شکاف طبیعی زمین در ایلام/ سفری به پدیده خارق العاده زمین شناسی

به 57 کیلومتری شرق ایلام می رویم تا "تنگ رازیانه" یکی از شاهکارهای خلقت در زمین و در استان ایلام را معرفی کنیم در اینجا زمین به طور خارق العاده ای شکاف برداشته و اثری طبیعی و ملی برای گردشگران به جای گذاشته است.

به گزارش خبرنگار مهر، شاهکارهای طبیعی در استان ایلام کم نیستند و هر نقطه از استان دارای جاذبه های گردشگری متنوع است.

آثاری که نه با دخالت و توان انسان بلکه با اراده خداوند بر روی خاک این استان زیبا قرار گرفته است.

اینجا 57 کیلومتری شرق ایلام است "تنگه رازیانه" جایی که بر اثر یک زمین لرزه و گسیختگی زیاد در لایه های قشر زمین دره ای عمیق و زیبا به طور طبیعی به وجود آمده است.

باید گفت این اثر فقط به دلیل عدم معرفی در کشور ناشناخته مانده است زیرا ویژگی های این اثر چه به لحاظ طبیعی و گردشگری و چه به لحاظ علم زمین شناسی در کشور بی نظیر است و این شکاف 10 تا 30 متر عمق دارد و طول آن نیز با مارپیچهایش هزار و 200 متر است که در نوع خود زیباست.

این اثر طبیعی که در دامنه ارتفاعات کبیرکوه قرار گرفته دقیقا از کنار جاده ایلام - دره شهر امتداد یافته و محلی برای تفرج گردشگران نیز هست اما این اثر طی سالهای گذشته در فهرست آثار طبیعی ملی کشور نیز ثبت شده است ولی حتی یک تابلو برای معرفی این پدیده زیبا در کنار تنگه کار گذاشته نشده که گردشگران بیشتر با آن آشنا شوند یا کسانی که از کنار جاده عبور می کنند از این اثر هم بازدید کنند

هم اکنون نیز به دلیل بارش باران  آب در داخل این  دره بسیار زیبا جریان دارد و بر زیبایی ها آن افزوده است.

 

اما وقتی به نزدیک  دره می رویم تازه با زیبایی ها آن مواجه می شویم دره باریک و ژرفی که هر بیننده ای را خیره به خود وا می دارد.

این اثر زیبا علاوه بر جاذبه های گردشگری دارای خصوصیات علوم مطالعه پژوهشگران علوم زمینی، هیدرولوژی، محیط زیست و سایر رشته ها و زیستگاه مناسبی برای حیات وحش است.

در حال حاضر هیچ امکانات یا مرکز علمی در این تنگه برای مطالعه رقیق روی این پدیده زمین شناسی مستقر نشده است در حالی که می توان برای معرفی این اثر مرکز پژوهشی راه اندازی کرد و از آثار و داده های نهفته در این اثر استفاده کرد.

همچنین با مستقر شدن  زیرساختهای لازم گردشگری در  کنار این پدیده طبیعی می توان گردشگران اقصی نقاط کشور را برای بازدید از این اثر فراخواند.

اما متاسفانه  در حال حاضر حداقل امکانات در کنار این اثر طبیعی و ملی برای گردشگران وجود ندارد و زباله نیز در اطراف خودنمایی می کنند.

واقعا جای تاسف است که چنین اثر طبیعی و زیبایی در کشور ما به درستی معرفی نشده است و صدا و سیما حتی یک بار هم معرفی نشده است.

ایلام دارای استعدادهای بسیار خوبی در بخش گردشگری مانند این تنگه است ولی متاسفانه به دلیل بی توجهی حتی معرفی هم نشده اند چه برسد به آنکه از این آثار برای اشتغال و توسعه استان بهره برداری شود.

دره ای شگفت انگیز با رود روان در ایلام خودنمایی می کند و وجود سنگهایی از جنس و رنگ و اندازه های مختلف در این دره خود گواه خارق العاده بودن این اثر دارد.

در فصل بهار همه این مکان سبز می  شود و سرسبزی با زیبایی های دره تلفیق می شوند که در نوع خود مکانی بکر برای گردشگران است.

مارپیچ های دره و درختچه های در لابلای سنگ ها جلوه ای زیبا ایجاد کرده است و انسان را طوری جذب می کند که نمی توان از این اثر زیبا به راحتی دل کند.

به راستی ایلام سرزمین شگقتی هاست که این هم یکی از شگفتی های این استان است ولی باید بیشتر در کشور شناخته شود.

هرجای ایلام دارای شگفتی است از دشت ها و کوهها گرفته تا دریاچه ها و خانه ها و روستاها که هر کدام جلوه ای طبیعی است.

امیداواریم روزی برسد ایلام نیز مانند خیلی از استانهای کشور دیگر با داشتن این آثار زیبا و طبیعت دلنشین در کشور برای همه شناخته شود.

ایلام هر چند کوچک است ولی ظرفیتها و پتانسیلهای بسیار زیادی از جمله در بخش گردشگری که نیازمند سرمایه گذاری است.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 19ماه و 10روز