مدیرکل جدید منابع طبیعی و آبخیزداری استان:آبخیزداری احیاء می‌شود/سیلاب‌ها تاکنون از دست رفته‌اند

مدیر کل جدید منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام گفت: در دوره مدیریت جدید جنگل کاری‌های دوره گذشته را ادامه می‌دهیم ،با این تفاوت که با همین سرعت و جهش بحث حفاطت و آبخیزداری که به فراموشی سپرده شده ، را احیاء خواهیم کرد.

به گزارش خبرنگار  محیط زیست، خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،منطقه ایلام، «خیراله‌آذر کردار» در مراسم معارفه‌ی خود ،اظهار کرد: منابع طبیعی فقط جنگل نیست و مراتع و آبخیز را نیز شامل می‌شود و وظیفه ما حفاظت و احیا و توسعه و بهره برداری است، اما شواهد نشان می‌دهد تخریب بیشتر از کارهای احیایی بوده  و  به اصل حفاظت کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

 وی ادامه داد: در دوره مدیریت جدید جنگل کاری‌های دوره گذشته را ادامه می‌دهیم ،با این تفاوت که با همین سرعت و جهش بحث حفاطت و آبخیزداری که به فراموشی سپرده شده ، را احیاء خواهیم کرد.

آذرکردار خاطر نشان کرد: متاسفانه در چند سال گذشته بحث آبخیزداری به حاشیه رفته  و از رواناب‌ها استفاده نشده و بعضا باعث سیل و خسارت شده‌‎اند و در دوره باید با کارهای بیولوژیکی و آبخوان‌داری و پخش سیلاب، شاهد سیلاب‌های از دست رفته نباشیم.

وی افزود : برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی در بعضی مناطق به بیش از 100 متر رسیده که باعث سستی و  لغزش زمین خواهد شد.

وی با اشاره به خروج 3 میلیارد متر مکعبی رواناب از کشور، در مهران گفت: علاوه بر آب قسمت اعطمی از خاک غنی استان نیز از طریق رواناب‌ها خارج می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان به دو کانون فرسایش در مناطق جنوبی استان اشاره کرد و گفت: می‌توان با جنگل‌کاری  این کانون‌ها و در نتیجه کانون‌های گرد و غبار را کنترل کرد.

آذرکردار با اشاره به حجم آب ذخیره شده  زیرزمینی در دشت 300 هزار هکتاری مهران تا دهلران گفت:امیدواریم همانطوری که اعتبارات ویژه‌ای که به جنگل داده شده به بحث آبخیز هم توجه شود تا بتوانیم از این مخزن خدادادی بهره‌مند شویم تا کشاورزی و اقتصاد در این مناطق رونق یابد.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -2روز