جنگ در ایلام تمام نشده؛ مین همچنان قربانی می‌گیرد

با وجود گذشت 21 سال از پایان جنگ در کشور، همچنان در مرزهای غربی کشور و به ویژه استان ایلام هزاران هکتار زمین آلوده به مین وجود دارد که با وجود برنامه برای پاکسازی، جان بسیاری از ساکنان مرزی استان را تهدید می‌کند. 
مردم استان ایلام که در طول هشت سال جنگ تحمیلی با رشادت و فداکاری از ایران اسلامی دفاع می‌کردند، با گذشت سالیان متمادی از دفاع مقدس همچنان در معرض خطرات ناشی از آثار باقیمانده جنگ تحمیلی هستند. 
در طول سالیان گذشته، بسیاری از مردم استان ایلام بر اثر انفجار مین کشته یا مجروح شده‌اند و صدمات جبران ناپذیری بر خانواده‌های این عزیزان وارد آمده است. 
در همین راستا می‌توان به شهادت 2 نفر از افراد گروه پاکسازی در روزهای گذشته در ایلام اشاره کرد به نحوی که پیکرهای پاک دو شهید که بر اثر برخورد با مین به درجه رفیع شهادت نایل آمدند، روز گذشته بر روی دستان قشرهای مختلف مردم در شهرستان دهلران تشییع شد. 
شهیدان حجت‌الله جوانمرد و احمد کریم نیا از گروه پاکسازی منطقه دویرج روز پنج شنبه در مسیر چم هندی در حال پاکسازی قطعه ال میدان 2 بودند که به شهادت رسیدند. 
مرز ایلام و عراق از آلوده‌ترین مناطق در زمینه مین است 
استان ایلام 430 کیلو متر مرز مشترک با کشور عراق دارد و بیش از یک میلیون و 700 هزار هکتار، مناطق آلوده به مین دارد. 
در این استان، پس از جنگ افرادی زیادی در برخورد با مین کشته و زخمی شده‌اند. 
به نظر می‌رسد درخواست کمک از سازمان‌های بین‌المللی و سازمان‌های غیردولتی دوستدار حقوق بشری می‌تواند زمینه حضور فعال این سازمان‌ها را برای حرکت به سوی کشوری عاری از مین و مواد منفجره فراهم کند.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 17سال و 18ماه و -14روز