حجم تردد در مرز مهران هر لحظه بیشتر می شود

به گزارش روز شنبه ایرنا، هر لحظه بر تعداد زوار و ازدحام جمعیت بویژه در پایانه مرزی بیشتر می شود و کنترل آنها بسیار مشکل است.

حضور شیعیان کشورهای آفریقایی و آسیایی بویژه اتباع هندی و پاکستانی برای شرکت در راهپیمایی بزرگ اربعین حسینی امسال بسیار چشمگیر است.

در میان زوار ایرانی نیز تمامی اقشار جامعه از خردسال تا افراد مسن دیده شده که عزاداری جوانان در قالب هیات های عزاداری تحسین برانگیز است.

حذف روادید ورود به کشور عراق و همچنین عوارض گمرکی به منظور شتاب بخشیدن در خروج زوار از این مرز بین المللی از تمهیدهای اندیشیده شده از سوی مسوولان بوده است.

تعدادی از زائران حسینی که از اقصی نقاط کشور و شهرهای دور و نزدیک خود را به مهران رسانده اند در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از معطلی زیاد در مرز مهران ابراز گله مندی کردند.

یکی از آنان می گوید: از صبح معطل مانده ایم تا تردد در سالن پایانه روان تر شود.

این زائر که خود را 'محمد فاضلی' معرفی می کند، افزود: از پذیرایی و استقبال مردم و مسوولان در شهر مهران تشکر می کنیم اما انتظار داریم تا با رایزنی با عراقی ها سریع تر به عتبات عالیات مشرف شویم.

یکی دیگر از زائران که از اصفهان خود را به مهران رسانده نیز می گوید: مشکلی از نظر مکان استراحت و خوراک در داخل شهر با همکاری مردم مهران نداشتیم، اما در محوطه پایانه جای مناسبی برای استراحت وجود ندارد.

'محمدحسین غلامی' افزود: تردد در پایانه به کندی انجام می شود و درخواست ما این است که راهکار مناسبی برای خروج سریع تر اندیشیده شود.

به گزارش ایرنا به دلیل ازدحام زائران در داخل سالن و محیط بیرونی پایانه تعدادی از افراد بزرگسال و بیماران قلبی و عروقی دچار عارضه و تنگی نفس شدند که با همکاری کارکنان پایانه و نیروی انتظامی به مراکز درمانی منتقل شدند.

فرماندار مهران نیز در گفت و گو با ایرنا گفت: به همه کسانی که قصد دارند برای شرکت در آیین اربعین حسینی به عراق سفر کنند توصیه می کنیم با توجه به فرصت باقی مانده تا روز اربعین، بتدریج و بدون عجله به مرز مهران مراجعه کنند و نظم موجود در مرز را رعایت نمایند تا زمینه خروج آنها به سرعت فراهم شود.

مراد ناصری افزود: امکانات موجود در پایانه مرزی مهران برای تردد 30 هزار زائر در روز مناسب است ولی اگر بخواهیم روزانه تعداد بیشتری از این مرز تردد کنند آن وقت ممکن است زوار با تاخیر از مرز خارج شوند.

وی یادآور شد: اردوگاه های پذیرایی از زائران در مرز مهران احداث شده و هیچ مشکلی برای پذیرایی از آنان وجود دارد و باز هم تاکید می شود که زائران از عجله کردن بپرهیزند و بگذارند که مسوولان کارهای آنان را به سرعت انجام دهند.

بیش از 120 هزار نفر در چهار روز گذشته از طریق مرز بین المللی مهران به عتبات عالیات مشرف شده اند که 53 هزار نفر از این تعداد تنها در روز گذشته به این کشور سفر کرده اند.

مرز بین المللی مهران در 90 کیلومتری جنوب غربی استان ایلام از کانون های اصلی تردد زوار به کشور عراق است که این روزها با توجه به در پیش بودن اربعین حسینی حجم مراجعات به این مرز افزایش چشمگیری داشته است.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -13روز