ناکامی مسکن مهر ایلام در تأمین اهداف اولیه

رييس اتحاديه مشاوران املاک ايلام گفت: مسکن مهر در ايلام باعث کاهش اجاره‌بها نشده است؛ به گونه‌اي كه حتي امسال در مقايسه با سال گذشته اجاره‌ها در ايلام20 تا 35 درصد افزايش داشته است.
به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) اردشير حاتمي در گفت وگو با ايسنا، گفت: با اينکه دولت اعلام کرده است که اجاره بها 7 تا 9 درصد افزايش پيدا کند، ولي در ايلام امسال در قياس با سال گذشته20 تا 35 درصد شاهد افزايش اجاره بها بوده‌ايم.
وي افزود: يکي از اهرم‌هاي مقابله با افزايش کرايه‌ها خصوصاً با راه‌اندازي سامانه املاک و مستغلات نظارت سازمان امور مالياتي و گرفتن ماليات بيشتر از افرادي است که اجاره بيشتري مي‌گيرند.
رييس اتحاديه مشاوران املاک ايلام تصريح کرد: اگرچه در چند سال گذشته و با توجه به ساخت و سازهاي مسکن مهر، قيمت مسکن غيرتجاري 20 تا30 درصد کاهش داشته است، اما در سال90 و پس از هدفمندي يارانه‌ها قيمت مصالح ساختماني افزايش پيدا کرده است که به عنوان نمونه قيمت هر آجر که پارسال100 تومان بود اکنون به 250 تومان افزايش پيدا کرده است.
حاتمي ضمن اشاره به گران شدن مصالح ساختماني ادامه داد: با توجه به پيوند تنگاتنگ بحث مسکن با حدود بيش از300 قلم مصالح و افزايش قيمت آنها مبلغ کنوني وام براي ساخت وساز ناکافي است و به همين دليل ضروري است که دولت ميزان وام را تا مبلغ40 ميليون تومان افزايش دهد.
وي ضمن انتقاد از نحوه اجراي مسکن مهر در ايلام تصريح کرد: مسکن مهر در ايلام از تأمين اهداف اصلي دولت براي طراحي و اجراي آن ناکام بوده است، هدف اصلي دولت از اجراي اين پروژه اين بود که افراد فاقد مسکن داراي سرپناه شوند، ولي امروز شاهد هستيم که بسياري از واحدهاي مسکن مهر قبل از تحويل ساختمان و اتمام پروژه ساختماني مورد خريد و فروش قرار مي‌گيرند.
رييس اتحاديه مشاوران املاک ايلام ادامه داد: بعضاً70 يا 80 درصد کارکنان دولت که واجد شرايط دريافت مسکن مهر نبوده در قالب تعاوني‌هاي مسکن مهر صاحب مسکن شده و اکنون اين واحدها را براي فروش يا اجاره مورد استفاده قرار مي‌دهند.
حاتمي تصريح کرد: بحث مسکن مهر هيچگونه تأثيرمحسوسي بر اجاره بها نداشته و در سال‌هاي اخير با وجود هشدارهاي مکرر دولت و اين همه ساخت و ساز مسکن مهر و غير مهر اجاره بها از20 تا 35 درصد افزايش يافته است.
وي در راستاي برشمردن مشکلات متعدد مسکن مهر تأکيد کرد: مکان‌يابي مسکن مهر در ايلام نامناسب بوده، ساختن واحدهاي مسکن مهر در قالب مجتمع‌هاي 24 واحدي سنخيتي با فرهنگ سنتي مردم ايلام ندارد و بهتر اين بود که مسئولين با لحاظ کردن شرايط و مختصات فرهنگي مردم ايلام همانند برخي استان‌ها بر اساس مدل ساختمان‌هاي ويلايي 2 يا 3 واحدي عمل مي‌کرد.
رييس اتحاديه مشاوران املاک ايلام با اشاره به لزوم نظارت و آگاهي متقاضيان از روند ساخت و ساز واحدهاي مسکن مهر تصريح کرد: در بسياري موارد از مصالح ساختماني غيراستاندارد استفاده شده تا جايي که اخيراً شاهد رخ دادن مواردي از مشکلات در واحدهاي تحويل داده شده بوده‌ايم. اين مسأله ضرورت نظارت ويژه، جدي و بيشتر سازمان نظام مهندسي و مسکن و شهرسازي را چند برابر مي‌کند.
وي در پايان ضمن درخواست از مردم براي مبذول داشتن دقت و داشتن آگاهي کافي هنگام بستن هرگونه قرارداد خريد، فروش و مشارکت گفت: مشاورين املاک طرفدار ارزاني در عرصه اجاره بها، و خريد و فروش هستند و عملکرد برخي افراد دلال و سودجو ربطي به مشاورين املاك ندارد.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 18ماه و 11روز