شیوه‌ غیرعلمی هرس درختان در فضاهای سبز ایلام

هرس درختان در فضاهای سبز شهر ایلام به شیوه‌ای غیرعلمی انجام می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه ایلام، با توجه به اینکه درختان موجود در شهرها مخصوصاً با افزایش سن آن‌ها و در اثر آلودگی هوا و سایر تنش‌های محیطی مثلاً خاک و... تحت فشار هستند و این عوامل نامساعد محیطی باعث عدم تعادل اندام‌های هوایی و ریشه‌، ضعف، بیماری‌ها و حمله آفات و... بالاخره مرگ درختان می‌شوند. باید همواره به فکر حفظ و تجدید حیات درختان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین سیستم‌های حیات‌بخش بود. تجدید حیات و حفظ فضای سبز به‌طور علمی هزینه‌های به‌مراتب کمتری نسبت به احداث مجدد آن‌ها دارد که یکی از روش‌های حفظ و تجدید حیات درختان اعمال انواع هرس بر روی درختان است.

مبحث هرس درختان در فضای سبز شهری‌، امری کاملاً تخصصی و فنی است. هرس این‌گونه درختان با هرس درختان میوه کاملاً متفاوت است‌. در سال‌های اخیر در برخی از شهرها به دلیل عدم آگاهی از این موضوع‌، درختان کهنسال را که طی سال‌های متمادی با زحمت و هزینه‌های فراوان به‌اندازه قابل‌توجهی رشد کرده و به قولی وقت ثمر آن فرارسیده، با هرس شدید و غیراصولی عمده‌ای از تاج درخت را از بین برده و شکل بسیار زننده‌ای برای درخت در همان سال و سال‌های آتی ایجاد می‌کنند.

این عمل زیان‌های جبران‌ناپذیری به پیکره درخت وارد خواهد ساخت درختانی که بدین نحوه هرس شده‌اند، نیازمند یک فرد هرس کار متخصص بوده که با هرس اصلاحی و طی چند سال متوالی بتواند درخت را مجدداً به شکل اولیه درآورد.

‌هرس‌های شدید علاوه بر فراهم کردن موجبات خشکیدگی درخت‌، موجب بر هم زدن تعادل هورمون‌های درونی نیز خواهد شد و چنانچه به هر دلیل قصد هرس شدید داشتیم، این امر باید زیر نظر افراد متخصص و حداقل ظرف 3 الی 4 سال و به‌صورت تدریجی انجام شود.

 

 

‌عکس‌العمل درختان مختلف در مقابل هرس بسیار متفاوت خواهد بود(‌با توجه به نحوه رشد، میزان رشد سالیانه‌، حرکت مواد غذایی در درخت، هورمون‌های گیاهی‌، فیزیولوژی درخت و‌...)، لذا فرد هرس کار باید علم و هنر این عمل را داشته باشد و علاوه بر موارد فوق به مواردی از قبیل مسائل اجتماعی‌، اقتصادی‌، فرهنگی و نکاتی نظیر رفت‌وآمد افراد و وسایط نقلیه‌، زیبایی ظاهری درخت و ... توجه کافی کند.

به‌طورکلی هرس سوزنی‌برگ‌ها در فصول سرد سال غیراصولی بوده و بهتر است هرس این‌گونه درختان در فصول رشد و نسبتاً خنک انجام شود بهترین زمان هرس سوزنی‌برگ‌ها خصوصاً هرس فرم‌دهی اوایل بهار است و باید در آذرماه صرفاً شاخه‌های خشکیده و آلوده و مزاحم حذف شوند و از هرس فرم دهی در این فصل جداً باید پرهیز کرد.

طبیعت و رشد درخت چنار به‌گونه‌ای است که نیازمند هرس شدید نیست به‌عبارت‌دیگر چنار چنانچه در سال‌های اولیه کاشت درست و اصولی تربیت و هرس شده دیگر نیازمند هرس شدید نخواهد بود و هرس آن محدود به حذف شاخه‌های خشکیده و آلوده و همچنین حذف تنه‌جوش‌ها و پاجوش‌های باقیمانده از سال‌های قبل خواهد بود.

چنانچه درختی چندین سال هرس نشده باشد و نیازمند هرس شدید باشد، این موضوع باید چند سال انجام شود و به‌تدریج‌، درخت را به شکل و اندازه دلخواه درآورده و از هرس شدید یک‌باره که بعضاً موجب جارویی شدن درخت و حتی خشک شدن درخت می‌گردد، جداً خودداری شود.

بسیاری از امراض و آفات، در سطح و یا داخل شاخه‌های خشکیده، زمستان گذرانی می‌کنند، ازاین‌رو لازم است در تمام طول فصل سال و بخصوص در زمستان ، تمام شاخه‌های شکسته و خشکیده را بریده و بسوزانیم.

استفاده از چسب هرس برای شاخه‌های بریده‌شده‌ای که ضخامت و قطر آن‌ها بیش از 5 سانتی‌متر است، الزامی است و ضدعفونی وسایل و ادوات هرس با محلول رقیق‌شده از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

به گزارش ایسنا، در شهر ایلام در هرس درختان فضاهای سبز و بلوارهای شهر ایلام این موضوعات رعایت نمی‌شود و انگار مدیریت شهری به دنبال نابود کردن این درختان است تا راهی برای رشد آن‌ها.

 

نظرات ارسال نظر
  • صادق محمودیاندر تاریخ ۱۵ آذر ۱۳۹۳

    هرس درختان خیابانها با سلیقه برق منطقه و صاحبان تابلوها صورت میگیرد خوب است درختان بصاحبان ملک تحویل و مسئولیت انرا بعهده اش گذاند و در سایتی الکترونیک ثبت کنند اگر زورتان رسید بعدا از او بخواهید

    پاسخ به این نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -13روز