معاون آبخیزداری سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور:وضعیت آب‌های زیززمینی بحرانی است/مدیریت دولتی منابع طبیعی جوابگو نیست

معاون آبخیزداری سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور گفت: منابع طبیعی به شدت تهدید شده  و وضعیت سفره‌های زیرزمینی و رودخانه‌ها بحرانی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،منطقه ایلام،«پرویز گرشاسبی» در مراسم تودیع و معارفه مدیران سابق و جدید منابع طبیعی و آبخیزداری استان ، اظهار کرد:دیدگاه‌ها باید نسبت به منابع طبیعی وسیع باشد و هدف و رسالت ما فراتر از یک افق محدود است و باید به نگرش فلسفی در مدیریت منابع طبیعی کشور توجه کنیم.

وی ادامه داد: مدیران منابع طبیعی باید با جامع‌نگری و نگاه به آینده برنامه‌های خود را پایش و اجرا کنند که اگر این گونه نباشد، کارهای مدیران گذشته با سستی انجام خواهد شد و طرح‌ها به موفقیت نمی‌رسند.

معاون آبخیزداری سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور  با بیان اینکه منابع طبیعی به شدت تهدید شده  و وضعیت سفره‌های زیرزمینی و رودخانه‌ها بحرانی است، به افزایش درصد تبخیرآب‌ها از 68 درصد به 72 درصد  اشاره کرد و گفت: آمارها نشان می‌دهد که درصد تبخیر نسبت به بارش خیلی بیشتر است.

گرشاسبی سدها را موجب خشک شدن تالاب‌ها و رودخانه‌های پایین دست عنوان و  خاطر نشان کرد: باید نسبت به اجرای این طرح‌ها تجدید نظر شود که در وزارت نیرو این اقدام در دست بررسی و مطالعه بیشتر است.

وی تصریح کرد: مدیریت دولتی منابع طبیعی ثمربخش نیست و دیگر جواب نمی‌دهد و منابع طبیعی و زیستی را باید خود مردم نگهدارند و مدیران باید به این اصل مشارکت و واگذاری طرح‌ها به مردم توجه ویژه‌ای داشته باشند.

معاون آبخیزداری سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور  با تاکید بر اینکه ترویج و آموزش بهترین راهکار برای نجات منابع طبیعی است، خاطر نشان کرد: به جای استفاده از رسانه‌ها برای دادن گزارش‌های خبری و گزارش عملکرد،  باید بحث آموزش و ترویج به مردم از طریق این رسانه‌ها و مطبوعات صورت گیرد.

به گزارش ایسنا، در پایان این مراسم از زحمات دکتر «رضا احمدی» قدردانی و «خیرالله آذرکردار» بعنوان مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان معرفی شد.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -2روز