در میزگرد ایسنا مطرح شد؛‌شهر ایلام ضعیف‌ترین مرکز استان ‌کشور

 

6-1603.jpgشهر ایلام که ضعیف‌ترین مرکز استان در کشور است، با معضل دیگری ‌دست به گریبان است که به اصطلاح قوز بالا قوز است و آن ‌این است که ایلام مرکز خدمات رسانی به دو سوم جمعیت استان است. 

 

شهرداری ایلام قائم به شخص است

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه ایلام، مهندس «نبی هواسی» که از فروردین تا شهریور ماه سال 87 به مدت 6 ماه سرپرست شهرداری ایلام بوده است در نشست شهرداران ایلام، در ایسنا اظهار کرد: شهراری ایلام جزیره‌ای بسته است که به بیرون راهی ندارد و شهرداری در ایلام قائم به شخص است‌.

 وی با بیان اینکه شهردار هیچ نقشی در جلسات جریمه و کمیسیون ماده 100 ندارد، افزود: متاسفانه از سال 68 تا تاکنون طرح توسعه شهری، طرح آمایش و طرح جامع شهر در ایلام توسط یک مشاور انجام می‌شود، چون این مشاور ارزان‌تر از هر مشاور دیگری کار می‌کند.

 هواسی با تاکید بر اینکه طرح‌های آمایش، جامع، تفصیلی، ویژه تفصیلی و بازنگری در مجموع و عملاً فرقی با هم ندارند ادامه داد: تنها مشاوری که سال‌هاست برای شهرداری ایلام کار می‌کند مشاور "بعد تکنیک" است. مشاور مذکور اهل ایلام نبوده و با فرهنگ ایلام نیز بیگانه است، پس چگونه می‌توان انتظار طراحی پروژه‌های موثر از وی داشت.

 این سرپرست اسبق شهرداری ایلام تصریح کرد: شهرداری باید با طرح توسعه شهری کار کند که البته با وجود این مشاور غیربومی نیازهای شهری ما درست سنجیده نشده است.

 وی خاطر نشان کرد: هر کاربری خاصی در شهر تعریف خود را دارد، مثلا بلوار مدرس تا بلوار دانشجو کاربری اداری داشت و تعدادی از ادارات نیز در این مسیر مستقر شدند، ولی با تغییر مدیران در آن دوران این طرح هم به صورت کامل اجرایی نشد.

 هواسی با بیان اینکه در اوایل دهه 70 اولین ساخت و سازهای غیرمجاز حاشیه شهر در منطقه «چالیمار» صورت گرفت، بیان کرد: توسعه سکونت‌گاه‌های غیر مجاز باید متوقف شود و مشکلی که در اینجا وجود دارد، این است که برای ساخت پارک، منابع طبیعی اجازه استفاده از اراضی را به ما نمی‌دهد، ولی اگر فردی در کوه درختی قطع کند، کاری با او ندارد.

 وی ادامه داد: شهر کالبد و چارچوبی دارد که نباید از آن خارج شویم و همچنین متاسفانه عوارض و تفکیک اراضی به درستی در ایلام انجام نمی‌شود، چرا که محیط شهری نیز باید مناسب باشد، اما ما به این محیط عادت کرده‌ایم، ولی اگر کسی از بیرون وارد محیط ما شود، این محیط برایش قابل قبول نیست.

 ‌این سرپرست شهرداری ایلام در نیمه اول سال 87 با اشاره به اینکه در شهر ایلام به واسطه قدرتمند بودن روابط فامیلی اداره امور با مسائل خویشاوندی گره خورده است و همین امر ما را دچار عقب ماندگی کرده است، تاکید کرد: به واسطه فشارهای قومی و خویشی بسیاری از مصوبات شورای شهر غیر قانونی و خلاف قانون شهرداری هستند و به عنوان نمونه این سئوال مطرح می‌شود که چرا جریمه ماده 100 در ایلام تخفیف دارد؟

 هواسی شورای شهر را وضع کننده قانون برای شهرداری دانست و گفت: همه عوارض‌ها باید مشخص باشند و شهردار باید بر اساس برنامه‌های شورا کار کند که متاسفانه این برنامه‌ها مرتب در طول سال تغییر می‌کنند و شورای شهر که مقننه شهرداری استT باید ثبات تصمیم داشته باشد.

 وی خاطرنشان کرد: وقتی که نگاه ما به فرد است و به جمع فکر نمی‌کنیم ناموفق هستیم، چون وام‌دار فرد می‌شویم، به عنوان مثال من به عنوان عضو شورای شهر برای ایل و تبار خودم تلاش می‌کنم و کسانی که آشنایی ندارند، سرشان بی کلاه می‌ماند.

 شهرداران برنامه‌های مفید شهرداران قبل را ادامه نمی‌دهند

 این سرپرست شهرداری ایلام در نیمه اول سال 87 در تشریح مباحث عمران شهری در شهرداری ادامه داد: در دوران مهندس «طاووس‌نژاد» طرح‌های متعددی داشتیم از جمله فرهنگسرای ارغوان، ساختمان مرکزی شهرداری و تعدادی طرح دیگر که شهردار بعد از او این طرح‌ها را ادامه نداد، چرا که اگر برنامه‌های شهرداری مدون و قطعی باشند، برنامه‌ها توسط شهرداران بعدی ادامه پیدا خواهند کرد.

 هواسی با اشاره به اینکه تنها پروژه‌ای که بدون دغدغه در شهرداری ایلام اجرا شد -البته بدون در نظر گرفتن ضرورت یا عدم ضرورت آن- پروژه تقاطع غیر همسطح پیامبر اعظم(ص) بود که از بسیاری از تصادفات در آن ناحیه جلوگیری کرد و تمام مراحل اجرایی این پروژه دقیق و منظم صورت گرفت، افزود: هر شهرداری برنامه‌های شهردار قبلی را اجرا نمی‌کند ،چون دیدگاه‌ها با هم فرق دارند و شورا برای شهردار نیز معیار تعیین نمی‌کند.

 وی اظهار کرد: برنامه‌ها باید بر اساس تعریف شورا باشند که اگر این گونه باشد شاید شورای بعدی پایبند به تعهدات شورای قبلی نباشد، همچنین برای مدیریت شهری نیاز نیست که شهردار دکترای عمران، مدیریت، فلسفه و خدمات اجتماعی داشته باشد، اما لازم است که کارشناسان متخصص و مجربی داشته باشد تا در هر زمینه‌ای از نظر کارشناسی آنها استفاده شود.

 

 

 

هواسی ادامه داد: مشکلات شهر ایلام باید توسط کارشناسان متخصص در هر حوزه برای شهردار آورده شود و در آن راستا برنامه‌ریزی گردد. 

 وی با بیان اینکه شورای شهر اگر خودشان تخصص ندارند قانون به آنها اجازه داده از کارشناسان فنی متخصص استفاده کنند و کارشناسان باید فکر و ایده به اعضای شورای شهر بدهند، بیان کرد: شورا باید دیدگاه‌ها را جمع‌آوری کند و بعد از پالایش از آنها استفاده کرده و خروجی را به شهردار بدهد و در حوزه عمران شهری چون شهرداران ایلام برنامه ندارند، مقید به برنامه شهردار قبل از خود نیستند.

 هواسی یادآور شد: بعد از پیروزی انقلاب از سال 57 تا 76 تنها 2 شهردار بومی در ایلام کار کردند، آقایان "عبداللهی‌پور" و "نجفیان" که البته چون عمر شهردار در ایلام کوتاه است، شهردار می‌خواهد خودی نشان دهد و به دنبال کار زیر‌بنایی نرفته و فقط کارهای روبنایی انجام می‌دهد و اصلا به زیربنا کاری ندارد، در حالی که برای پیشبرد کار حتما باید برنامه محور باشیم.

 وی خاطر‌نشان کرد: ما برای برخورد با مشکلاتمان اهرم نیاز داریم که اهرم‌های شهرداری، دادگستری و نیروی‌انتظامی هستند و هنگامی که ما به نیروی انتظامی برای گزارش ساخت و سازهای غیرمجاز مراجعه می‌کنیم نیروی انتظامی در پاسخ می‌گوید که اگر درگیری شد ما وارد عمل می‌شویم یا می‌گوید با ما قرارداد ببندید‌ که در دوران من در هر ماه 10 میلیون تومان به نیروی انتظامی پرداختیم و هیچ کاری هم نکرد و اگر هم به دادگستری مراجعه می‌کردیم، ما را در نوبت دادرسی قرار می‌داد و این قدر طول می‌کشید که کلا پرونده از یاد می‌رفت، البته چند مدتی به صورت موقت شعبه‌ای ویژه برای شهرداری ایلام قرار دادند که آن هم جمع شد.

 هواسی با بیان اینکه اگر بخواهیم قانون شهرداری به درستی در ایلام اجرا شود، باید شعبه‌ی قضایی و انتظامی ویژه در شهرداری ایلام راه اندازی شود، گفت: در شهرداری باید اول پیشگیری و بعد مبارزه کنیم و تنها در این صورت موفق خواهیم شد که به عنوان مثال در سال 74 در بخش شهدای چالسرا 19 ملک غیر مجاز تخریب شد و به جای آن تخریب‌ها، وام سیل زدگی زمین شهری با سود 4 درصد ‌داده شد، کما اینکه هم آن زمین‌ها را بردند و هم زمین‌های قبلی خودشان را نیز حفظ کردند و تنها مزیت آن کار این بود که تا مدت‌ها دیگر ساخت و ساز غیر‌مجازی صورت نمی‌گرفت.

 این سرپرست شهرداری ایلام در نیمه اول سال 87 بازدارندگی را عاملی موثر در ادامه کار اعلام و عنوان کرد: سرانه‌ها برای داخل شهر تعریف شده که شامل سرانه تجاری، مسکونی، فضای سبز و غیره هستند، همچنین در شهر سطح‌بندی ساخت و سازها نیز صورت گرفته است.

 وی بزرگترین معضل شهرداری را در حال حاضر کمیسیون ماده 5 عنوان کرد و گفت: این کمیسیون‌، شورای عالی شهرسازی و معماری در استان به ریاست استاندار است که در آن مغایرت‌ها و تغییر کاربری‌ها مطرح می‌شوند. به عنوان مثال من ملکی با مساحت 200 متر دارم که مطابق طرح تفصیلی باید 60 درصد سطح اشغال و با تراکم 180 درصد باشد‌، چون این طرح من را قانع نمی‌کند به شهرداری مراجعه کرده و افزایش بنا را درخواست می‌کنم و شهرداری باید جایگزینی برای این طرح پیدا کند‌.

 وی با اشاره به اینکه شهر ایلام الان با یک شکل ناهمگون و غیر اصولی در حال رشد است، اضافه کرد: در داخل یک کوچه، ساختمانی 7 طبقه در کنار یک ساختمان 3 طبقه قرار گرفته که هیچ رابطه‌ای بین ارتفاع، عرض و نمای ساختمان‌ها در ایلام وجود ندارد و در همین راستا کمیته‌های شهرداری باید اختیار داشته باشند تا اگر کار فردی انجام نشد از طریق فامیل و آشناها مجبور به انجام آن کار نشود.

 هواسی گفت: دوره آقای «آزاد» استاندار ایلام 6 ماه کمیسیون ماده 5 تعطیل شد و همه گفتند شهر قفل شده است ولی او گفت اگر نقشه شهری طراحی شده، دیگر چرا این همه مشکلات وجود دارد، پس نقشه جامع شهری ایراد داشته و طرح بر اساس نیاز مردم طراحی نشده است.

 وی ادامه داد: شهرداری در قدیم در همه امور دخالت داشت قبلا در گران‌فروشی نیز ایفای نقش می‌کرد، ولی مردم فکر می‌کنند شهرداری فقط مسوول نظافت شهر است. الان دیدگاه مردم این است که شهرداری فقط باید نظافت کند که باید گفت وظیفه شهرداری فقط نظافت و جارو و جمع‌آوری زباله نیست، بلکه در حوزه عمران شهری، فرهنگی و اجتماعی نیز دخیل است.

 این سرپرست شهرداری ایلام در نیمه اول سال 87 به فرآیند دریافت پروانه کسب پروانه اشاره کرد و گفت: فردی که می‌خواهد پروانه کسب بگیرد اول به صنف مراجعه می‌کند که این‌قدر عوارض از او می‌گیرند که با جیب خالی به شهرداری می‌آید و در شهرداری درگیری ایجاد کرده و در مقابل پرداخت عوارض شهرداری مقاومت نشان می‌دهد و پرداخت عوارض شهرداری را پرداخت پول زور می‌داند و این در حالی است که با راه اندازی هر گونه کسب و کار تازه کار و وظیفه شهرداری آغاز می‌شود.

 توزیع خدمات شهری ایلام در یک نقطه شهر متمرکز است

 هواسی با بیان اینکه توزیع خدمات در شهر ایلام از قبیل پزشکی، خدماتی و رفاهی همگی در مثلث سعدی، فردوسی و طالقانی است که گرمای ناشی از تراکم بیش از حد خودرو این مثلث را به یک کارخانه ذوب آهن تبدیل کرده است، تصریح کرد: خدمات باید در سطح شهر توزیع شود تا شهروندان ناچار نباشند‌ حتی برای خرید میوه از همه نقاط شهر به دست‌فروشان مرکز شهر مراجعه ‌کنند و چون دستفروشان نه عوارض می‌دهند و نه مالیات به همین خاطر اززان می‌فروشند، ولی خدمات در محلات چون عوارض و مالیات می‌دهند، مجبورند اجناس را گرانتر بفروشند و همچنین داروخانه‌ها و پزشکان نیز با شهرداری اصلا همکاری نمی‌کنند و این نیازمند هماهنگی محلی است .

 وی به لزوم مدیریت واحد شهرداری در ایلام اشاره کرد و گفت: شورا فقط مسول شهرداری نباشد بلکه باید مسئول آب، برق، بهداشت و آموزش نیز باشد و مدیریت واحد شهرداری اگر محقق شود شهرداری به آن جایگاه اصلی خودش خواهد رسید، ولی الان شورا فقط مسئول شهرداری است و فقط در حد خواهشی از ادارات به شهرداری کمک می‌کند.

 هواسی در پایان با اشاره به مشکل اصلی شهرداری ایلام خاطر‌نشان کرد: مشکل اصلی ما این است که با مرکز بیگانه هستیم و آموزش نیروی انسانی در شهرداری هیچ جایگاهی ندارد و کارمند شهرداری ایلام هنوز اصول اولیه کار خودش را نمی‌داند.

 مهندس «خالق منصوری» از تیر ماه سال 90 تا آبان 92 به مدت 29 ماه تصدی سرپرستی و شهرداری ایلام را داشت در نشست شهرداران در ایسنا اظهار کرد: تعریف شهر، شهروند و شهرنشین نیازمند کار فرهنگی و رسانه‌ای است و امیدواریم این نسشت سرآغاز تبیین این مسائل باشد.

  سرمایه گذار به ایلام نمی‌آید، بنابراین دولت باید کمک کند

 وی با بیان اینکه فاصله مرکز شهر ایلام از نظر خدمات رفاهی، فرهنگی اجتماعی و عمومی نسبت به مراکز استان‌های درجه دوم و سوم حقیقتا کمتر است، افزود: جبران مشکلات نیازمند کمک همه جانبه است و این فاصله ما نیز ناشی از عقب‌ماندگی دوران جنگ تحمیلی است و دلیل مهم‌تر اینکه، شهر ما از روستاهای اطراف تجمیع و به شهری تبدیل شده که خیلی از مشکلات در آن جمع است که برای حل این مشکل دولت نیز باید کمک کند و یکی از خواسته‌های اصلی شهرداران در تمام ادوار در ایلام کمک دولت بوده است.

 منصوری با اشاره به اینکه مشکل دیگر این است که سرمایه‌گذار به این شهر نمی‌آید و اگر هم بیاید با شرایط یکسان نمی‌پذیرد و شرایطی که در سایر استان‌ها برای سرمایه گذار تعریف می‌شود با شرایط ما متفاوت است، اضافه کرد: باید شرایطی ایجاد کنیم که از اصل 44 قانون اساسی حمایت شود و شهرداران به آن طرف بروند‌.

 شهردار سابق ایلام تصریح کرد: باید بپذیریم که چون مردم شهر ما عمدتا از روستاهای اطراف و حتی شهرهای اطراف آمده‌اند، خیلی از مشکلات ما صبغه فرهنگی دارد که به عنوان مثال پرداخت عوارض را در حکم جریمه می‌داند و به همین دلیل در پرداخت‌ها تعلل می‌کنند که این نگاه باید اصلاح شود، همچنین بخشی از عوامل موثر در گسترش ساخت و سازهای غیر مجاز ناشی از نداشتن اطلاعات شهری است.

 تصور مردم از عوارض دادن، جریمه شدن است

 وی بیان کرد: شهروندان ما تصور می‌کنند که عوارضی که شهرداری از آنها می‌گیرد، به نفع شهرداری است، این در حالی است که به سود خود شهروند است و باید در این راستا کار فرهنگی کنیم و مردم باید بدانند شهرداری خدمات عمومی ارائه می‌دهد.

 منصوری حاشیه‌نشینی را یکی از معضلات شهری در ایلام دانست و گفت: ارائه خدمات به حاشیه نشینان خیلی سخت است و اگر خدمات بدهیم عملی خلاف قانون انجام داده‌ایم و اگر هم بخواهیم خدمات برای آنها تعریف کنیم اعتباری برای اجرای آن نیست، چون آنها عوارض پرداخت نمی‌کنند و البته بخشی هم خدمات گرفته‌اند و سیاست‌ دولت هم این است که سکونتگاه‌های غیر رسمی ساماندهی شوند که نیازمند کمک دولت است، چرا که شهرداری ایلام درآمد آن‌چنانی ندارد که بخواهد به آنها خدمات دهد.

 شهردار سابق ایلام افزایش هزینه‌ها را از دیگر مشکلات شهرداری اعلام و عنوان کرد: هزینه سوخت، هزینه قیر، هزینه حقوق و مزایای کارکنان چند برابر شده و علاوه بر اینها شهرداری ایلام پرسنل زیادی هم دارد که مازاد بر نیاز هستند و در ادوار گذشته بدون روال قانونی به شهرداری تزریق شده‌اند و اینها همه دست به دست هم می‌دهند که شهرداری نتواند آن خدمات مناسب را ارائه دهد و رضایتمندی عمومی را در بین مردم حاکم کند.

 وی خاطر‌نشان کرد: برخی از ساخت و سازهای غیرمجاز که در حاشیه شهر وجود دارند و شهرداری آنها را تخریب‌ یا با آنها برخورد می‌کند، تصور مردم این است که شهرداری ظلم می‌کند، ولی در حقیقت این عمل شهرداری کمک و خدمت به شهر است و این تخریب‌ها باید طرف را به سوی ساخت و ساز قانونی بکشاند.

 

 منصوری نگهداری از پارک‌ها و وسایل آنها را نیازمند فرهنگ شهروندی دانست و با بیان اینکه متاسفانه برخی از افراد این وسایل را تخریب می‌کنند، تاکید کرد: علی رغم اینکه شهروندان قانع و فهیمی داریم، منتهی برخی از افراد در نگهداری از وسایل پارک‌ها کم لطفی می‌کنند. 

 ‌وی به همکاری ادارات با شهرداری ایلام اشاره و تصریح کرد: ادارات باید با شهرداری همکاری کنند که طبق تبصره 4 ماده 96 قانون شهرداری‌ها باید در راستای تعریض و اجرای پروژه‌های شهرداری، ادارات به صورت بلاعوض با شهرداری همکاری کنند، هر چند در دوران تصدی بنده خیلی از ادارات از جمله آموزش و پرورش، جهادکشاورزی، ارشاد اسلامی، بهزیستی، نیروی انتظامی و دامپزشکی که 5 هزار و 500 متر زمین به شهرداری داد و برای احداث پارک دامپزشکی مورد استفاده قرار گرفت.

 شهردار سابق ایلام اظهار کرد: طرح تفصیلی شهر ایلام مشکلات بسیار زیادی دارد، طرح تفصیلی شهر توسط مسکن و شهرسازی قدیم تهیه شد و از همه بدتر مشاوری غیربومی برای آنها کار کرده و در هر نقطه که خودشان دوست داشته‌اند، طرح را طراحی کرده‌اند که در حال حاضر با وضعیت موجود همخوانی ندارد.

 منصوری با بیان اینکه به دلیل عدم دخالت کارشناسان زبده شهرداری، سرانه‌های شهری در ایلام به درستی تعریف نشده است، تاکید کرد: سال 72 و 73 طرح تفصیلی تهیه شده و در سال 81 مورد بازنگری قرار گرفت که کمک کار بود، اما کافی نبود. 

 وی تعداد پرونده‌های کمیسیون ماده 5 در ایلام را بیش از حد اعلام و با بیان اینکه طرح تفصیلی و جامع شهر ایلام نیازمند بازنگری است، عنوان کرد: خواسته شهروندان ما بیش از ظرفیت طرح تفصیلی است و با طرح موجود مغایرت دارد.

 شهردار سابق ایلام به نبود مدیریت یکپارچه شهری در ایلام اشاره و اظهار کرد: اگر مدیریت یکپارچه شهری داشته باشیم خیلی از مشکلاتمان از جمله ساماندهی حفاری‌ها، سد معبر و ترافیک حل می‌شود، چرا که در حال حاضر ما برای جابجایی یک تیربرق باید هزینه بدهیم، در حالی که حق‌الارض برای شهرداری‌ها تعریف شد، ولی به مرحله اجرا نرسید.

 منصوری داشتن شرایط دقیق برای انتخاب اعضای شورای را ضروری دانست و گفت: شورا فرادست شهرداری است، اگر شرایط برای شوراییان مدنظر باشد که چه رشته‌های تخصصی‌ای را می‌خواهند‌ یا تجربه کافی داشته باشند، کمک زیادی به شهرداری می‌شود و همین شورا نیز برنامه‌ریز و وضع کننده درآمدها و بودجه شهرداری است که هر چه شناخت آنها از امور شهری بیشتر باشد، کمک کار شهرداری خواهند بود. 

 وی با اشاره به اینکه انتخاب شهردار نیز توسط شورا و با معیارهای شورا صورت می‌گیرد، خاطر‌نشان کرد: برنامه‌ای که شهردار می‌دهد به تصویب شورا می‌رسد که هرچه قوی‌تر باشد، مطالبات مردم بیشتر محقق می‌شود.

 منصوری به خدمات قابل ارائه شهرداری به مردم اشاره و اضافه کرد: افزایش تقسیط در پرداخت عوارض شهروندان می‌تواند حائز اهمیت باشد و در دوران بنده 14 میلیارد تومان درآمد از همین محل نصیب شهرداری شد و همچنین افزایش تخفیف نیز می‌تواند به نوعی شهرداری را کمک کند که تخفیف طبق قانون ممنوع است، ولی وقتی عمومیت پیدا کند، می‌تواتیم آن را اجرایی کنیم و این امر می‌تواند کمک کار درآمدی شهرداری بوده هر چند باید برای مناسبت‌های مختلف در طول سال نیز تخفیف پرداخت عوارض اعمال کنیم.

 وی یادآور شد: خیلی از طرح‌ها در شهرداری تکراری هستند مثلا تعریض خیابان آیت‌الله حیدری در طول مدیریت تمامی شهرداران مطرح شده و همواره در دستور کار قرار داشته و تا به امروز به مرحله اجرا در نیامده است.

 منصوری ادامه داد: طبق قانون باید 10 درصد قطعات تفکیکی از سوی راه و شهرسازی به شهرداری داده شود ولی مدیران آنها تصور می‌کنند که اراضی متعلق به خودشان است و عدم واگذاری این 10 درصد منشاء بسیاری از مشکلات موجود در شهرداری است.

 شهردار سابق ایلام عنوان کرد: در طرح تفصیلی شهر ایلام قسمتی از اراضی که برای اجرای پروژه های عمومی به تملک دولت درآمده و بعدا به اشخاص واگذار شده و الان در اختیار افراد قرار دارد، هر وقت شهرداری بخواهد طرحی را اجرا کند، مالکان علیه شهرداری اقامه دعوی کرده و شهرداری نیز چاره‌ای جز پرداخت هزینه‌ی آن ندارد. 

 مهندس «حبیب‌الله منصورپور» که از آذر ماه 92 تاکنون شهردار ایلام است، در نشست شهرداران ایلام در ایسنا، اظهار کرد: شهر و شهرداری یکی از قدیمی‌ترین پدیده‌هایی است که از اجتماع فرد و خانواده ایجاد شده و شهرداری به عنوان متولی اداره شهر یکی از حلقه‌های پیوند بین افکار مختلف در ایلات و طوایف مختلف بوده به همین سبب تمام هم و غم ما باید در گرو شهر باشد.

 وی افزود: در دنیا سکونت افراد در نواحی شهری تابعی از توانایی مالی و شغلی افراد است به همین سبب مشاهده می‌شود که در بسیاری کشورها ثروتمندان در محل خاصی از شهر سکونت دارند، ولی در کشور و شهر ما همه گونه قشری در مناطق مختلف یک شهر وجود دارد که همین امر گاهی مسائلی را در اداره شهر ایجاد می‌کند.

 وی با اشاره به اقدام خوب دولت اصلاحات در اجرای قانون شوراها گفت: تجربه شورا هم یک تجربه موفق است و یکی از افتخارات دولت آقای خاتمی است، ولی مشکلاتی دارد و نباید بر اساس این مشکلات بگوییم شورا تاثیری ندارد، چرا که این مشکلات با گذر زمان حل خواهد شد.

 منصورپور با بیان اینکه برگزاری این میزگرد و جلسات نقد می‌تواند به سرعت بهبود اوضاع و تاثیرگذاری شورا و شهردار کمک کند، ادامه داد: شورا 11 نفره می‌تواند 11 برنامه تعریف کنند و 11 فکر جدید 11 ناحیه شهری را پوشش دهد، اما متأسفانه در حال حاضر فرهنگ عمومی مردم بر رسالت اصلی غالب شده که همین امر شهرداری و دیگر متولیان مدیریت شهری را دچار روزمرگی کرده به عبارت دیگر مسایل قومی و قبیله‌ای بر مدیریت شهری حاکم شده است.

 وی به تعداد بسیار زیاد نیرو در بدنه شهرداری اشاره و تصریح کرد: 787 نفر نیرو در شهرداری وجود دارد در حالی که باید تعداد نیرو، بر اساس جمعیت و وسعت شهر باشد. ایلام 2 هزار هکتار وسعت دارد و در هیچ جلسه‌ای در وزارت کشور از ما تشکر نمی‌کنند که تعداد نیروی زیادی داریم.

 شهردار ایلام وجود 400 تا 500 نفر نیروی اضافی در شهرداری ایلام را از مشکلات شهرداری اعلام و عنوان کرد: فاصله حمل زباله تا محل پسماند، فرهنگ مردم در خصوص تفیک زباله و ... تاثیر بسیار زیادی در ماشین آلات و نیروها دارد، چرا که در اکثر شهرهای کشور 2 روز یک‌بار زباله جمع می‌کنند و تفکیک در مبدا هم انجام می‌دهند، ولی 50 تا 60 درصد شهر ایلام روزی 2 بار زباله آنها جمع می‎شود، این هم از ناچاری است و اگر مردم رعایت کنند وضعیت شهر بهتر شده و نیاز ما به پرسنل هم کاهش می‌یابد.

 وی با اشاره به اینکه شهر ایلام یک ویژگی منحصر به فرد دارد، گفت: شهر ایلام که ضعیف‌ترین مرکز استان در کشور است با معضل دیگری هم دست به گریبان است که به اصطلاح قوز بالا قوز است و آن هم این است که ایلام مرکز خدمات رسانی به دو سوم جمعیت استان است و این در حالی است یک سوم جمعیت استان در شهر ایلام مستقر هستند و همه برای بازار، مراکز رفاهی و سرگرمی، ورزشی، حمل و نقل و پزشکی به ایلام می‌آیند به عنوان مثال شهر ایوان در مجاورت ایلام است که خیلی از ایلام ضعیف‌تر است، ولی از نظر آنها ایلام بهتر است برای تفریح در پارک‌ها از جمله چغاسبز.

 شهردار ایلام با بیان اینکه شهر ایلام، 150 هزار نفر جمعیت دارد ولی در طول روز تا 200 هزار نفر خدمات می‌دهیم، خاطر‌نشان کرد: درآمد شهرداری ایلام توانایی بار اضافه خدمات را ندارد و درآمد و بودجه شهرداری ایلام هیچ تناسبی با ارئه خدمات ندارد. آیا نباید دولت در قبال خدمات اضافه به شهروندان به شهرداری کمک کند؟ بودجه سال گذشته ایلام 27 میلیارد تومان بود و در سال 91 نیز 22 و نیم میلیارد تومان اعتبار شهرداری بوده است.

 منصورپور یادآور شد: برای شهرداری مرکز استانی که تنها 27 میلیارد تومان بودجه دارد و از این مقدار 20 میلیارد تومان هزینه جاری شهرداری است چه می‌شود کرد؟ هزینه تعمیر ماشین آلات بسیار زیاد است ولی با این وصف شهرداری به موقع حقوق و مزایای کارکنان را پرداخت می‌کند، حقوق و مزایایی که خیلی بیشتر از سایر ادارات است.

 وی افزود: 98 درصد شهروندانی که وارد شهرداری می‌شوند ناراضی خارج می‌شوند و فقط به این دلیل است که عوارضیی که از آنها گرفته می‌شود مردم آن را با دید جریمه نگاه می‌کنند و معتقدند شهرداری پول زور می‌گیرد در حالی که عوارض سایر دستگاه‌ها از جمله آب، برق، تامین اجتماعی و .... را پرداخت می‌کنند، ولی پرداخت عوارض شهرداری برای مردم زور تلقی می‌شود و پول سایر دستگاه‌ها را تماما پرداخت می‌کنند و هنگامی که به شهرداری می‌رسند از پرداخت عوارض خودداری کرده و میزان آن را زیاد دانسته و به راحتی پرداخت نمی‌کنند و برای فرار از پرداخت آن به کلیه دستگاه‌ها و اعضا شورای شهر متوسل می‌شوند.

  اگر 200 نفر از شهرداری ایلام بروند، خلایی احساس نمی‌شود

 شهردار ایلام با اشاره به اینکه درآمد و بودجه و هزینه شهرداری ایلام با هم همخوانی و تناسب ندارد، بیان کرد: ما مونوریل و مترو نداریم و دولت به جای این امکانات باید بابت تعریض‌ها و همچنین برای احداث زیرگذر و روگذرها ما را کمک کند.

 منصورپور به تعداد نیروی انسانی مازاد در شهرداری اشاره و ادامه داد: نفرات شهرداری تناسبی با نیاز روز شهرداری ندارد و باید بازنگری شود و در یک نگاه 200 نفر از پرسنل اگر نباشد هیچ اتفاقی نمی‌افتد، ولی باید 50 نفر نیروی کاری متخصص و کیفی جذب شود که امکانش فراهم نیست، الان شهرداری ایلام، کارشناس ترافیک، فضای سبز، تاسیسات، نورپردازی استادکار بنا و جوشکار به اندازه کافی ندارد و بکارگیری آنها به سادگی میسر نیست و در یک کلام می‌توان گفت که شهرداری ایلام از نظر کمی و نیروی انسانی قوی و از نظر کیفی نیروی انسانی ضعیف است که بایستی با تزریق نیروی انسانی ماهر و با تجربه این خلأ را پر نماییم‌.

 وی گفت: ترافیک وضعیتی است که ایجاد شده و مسایل زیادی در آن دخیل هستند چرا که ایلام فاقد راسته‌بازار بوده و همه خدمات در یک مثلث قرار گرفته است.

 وی با بیان اینکه تجمع تمام مراکز خدماتی در یک محدوده از عوامل اصلی ترافیک است، گفت: ایلام فاقد راسته بازار است، در صورتی که اگر نیازها در یک راسته‌بازار تجمیع شوند، بخشی از مشکلات شهری در ایلام حل خواهد شد و همچنین بحث عدم تعیین قانون در بحث پزشکان مرکز شهر نیز وجود دارد که طبق قانون منازل مسکونی می‌توانند محل طبابت باشند و همین امر باعث شده همه مراکز خدماتی پزشکی در یک نقطه از شهر جمع شوند.

 شهردار ایلام گفت: نمایشگاه‌های اتومبیل جزء نمایشگاه‌های لوکس محسوب می‌شوند، ولی باید از داخل نمایشگاه به پیاده‌رو تجاوز نکنند که متاسفانه در ایلام رعایت نشده و پیاده‌رو‌ها را اشغال کرده‌اند و مردم برای تردد در این خیابان با مشکلات زیادی مواجه هستند.

 منصورپور با اشاره به اینکه مشاور "بعد تکنیک" باعث درآمد کم شهرداری ایلام شده است، تصریح کرد: 90 درصد شهر ایلام در بازنگری سال 81 و حتی مناطق قدیمی شهر و کوچه‌ها نیز تعریض دارند و شهرداری مجبور است که پایاپای با مردم معامله کند، ولی اگر تعریض‌ها نبود درآمد ما نیز بیشتر می‌شد، مناطق زمین شهری خیابان‌های بزرگی دارد که باز هم در بازنگری طرح تفصیلی تعریض دارند که نشان دهنده نتیجه کار مشاور غیربومی است.

 وی فرهنگ شهروند و احساس وظیفه کردن شهروندان را عامل کاهش هزینه‌های شهرداری دانست و تاکید کرد: چهره شهر بسیار زشت و بد ریخت شده است و مسدود کردن کوچه‌ها در هنگام ساخت و سازها به یک اپیدمی تبدیل شده و شهروندان ما نیز مطالبه‌گر نیستند و هنگامی که دلیل مسدود کردن خیابان و یا کوچه را از صاحب ملک می‌پرسید، می‌گوید پول زیادی شهرداری از من گرفته حالا نمی‌توانم کوچه را ببندم.

 مردم مطالبه‌گر نیستند

 شهردار ایلام یکی از علل اساسی مشکلات شهری در ایلام را عدم مطالبه‌گری مردم اعلام و اظهار کرد: سد معبر در خیابان‌های ایلام توسط برخی از شهروندان انجام می‌گیرد و متاسفانه برخورد برخی از شهروندان با اجراییات شهرداری بسیار ناپسند است، در صورتی که نیروی ما برای رفاه خود مردم کار می‌کند و انتظار داریم مورد حمایت شهروندان واقع شود.

 

 

  منصورپور به اصول شهرسازی اشاره و تصریح کرد: ایجاد رمپ و بالکن‌ها در معابر چهره شهر را زشت کرده‌اند، در حالی که مناسب‌سازی در معابر شهری در تمام دنیا شکل گرفته، ولی در ایلام مناسب سازی پیاده‌روها شکل نگرفته و در خیلی از موارد باعث بروز مشکلات برای افراد پیاده می‌شود.

 وی با بیان اینکه نیروی انتظامی و دادگستری باید کمک کار شهرداری باشند، تاکید کرد: رسانه‌ها باید مردم را نسبت به مشکلات شهری آگاه کنند.

 شهردار ایلام همچنین با اشاره به اینکه بزرگترین و بیشترین درخواست مردم ایلام از شهرداری ایجاد سرعت‌گیر است، خاطر‌نشان کرد: وجود سرعت‌گیرهای متعدد نشان دهنده ضعف فرهنگی است و در شهر ایلام بعد از تقاضای استخدام بیشترین درخواست برای ایجاد سرعت‌گیر است.

 منصورپور به پرداخت عوارض سالانه توسط شهروندان اشاره‌ و اضافه کرد: کمتر افرادی در ایلام هستند که عوارض سالانه پرداخت می‌کنند و 2 تا 3 درصد بیشتر نیستند و مقایسه وصول عوارض شهرداری ایلام با سایر شهرداری‌های کشور نشان می‌دهد که مشارکت شهروندان ایلامی در این رابطه کمتر است‌.

 وی عنوان کرد: مطالبات شهرداری از ادرات 30 میلیارد تومان است که اگر محقق شوند، تحول بزرگی در شهر ایجاد می‌شود.

 شهردار ایلام عمر یک شهردار در ایلام را یک سال بیان کرد و گفت: با این وجود نباید خیلی از شهردار انتظار داشت و من خیال کردم شهردار را مجبور به رفتن می‌کنند، ولی نه! شهردار بعد از یک سال خودش می‌خواهد برود و کوتاه بودن عمر مدیریت شهری به شهردار ضربه می‌زند و مدیر نمی‌تواند کاری از پیش ببرد.

 منصورپور با اشاره به اینکه روگذر شهید داریوش رضایی‌نژاد، 4 دوره مدیریت را تجربه کرده و برای آن 5 میلیارد تومان هزینه شده که اگر مدیریت واحدی باشد زودتر انجام می‌شد، یادآور شد: زیرگذر شهید کشوری چرا اجرا نمی‌شود، زیرا اطمینان دارم اگر چاله‌ای حفر کنم و نیمه کاره بماند، بعید است نفر بعدی آن را تکمیل کند.

 وی اضافه کرد: سهم ناچیز شهرداری از کمک دولت بسیار چشمگیر است، زیرا ارزش افزوده ناشی از وجود کارخانجات بوده که در ایلام وجود ندارد، در نتیجه سهم ما از ارزش افزوده کم است و به علت وجود کارخانجات، سهم پرداختی از صنایع در حد صفر است‌. در سال گذشته یک میلیارد تومان سهم ایلام از آلاینده‌ها بود، در حالی که ‌شاهین‌شهر‌ 20 میلیارد تومان سهم آلاینده‌ها را داشت و همچنین یکی دیگر از نیازهای شهر را ایجاد کارخانه بازیافت و پسماند زباله های شهری دانست که ایجاد آن به اعتباری در حد 100 میلیارد ریال نیاز دارد که در حال حاضر از توان شهرداری ایلام خارج است و انتظار داریم که با توجه به مشخص شدن محل کارخانه این امر اجرایی شود.

 شهردار ایلام در ادامه به عدم در اختیار داشتن اراضی و قطعات زمین با کاربری مسکونی و یا تجاری اشاره و افزود: در ادوار گذشته سهم 10 درصد شهرداری از تفکیک اراضی شهری به درستی انجام نگرفته و این باعث شده که نتوانیم در قبال تعریض معابر، قطعات معوض در اختیار مالکین قرار دهیم و جای تاسف دارد که اراضی در نظر گرفته شده با خدمات شهری در منطقه وژین به ساختمان‌های مسکن مهر تبدیل شده که این امر باعث بروز مشکلاتی برای شهر در آینده می‌شود‌.

 منصورپور خاطر‌نشان کرد: تبدیل مسیل‌ها به خیابان و یا ساختمان‌های مسکونی و یا تجاری از دیگر دغدغه‌های ایلام بودند که آن را در حد خیانت به شهر دانستند که در صورت وقوع سیل اثرات مخرب آن دامنگیر شهروندان خواهد شد که بایستی مد نظر مدیران مرتبط با شهر واقع شود تا در سایر مناطق مورد تعرض واقع نشود.

 ‌تنظیم از: رضا نجفی، خبرنگار ایسنا، منطقه ایلام

  

 
نظرات ارسال نظر
  • ایوبدر تاریخ ۲۲ تير ۱۳۹۳

    از بحث ها استفاده کردم امید است نتایجی در پی داشته باشه .از خبرگزاری ایسنا هم تشکر میکنم . مدیران بایستی به افکار عمومی پاسخگو باشند

    پاسخ به این نظر
  • ghدر تاریخ ۲۲ تير ۱۳۹۳

    معلومه وقتی سیمای ایلام به جای فرهنگ شهرنشینی صبح تا شب گاو وگوسفند نشون میده و اونم با افتخار ایلام رو عشایر معرفی میکنه وابروی ایلام رو تو قرن 21 برده نتیجه ش همینه

    پاسخ به این نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -10روز