تعطیلی پارک تفریحی چغاسبز ایلام در فصل‌های پائیز و زمستان

فضای نامناسب پارک‌های عمومی و محله‌ای در ایلام نیازمند توجه بیشتر مسئولان است و پس از جنگ نیز هنوز در محرومیت‌های ناخواسته و یا شاید خواسته اش مانده حتی این محرومیت‌ها در میان بازی‌های کودکان ‌گم شده است.

 به گزارش خبرگزاری تسنیم از ایلام، وقتی به آخر هفته نزدیک می شوی و فضای تعطیلی پنجشنبه و جمعه تو را فرا می گیرد و ناچار باید خواسته کودکت را برای رفتن به پارک محقق کنی، اضطراب محل بازی فرزند دلبندت تو را فرا می گیرد. انگار که می‌خواهند تو را شکنجه کنند وقتی باید کودکت در محلی تاب بازی و سرسره بازی کند که هر لحظه باید منتظر گریه‌هایش باشی...

چرا که هجوم آوردن کودکان به علت کمبود وسایل بازی در پارک‌ها و نشستن بزرگترها بر روی وسایل بازی سبب می‌شود که بین کودکان کوچکتر درگیری هایی به وجود بیاید.

ایلامی که بعد از جنگ هنوز در محرومیت های ناخواسته و یا شاید خواسته اش  مانده است حتی برای کودکان نیز محل های مناسب بازی را ندارد.

چندین محل تفریحی و پارک های عمومی در سطح شهر ایلام وجود دارد که متأسفانه هیچ کدام استاندارد واقعی را ندارند و کم در این محل ها حوادثی رخ نداده است.

با کلی دلهره بالاخره راهی پارک می شوی و در بین راه مدام در فکر تغییر برنامه هستی اما حریف خودشیرینی ها و زبان بازی های کودکت نمی شوی و ....بله به پارک رسیدیم...

شلوغی اش آدم را به یاد چهارشنبه سوری می اندازد که نوجوانان و دانش آموزانی که مستقیم از مدرسه پارک آمده اند و با صداهای فریاد مانند با هم دعوا می کنند تو را به این فکر فرو می برد که باید بیشتر به تربیت کودکت فکر کنی....

از محل پارک عمومی محله با امید رسیدن به فضایی مناسب تر راهی بهترین محل تفریحی ایلام که با نام چغاسبز می شناسندش می رویم...

اما اینجا نیز تنها محلی است برای دود کردن توتون ها و تنباکوهای میوه ای که بوی تندش در همه جای تپه پیچیده است.

چند سال قبل تکاپویی برای تجهیز محل بازی در ایلام به وجود آمد که با افتتاح چند پارک محله ای در سطح شهر ایلام ماجرا پایان گرفت و اکنون متأسفانه با غیر استاندارد بودن این تجهیزات روبه رو شده ایم که نه تنها جوابگوی نیازهای مردم نیست بلکه سبب ایجاد خطراتی برای کودکان شده است.

محمد مددی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم اظهار کرد: استاندارد نبودن تجهیزات شهر بازی ها و رعایت نکردن نکات ایمنی در آن ها، سبب به وجود آمدن اتفاقات ناگواری می شود که آثار سویی بر ذهن کودکان و والدین به جا می گذارد.

وی افزود: ارایه خدمات در شهربازی و زمین های بازی بر اساس استانداردهای مربوطه و از اول تیرماه سال 1389، مشمول مقررات استانداردهای اجباری بوده و بر اساس ماده 9 قانون سازمان ملی استاندارد، ارایه این خدمات بدون اخذ تائیدیه های لازم از سازمان، ممنوع است و هرگونه خسارات وارده مالی و یا جانی به عهده شهرداری ها می باشد.

مدیر کل اداره کل استاندارد ایلام تصریح کرد: از سال 89 اقدام به اطلاع رسانی و مکاتبه با کلیه شهرداری های استان و هم چنین بازرسی از تمام تجهیزات زمین بازی و شهربازی کردیم که این بازرسی ها توسط کارشناسان این اداره کل و شرکت های بازرسی از طرف سازمان ملی استاندارد تائید صلاحیت شده است.

وی گفت: متأسفانه در اثر غیر استاندارد بودن و غیر ایمن بودن تجهیزات شهربازی و وسایل بازی در کشورمان، مشکلات فراوانی برای مردم مخصوصا کودکان به وجود آمده است، بنابراین همه مجریان و دست اندرکاران این وسایل باید نسبت به استانداردسازی آن ها اقدام کنند و بدون همکاری شهرداری ها امکان استقرار استاندارد در شهربازی ها و نیز کنترل وسایل بازی امکان پذیر نیست، تمام ادارات مرتبط باید با همکاری همدیگر، محیطی امن برای آسایش و رفاه و سلامت مردم ایجاد کنند.

مددی عنوان کرد: متأسفانه برخی از بهره برداران تجهیزات شهربازی ها، استاندارد سازی این تجهیزات را جدی نگرفته اند، به همین منظور به کلیه شرکت های بیمه، اطلاع رسانی شده است که ارایه خدمات بیمه ای  و صدور بیمه نامه برای تجهیزات شهر بازی، منوط و مشروط به ارایه گواهی استاندارد از سازمان ملی استاندارد می باشد و مشخصات این گواهی در متن بیمه نامه نیز باید درج شود.

وی افزود: تمام مالکان و بهره برداران شهر بازی ها و زمین های بازی موظفند به منظور تامین ایمنی استفاده کنندگان از وسایل بازی، کاربران دستگاه ها را جهت گذراندن آموزش های لازم به اداره کل استاندارد معرفی کنند.

شهربازی چغاسبز ایلام به علت استاندارد نبودن وسایلش پلمپ شد

ایلام استانی کوچک و در مرکز آن شهر ایلام که شهری کوچک و کوهستانی است و مردم ایلام هر پنجشنبه و جمعه به ویژه در فصل های تابستان و بهار خود را در تپه تفریح چغاسبز می گذرانند.

این در حالی است که در ایلام شهربازی چغاسبز تنها شهربازی در فضای آزاد است که خانواده ها نیز هراز گاهی اوقات خود را در آنجا می گذرانند.

اما به علت کوتاهی پیمانکار شهربازی و استاندار نبودن برخی از وسایل این شهربازی، عملا مهر پلمپ به برخی از وسایل بازی این شهربازی زده شد و به تعطیلی کشیده شد.

علی نورایی نژاد در گفت وگو با خبرنگار تسنیم اظهار کرد: شهربازی چغاسبز در فصل های بهار و تابستان به مردم ایلام خدمت دهی می کند و در فصل های پاییز و زمستان تعطیل است.

وی افزود: در تابستان امسال به علت استاندار نبودن برخی از وسایل بازی این شهربازی تعطیل شد و برخی از وسایلش پلمپ شدند.

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری ایلام تصریح کرد: ما تا زمانی که این وسایل مهر استاندار نگیرند و اداره کل استاندار آنها را تأیید نکند اجازه بازگشایی نمی دهیم.

وی گفت: علاوه بر شهربازی چغاسبز به دنبال این هستیم که با همکاری اداره کل استاندارد از همه پارک های محله ای در ایلام دیدن کنیم و وسایل غیر استاندار را جمع آوری و تعویض کنیم.

نورایی نژاد عنوان کرد: بیشتر پارک های ایلام دارای کفپوش هستند و به دنبال این هستیم که همه وسایل بازی را فایبرگلاس کنیم و وسایل فلزی را جمع آوری کنیم.

گزارش از زهرا منصورنیا

نظرات ارسال نظر
  • karaدر تاریخ ۱۱ آذر ۱۳۹۳

    سلام - فقط یه نکته اینکه مهندس نورائی نژاد الان 3 ماهه که از اونجا رفته - و آقای مهدوی اونجا سرپرست می باشد.

    پاسخ به این نظر
  • بهاردر تاریخ ۱۷ آذر ۱۳۹۳

    تروخدا مسئولين به فكر باشن ايجاد پارك در محل هاي شهر خيلي ضروريه هميشه مقدور نيست بريم چغاسبز تو هر محله اي بايد پارك درست بشه

    پاسخ به این نظر
عمر سایت: 16سال و 9ماه و 5روز