گزارش قدس از وضعیت ترافیک در این شهر؛ ایلام، پارکینگی برای خودروها

از جمله مسائلي كه هر شهروند در دنياي ماشيني امروزي با آن دست و پنجه  نرم مي كند، مسأله ترافيك شهري است. گرچه تاكنون

براي حل اين معضل، تدابير زيادي انديشيده شده، ولي مردم هر شهري كه هر روز با ازدحام انبوهي از خودروهاي گوناگون در سطح شهر روبرو مي شوند، از اين مسأله رنج مي برند و از ديد مردم، آن شهر به يك پاركينگ بزرگ براي خودروها تبديل شده است.
شهر ايلام هم به دليل عدم تناسب عرض خيابانها با حجم وسايط نقليه درون شهري، جمعيت و نوع بافت شهري، از آسيبهاي ترافيك در امان نبوده و مردم را با مشكلات زيادي روبرو كرده است.
به عقيده كارشناسان، سه عامل «انسان، راه، وسيله نقليه» از عوامل تأثيرگذار بر ترافيك هستند كه متأسفانه ترافيك در شهر ايلام به دليل عدم همخواني با مدلهاي تعريف شده، از جمله ناهمگوني فضاي شهري و تمركز رفت و آمد در چند مسير، در هر سه مورد دچار ضعف و مشكل است.
نبود هماهنگي و رشد عملكردهاي مستقل توسط متوليان ترافيك، توجه بيش از اندازه به مسائل و مشكلات حاشيه اي، ضعف مديريت شهري و نبود متولي واحد حتي در حوزه حمل و نقل موجب فراموشي اهداف اصلي كه همان حل معضل ترافيك است، گرديده و تا آنجا كه حتي با وجود اجراي برخي طرحهاي تسهيلاتي ترافيكي در اين شهر، مردم همچنان با مشكلات زيادي روبرو مي شوند.
احمد جعفريان كه از دست ترافيك ايلام خسته شده، مي گويد: ميدان 22 بهمن، يكي از مراكز اصلي ترافيك در شهر ايلام است و اين در حالي است كه پياده روهاي كنار اين ميدان كه در ترافيك اين مسير مؤثر است، ضرورت چنداني ندارد و بهتر است شهرداري اين پياده رو را بردارد كه مطمئناً از ترافيك اين مسير كاسته خواهد شد؛ همانند كاري كه در بولوار سيدالشهدا(ع) انجام داده است.
مهندس محسن نظربيگي، يك شهروند مي گويد: خيابانهاي ايلام داراي بافت قديمي اند و روز به روز بر تعداد خودروها افزوده و خيابانها هم يك طرفه مي شوند و ما به مشكل برمي خوريم و دير به سركار مي آييم و واقعاً صداي بوق خودروهايي كه در مسير كار ما رفت وآمد دارند، ما را آزرده خاطر مي كند و مي طلبد كه مسؤولان، فكري به حال اين ترافيك و ايجاد پاركينگهاي طبقاتي در استان بكنند.
فردي كه خود را كارمند معرفي مي كند، مي گويد: واقعاً ترافيك استان معضلي است كه روز به روز حجم آن افزايش پيدا مي كند و ما را با مشكلات زيادي مواجه كرده است و حتي بيشتر اوقات دير به محل كار خود مي رسيم و اگر بعد از وقت كاري نيز بخواهيم به خانه برويم، حدود يك ساعت با اين همه خستگي در ترافيك گير مي كنيم.
وي مي گويد: به نظر من، براي كاهش حجم ترافيك بايد وسايل نقليه عمومي را افزايش دهند و بر كار آنها نظارت بيشتري بكنند و برنامه ريزي دقيقي انجام دهند و با فرهنگ سازي مناسب نيز بايد مردم را به استفاده از وسايط نقليه عمومي تشويق كرد.
وي ادامه مي دهد: افزايش بار ترافيك شهر ايلام باعث شده تا رانندگان كمتر به قوانين راهنمايي و رانندگي پايبند باشند و هر روز شاهد افزايش تخلفات رانندگي هستيم.
معاون عمراني استاندار ايلام نيز به ضرورت ريشه يابي عوامل ايجاد ترافيك در شهر ايلام اشاره مي كند و مي گويد: با توجه به حجم بالاي خودروهاي درون شهري و كم عرض بودن خيابانهاي سطح شهر، بايد با فرهنگ سازي مناسب و انتقال مراكز خريد و فروش از مركز شهر به نقاطي با ترافيك كمتر، احداث پاركينگ بزرگ در مركز شهر و تعريض خيابانها، تسهيل رفت و آمد در سطح شهر را امكان پذير كرد.
دكتر فلاح عاقبت بين مي افزايد: در تلاش هستيم كه با اقدامات كم هزينه و توجه به مهندسي ترافيك با همكاري ساير ارگانهاي ذيربط، از افزايش ميزان ترافيك موجود در شهر ايلام جلوگيري نماييم.
البته وي معتقد است كه كارهاي مقطعي، ممكن است تا حدودي در يك محدوده زماني راه حلي براي كاهش ترافيك باشد، اما راهكار اصلي نيست و بايد كار زيربنايي و زيرساختي صورت بگيرد.
وي همچنين از ايجاد پارك ترافيك در محل پارك جنگلي «چقاسبز» خبر مي دهد و اظهار مي دارد: اين پارك به منظور افزايش فرهنگ ترافيك در استان ايلام ايجاد خواهد شد.
وي با اشاره به نياز مبرم شهر ايلام به احداث پاركينگ بيان مي دارد: بررسيهاي كارشناسان ترافيكي و انتظامي استان بيانگر اين امر بوده كه بخشي از بار ترافيك شهر ايلام مربوط به سرگرداني خودروها براي يافتن محل پارك است.
عاقبت بين اضافه مي كند: اجراي طرحهاي انتظامي ترافيكي، راه حل نهايي مشكل ترافيك شهر ايلام نبوده و بايد دستگاه هاي مرتبط با موضوع، نسبت به احداث پاركينگ اقدام كنند.
معاون راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي استان نيز در اين خصوص به خبرنگار ما مي گويد: با اقدامات صورت گرفته، سعي شده كه ترافيك سطح شهر ايلام را كنترل نموده و با مديريت عبور و مرور، تا حدي از ترافيك مركز شهر كاسته شود.
سرهنگ ميرزاد با اشاره به اجراي طرح پارك موقت رايگان در مسيرهاي شلوغ شهر ايلام، مي گويد: با اجراي اين طرح به شهروندان اين امكان داده مي شود كه خودروي خود را روزي يك ساعت در كنار گذرهاي اعلام شده به صورت رايگان پارك نمايند.
وي اين مسيرهاي را خيابانهاي سعدي شمالي و جنوبي، بولوار سيدالشهدا(ع) و حدفاصل ميدان 22 بهمن تا خيابان طالقاني اعلام مي كند و مي افزايد: براي جلوگيري از تجمع خودروها در چهار راه سعدي به عنوان يكي از شلوغ ترين مسيرهاي شهر ايلام، اقدام به ساماندهي ايستگاههاي تاكسي در اين نقطه از شهر نموده كه با وجود مساحت كم، بيشترين ايستگاه تاكسي شهري در اين نقطه از شهر قرار دارد.
معاون راهنمايي و رانندگي استان از بهره برداري از پاركينگ جديد الاحداث در چهار راه سعدي خبر مي دهد و اظهار مي دارد: اين پاركينگ، ظرفيت پذيرش 200 خودرو در روز را دارد كه اميدواريم با آغاز به كار اين پاركينگ، از تراكم خودروها در مركز شهر كاسته شود.
وي نيز تعريض خيابانهاي سطح شهر، ساماندهي پياده روها براي جلوگيري از تداخل مردم با خودروها و حذف مسافربرهاي شخصي از ايستگاههاي تاكسي را از ديگر اقدامات مؤثر در روان كردن ترافيك مركز شهر ايلام مي داند و بيان مي دارد: حل معضل ترافيك مركز شهر ايلام، نيازمند مساعدت و همكاري سه جانبه، مسؤولان اجرايي استان و شهر ايلام، راهنمايي و رانندگي و در نهايت مردم ايلام است كه با رعايت و احترام به قوانين اين مشكل نيز بزودي برطرف شود.
نايب رئيس شوراي اسلامي شهر ايلام هم از آمادگي سرمايه گذاري بخش خصوصي براي تعريض خيابانهاي اين شهر خبر مي دهد و مي افزايد: با توجه به بالا بودن هزينه تعريض خيابانهاي ايلام، در رايزنيهاي انجام شده، يك سرمايه گذار آماده تأمين اعتبار اين طرح شده است.
وي اظهار مي دارد: اين سرمايه گذار اعلام كرده است كه چهار هزار ميليارد ريال اعتبار براي تعريض خيابانهاي اصلي آيةا... حيدري، خيام و فردوسي سرمايه گذاري خواهد كرد.
وي اضافه مي كند: با توجه به نياز جدي شهر ايلام به تعريض خيابانها براي رهايي از معضل ترافيك، از تمامي  سرمايه گذاران بخش خصوصي به  منظور فعاليت در اين بخش استقبال مي شود.
به هر حال ترافيك، علاوه بر تمام هزينه هاي مادي از جمله مصرف بيش از حد بنزين در يك مسير، استهلاك خودروها، باعث اتلاف وقت در ترافيك و مسائل روحي و رواني مي شود كه گاه در رانندگان به صورت پرخاشگري به ديگران خود را نشان مي دهد.
از آنجايي كه مسأله ترافيك در شهر ايلام، امري همه گير بوده، اميد است با برنامه ريزي صحيح از سوي مسؤولان امر و اختصاص اعتبارات ملي و همكاري شهروندان گرامي و رعايت فرهنگ ترافيك، گامهاي مثبتي براي حل اين معضل شهري برداشته شود.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 17سال و 18ماه و -14روز