مدیر عامل سیمان ایلام: بازار سیمان در بهمن اوج کاهش تقاضا را تجربه می‏کند

بازار سيمان كشور در بهمن ماه سال جاري به دليل سرما و ركود فعاليت‏هاي عمراني با اوج كاهش تقاضا رو به رو مي‏شود.
مرتضي داداشي مدير عامل سيمان ايلام، در گفت و گو با خبرنگار موج، با بيان اين مطلب اظهار داشت: براساس آمار، عرضه سيمان در آبان ماه نسبت به ماه قبل از آن كاهش داشته و پيش بيني مي‏شود در آذر ماه اين روند نزولي ادامه يابد.
وي افزود: اين شرايط به دليل كاهش ساخت و ساز در بخش پرو‍ژه‏هاي مردمي و دولتي است.
مدير عامل سيمان ايلام با بيان اين كه با كاهش تقاضا در آبان ماه سال جاري ميزان كلينكر انبار شده در كارخانه‏ها 5/3 ميليون تن بوده است، خاطر نشان كرد: كارخانجات سيماني بيش از يك هفته نمي‏توانند سيمان توليدي خود را ذخيره كنند و براي مدت بيش از آن بايد كلينكر سيمان انبار شود كه در اين صورت، واحدهاي توليدي خود به خود به سمت كاهش توليد پيش خواهند رفت.
وي ادامه داد: پيش بيني مي‏شود در فروردين ماه سال آينده بيش از 6 ميليون تن مازاد كلينكر در كشور وجود داشته باشد. با ادامه اين روند شاهد كاهش توليد و افت درآمد توليدكنندگان خواهيم بود و با وجود هزينه‏هاي نيروي انساني، برق، گاز و ... با بحران مواجه مي‏شوند. 
داداشي با اشاره به مازاد توليد سيمان در كشور گفت: در اين شرايط، صادرات به تنهايي نمي‏تواند مشكلات صنعت سيمان را مرتفع كند. در صورتي كه صادرات آزاد شود به دليل محدود بودن بازارهاي صادراتي و خدمات گمركي و ناوگان‏هاي حمل و نقل، توان جذب اين مازاد توليد را ندارد.
وي اضافه كرد: عدم تامين ريالي پروژه‏ها موجب توليد مازاد سيمان شده و صادرات نمي‏تواند تمام مشكلات را حل كند. دولت بايد براي بهبود اين وضع تمهيدات ديگري بيانديشد.
مدير عامل سيمان ايلام با وجود عوارض براي صادرات سيمان و وضع بازارهاي منطقه، صادرات را فاقد صرفه اقتصادي دانست و عنوان كرد: دولت براي بهبود وضع بازار سيمان، هزينه‏هاي زيادي متحمل شده و هم اكنون بازار از لحاظ توليد در شرايط مطلوبي به سر مي‏برد، پس بهترين فرصت براي تامين بودجه طرح‏هاي عمراني و آغاز فعاليت‏هاي آنها است تا با اين اقدام بازار سيمان سامان بگيرد.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 6روز