کارشناسان سازمان فائو از جنگل های بلوط استان ایلام دیدن کردند

رییس مرکز جنگل های خارج از شمال کشور عصر چهارشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا، هدف اصلی این سفر را بررسی اقدام های انجام شده در زمینه مبارزه با خشکیدگی، عملیات بهداشتی، کارهای احیا و نهال کاری و تاکید بر حضور و مشارکت مردم در موضوع جلوگیری از تخریب و احیا جنگل های استان ایلام عنوان کرد.

دکتر «رضا احمدی» گفت: با توجه به برآورده های آماری، نزدیک به 50 درصد از جنگل های زاگرس استان ایلام با بحران خشکیدگی مواجه است.

وی ادامه داد: دولت تدبیر و امید، امسال 250 میلیارد ریال اعتبار به منظور انجام اقدام های احیایی و جلوگیری از گسترش خشکیدگی جنگل های بلوط این استان اختصاص داده است.

رییس گروه تحقیقاتی پروژه اضطراری مبارزه با خشکیدگی جنگل های زاگرس نیز به ایرنا گفت: سفر مشاوران و کارشناسان فائو و سازمان جنگل ها و مراتع کشور با توجه به تاثیر جنگل ها در حفظ منابع آب و خاک منطقه و نقش آنها در زندگانی مردم استان ایلام انجام شده است.

پروفسور« گونزالس مولینا» افزود: بخشی از زندگی مردم منطقه به جنگل و محصول های فرعی آن وابسته است و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در سیاست ها و برنامه های خود با روش های مشارکتی از توان جوامع محلی برای حفظ، احیا و بهره برداری اصولی از این جنگل ها استفاده می کند.

وی نقش سلامت و زوال جنگل های زاگرس را در محیط زیست این منطقه و حتی ایران بسیار با اهمیت و حیاتی توصیف کرد.

این کارشناس کشاورزی بین المللی ادامه داد: فعالیت های بسیار ارزنده ای تاکنون در سایه تفکر صحیح و دانش کارشناسان بومی ایلام برای مقابله با خشکیدگی بلوطستان های این استان انجام شده است اما با توجه به پیچیدگی خشکیدگی جنگل های زاگرس نمی توان راه حلی یکدست را برای تمام این منطقه پیشنهاد و ارائه کرد.

نماینده سازمان خواروبار و کشاورزی جهانی (فائو) تاکید کرد: برای هر منطقه باید با توجه به شرایط آن مکان راهکار مناسب در نظر گرفت.

مولینا ابراز امیدواری کرد: کارهای انجام شده در متوقف کردن روند خشکیدگی و بهبود و احیا این جنگل ها نقش موثری داشته باشد.

سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری ایلام نیز در این دیدار گفت: جنگل های این استان به سبب قرارگیری در مناطق بلند کوهستانی بهترین جنگل های رویشگاه زاگرس به شمار می رود که شوربختانه آسیب زیادی به آن ها وارد شده است.

«خیرالله آذرکردار» اظهار کرد: 500 هزار هکتار از 642 هزار هکتار جنگل های استان ایلام در معرض آلودگی و خشکیدگی قرار دارد و به علت عوامل غیرطبیعی مانند ریزگردها در کنار بروز بیماری ذغالی و آفت هایی چون سوسک چوب خوار تاکنون 64 هزار هکتار از آنها بین 75 تا 100 درصد خشک شده اند.

وی تاکید کرد: تلاش و هم و غم اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، ارائه روش های مختلف برای جلوگیری از گسترش خشکیدگی جنگل ها از قبیل قطع درختان آلوده و کنترل آلودگی ها به ویژه در بلوطستان هاست.

مدیرکل منابع طبیعی ایلام، کاشت نهال های جدید را روشی مناسب برای جبران و کاستن از سطح جنگل های خشک شده استان عنوان کرد.

یکی از کارشناسان ارشد منابع طبیعی کشور نیز که به همراه این هیات بین المللی و داخلی به ایلام سفر کرده است نیز گفت: عوامل مختلفی در خشکیدگی جنگل های زاگرس نقش داشته است که مربوط به سال های نزدیک نیست و دستکم به 50 سال پیش مربوط می شود.

«ابراهیمی رستاقی» افزود: خشکسالی های سال های نزدیک و هجوم ریزگردهای عربی چند سال گذشته این عوامل را تشدید کرده است.

وی پیشنهاد داد: برای مقابله با این پدیده باید افزون بر افزایش توان و مقاومت جنگل از فشار روی جنگل ها نیز کم کرد.

این کارشناس برجسته منابع طبیعی کشور بیان کرد: خوشبختانه کارشناسان و مسوولان استان ایلام تاکنون کارهای بسیار مثبتی را در این حوزه انجام داده و در زمینه احیا جنگل ها نیز پیشرو بوده اند.

به گزارش ایرنا، رویشگاه جنگلی زاگرس شش میلیون هکتار گستره دارد که از این مقدار یک میلیون و 130 هزار هکتار دچار خشکیدگی شده است.

12میلیون و 708 هزار اصله از درختان بلوط رویشگاه زاگرس از فارس جنوبی ترین استان این منطقه تا شمالی ترین جای آن در آذربایجان غربی اکنون با پدیده خشکیدگی مواجه شده اند.

ایلام با 50 درصد بیشترین میزان خشکیدگی درختان بلوط را بین استان های زاگرس نشین کشور دارد.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 2روز