معاون استاندار ایلام: یادواره شهدای روحانی در ایلام برپا می‌شود

معاون سیاسی امنیتی استاندار ایلام گفت: با برنامه‌ریزی و تدابیر اندیشیده شده یادواره شهدای روحانی در ایلام برپا می‌شود.
 
به گزارش خبرگزاری فارس از ایلام، حجت‌الاسلام صحبت‌الله رحمانی در نشست اعضای ستاد هماهنگی یادواره مرحوم آیت‌الله حیدری ایلامی و شهدای روحانی اظهار داشت: این دستگاه اجرایی با همکاری سپاه پاسداران تدابیر لازم را برای پربار کردن این آیین اندیشیده‌اند.
وی ادامه داد: افزون بر این قرار است یادواره مرحوم آیت‌الله حیدری به همراه یادواره شهدای روحانی در این استان برپا شود.
این مسئول اضافه کرد: شخصیت مرحوم آیت‌الله حیدری ایلامی به ویژه حضور وی در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل در دفاع از این دیار هنوز زبانزد خاص و عام است.
رحمانی تصریح کرد: نقش آیت‌الله حیدری ایلامی در پیروزی انقلاب اسلامی به لحاظ آگاهی بخشی و بصیرت دینی نیز نقش محوری و تاثیرگذار بوده است.
معاون سیاسی امنیتی استاندار ایلام گفت: بصیرت و زهد مرحوم آیت‌الله حیدری منحصر به فرد بوده و باید این شخصیت بزرگوار را به جوانان و نسل‌های آینده به طور دقیق معرفی شود.
وی ادامه داد: شخصیت این روحانی برجسته در عرصه علم، زهد، تقوا، شجاعت، دلاوری و یکه‌تازی در جنگ و دوران هشت ساله دفاع مقدس شخصیتی ممتاز و به تمام معنا است و باید از او به‌عنوان یک سرمایه عظیم مردمی یاد کرد.
این مسئول اضافه کرد: با توجه به ابعاد مختلف شخصیت آیت‌الله حیدری ایلامی باید پرداختن به شخصیت و اندیشه وی از سوی یک سازمان خاص منحصر نشود و تمام دلسوزان و مسئولان وظیفه دارند در این خصوص وارد عرصه کار شوند.
اعضای نشست در ادامه پیرامون توجه به ضرورت تبیین شخصیت مرحوم آیت‌الله حیدری ایلامی در ابعاد مختلف به ویژه برای نسل جوان، نقش روحانیون در آگاهی‌بخشی و بصیرت دینی در جامعه و ... به بحث و تبادل نظر پرداختند.
آیت‌الله حیدری ایلامی یکی از روحانیون مبارز استان ایلام است که نماد مقاومت، سیاست، پایداری و ولایت‌پذیری استان ایلام نیز محسوب می‌شود.
آیت‌الله حیدری ایلامی در سال 1304 شمسی در شهر ایلام دیده به جهان گشود و پس از تحصیلات نظام قدیم با هجرت به کربلای معلی در کنار بارگاه نورانی امام حسین (ع) به فراگیری علوم دینی نزد استادان به نام آن زمان پرداخت که با ورود این عالم در سال 54 به شهر ایلام نهضت روحانیت در این منطقه جلوه تازه به خود گرفت.
وی در سال 58 با رأی قاطع مردم ایلام به مجلس خبرگان رهبری راه یافت و تا زمان حیات پربارش 2 دوره نمایندگی مردم را بر عهده داشت و نظرهای وی در خصوص حاکمیت ولایت فقیه و موضوع‌گیری در مقابل تفکر لیبرالی کسانی چون بنی‌صدر، بیانگر ژرف‌نگری و دوراندیشی این عالم وارسته بود.
حیدری نخستین مجتهدی بود که در ساعات آغازین جنگ با حضور در منطقه مرزی مهران، فرمان تشکیل خط پدافند را صادر و با فراخوانی مردم، بسیج مردمی را پایه‌گذاری کرد.
وی همواره به همراه مردم در جبهه‌ها حضور داشت و در عملیات فتح میمک که با هماهنگی ارتش و نیروهای عشایر ایلام صورت گرفت وی فرماندهی عملیات را بر عهده داشت.
سرانجام این مرد سنگر و محراب نیمه شب دی‌ماه سال 1366 دیده از جهان فروبست و پیکر پاکش با تشییع با شکوه مردم ایلام در جوار حرم حضرت فاطمه معصومه (س) به خاک سپرده شد.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 17سال و 10ماه و -11روز