کرد: برگزاری چنین همایش‌هایی آن هم در زمان یک سال پیش از انتخابات مجلس نشان از دغدغه و نگرانی جدی اصولگرایان در رابطه با موضوع وحدت دارد و تلاش و پیگیری آنها برای برگزاری چنین همایش‌هایی نشان می‌دهد که در میان اصول‌گرایان عدم انسجام و وحدت بحثی جدی است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با تأکید بر این‌که در میان اصلاح‌طلبان چنین مسائلی وجود ندارد به تشکیل احزاب و تشکل‌های جدید در جریان اصلاح‌طلبی اشاره کرد و گفت: شکل‌گیری احزاب و گروه‌های جدید در میان اصلاح طلبان همگی در جهت وحدت اصلاح‌طلبان بوده است و ما هیچ‌گاه در میان این جناح شاهد شکل‌گیری اختلافات تشکیلاتی نبوده‌ایم.

قنبری با بیان این‌که اختلاف در اندیشه‌ها یکی از دلایل وجود اختلاف میان اصول‌گرایان است، گفت: این نوع اختلافات در اندیشه باعث شده است که اصول‌گرایان صرفا در نام یک تشکل واحد با یکدیگر متحد باشند و در مجموع در طیف‌های مختلف و متفاوتی حضور داشته باشند.

این عضو شورای مرکزی حزب مردم‌سالاری، خاطرنشان کرد: اکنون ما به هیچ وجه شاهد چنین اختلافاتی درمیان اصلاح‌طلبان نیستیم. یعنی امروز هیچ جریانی شبیه جریان جبهه پایداری در میان اصلاح‌طلبان شکل نگرفته است که بخواهد بقیه جریان‌های اصلاح‌طلب را غیراصلاح‌طلب بداند.

قنبری خاطرنشان کرد: جریان پایداری زمانی به قدری افراطی‌گری انجام داد که سایر اصول‌گرایان را در مجموعه اصول‌گرایی تلقی نمی‌کرد. امروز نیز این جریان با توجه به ترس و نگرانی که از پایگاه اجتماعی خود دارد به دنبال ایجاد وحدت با سایر اصول‌گرایان است و به همین دلیل در همایش‌های وحدت اصول‌گرایان شرکت می‌کند.

قنبری در ادامه با تأکید بر این‌که در مجموع میان جریان جبهه پایداری و سایر اصول‌گرایان اختلافات جدی و اساسی وجود دارد، اظهار کرد: من بعید می‌دانم که جریان جبهه پایداری بتواند به سادگی در کنار سایر جریان‌های معتدل و میانه‌رو طیف اصول‌گرا قرار بگیرد.

وی با اشاره به تعدد تشکل‌های اصلاح‌طلب با تأکید بر این‌که این امر در جریان اصلاح‌طلبی نقطه ضعف نیست، اظهار کرد: با توجه به این‌که تشکل‌های جدید هدفی واحد را دنبال می‌کنند و در میان آنها اختلاف فکری و اندیشه‌ای وجود ندارد باید گفت که تعدد این تشکل‌ها هیچ‌گاه به عنوان نقطه‌ضعف به حساب نمی‌آید.

این فعال سیاسی افزود: در گذشته تعداد حدود 20 تشکل در یک جریان واحدی تحت عنوان اصلاحات در کشور پدید آمده بود. اکنون نیز این تعداد در حدود همان تعداد تشکل‌های اولیه است با این تفاوت که برخی از تشکل‌های قبلی یا هیچ فعالیتی نداشته‌اند و یا فعالیت آنها مختل شده است.

قنبری با تأکید بر این‌که به نظر من امروز نوعی خلأ تشکیلاتی در جریان اصلاحات وجود دارد، اضافه کرد: اکنون با توجه به پایگاه اجتماعی وسیعی که اصلاح‌طلبان دارند توان تشکیلاتی اصلاح‌طلبان با پایگاه اجتماعی آنها تناسبی ندارد و این توان جوابگوی پایگاه‌های اصلاح‌طلبان نیست.

این نماینده پیشین مجلس در ادامه با اشاره به نقش ریش‌سفیدان و رهبران طیف‌های سیاسی در ایجاد وحدت در میان آنها، خاطرنشان کرد: هیچ‌گاه نمی‌توان یک جریان و تشکل سیاسی را از رهبران آن جریان جدا کرد چرا که رهبران یک جریان سیاسی به نوعی هویت‌بخش آنها هستند. به همین دلیل چه در میان اصلاح‌طلبان چه در میان اصول‌گرایان شخصیت‌های محوری که رهبری را عهده‌دار هستند شخصیت‌هایی تأثیرگذار و بانفوذ هستند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان این‌که هیچ گاه نمی‌توان صحبت و نفوذ کلام رهبران گروه‌های سیاسی را نادیده گرفت به نقش شخصیت‌های محوری جریان اصلاح‌طلب در جریان انتخابات سال 92 اشاره کرد و گفت: ما در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 92 مشاهده کردیم که اصلاح‌طلبان بدون تشکیلات وارد صحنه شدند و صرفا از ظرفیت‌ شخصیت‌های محوری و سیاسی خود استفاده کردند.

قنبری همچنین با تأکید بر این‌که باید در جریان اصلاح طلبی در کنار شخصیت‌های محوری تشکل‌های سیاسی نیز حضور داشته باشند، اظهار کرد: همیشه نمی‌توان به شخصیت‌ها تکیه کرد بلکه باید در کنار این شخصیت‌ها که جزو سرمایه‌های جدی اصلاحات هستند تشکل‌هایی وجود داشته باشند تا بتوانند نیازهای موجود را برطرف نمایند.

این عضو شورای مرکزی حزب مردم‌سالاری در مورد احتمال رسیدن به وحدت در میان اصولگرایان با اشاره به عدم حیات ریش‌سفیدان اصول‌گرایی از جمله مرحوم آیت‌الله مهدوی کنی و مرحوم حبیب‌الله عسگر اولادی، خاطرنشان کرد: از دست دادن تعدادی از ریش‌سفیدان از یک سو و همچنین شکل‌گیری جریان پایداری از سوی دیگر باعث ایجاد انشقاق جدی و اساسی در میان اصول‌گرایان شده است.

وی با بیان این‌که هدف جریان پایداری حذف سایر اصول‌گرایان بود، اضافه کرد: اصول‌گرایان به سادگی نمی‌توانند با جریانی که تحت عنوان هم‌فکر بودن به دنبال حذف آنها بود وحدت و ائتلاف کنند. من معتقدم که با توجه به شرایط امروز زمینه ائتلاف بسیاری از اصول‌گرایان میانه‌رو با جریان اصلاحات بیشتر از آن است که این جریان ائتلافی با جریان تندرو و افراطی جبهه پایداری داشته باشد.

قنبری اظهار کرد: شکاف میان اصول‌گرایان به قدری عمیق شده است که به راحتی قابل دسترسی نیست.

این فعال سیاسی در پایان با تأکید بر این‌که امروز هیچ زمینه‌ تفرقه‌ای میان اصلاح‌طلبان وجود ندارد، اظهار کرد: در جریان اصلاح‌طلبی همه جریان‌ها و تشکل‌ها فرعی یک هدف را دنبال می‌کنند و هیچ اختلاف اندیشه‌ای میان آنها وجود ندارد. همچنین شخصیت‌ها و لیدرهای این جریان نیز به قدری قدرت و توان دارند که بتوانند وحدتی جدی و بنیادین میان تشکل‌های مختلف در جریان اصلاح طلبی به وجود آورند.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 19ماه و 10روز