مهاجرت عاملی مهم در کم جمعیت شدن ایلام/ رویای استرالیا کابوس شد

یکی از عومل مهم در کم شدن جمعیت استان ایلام طی سالهای اخیر مهاجرت مردم بوده به طوریکه هم اکنون این استان به لحاظ جمعیت کم جمعیت ترین استان کشور شناخته شده است.
به گزارش خبرنگار مهر، در چند سال گذشته به دلایل مختلف از جمله بیکاری، تورم اقتصادی و  بالا بودن هزینه سبد خانوارها و نرخ بیکاری در استان، تعداد زیادی از جوانان این دیار و حتی افراد متاهل به صورت قاچاق راهی استرالیا شدند و هم اکنون با مشکلات عدیده ای روبرو هستند و این در حالی است که استان ایلام یکی از استانهای غنی و مستعد کشورمان است که دارای مزیتهای قابل توجه خدادادی است که فقط همت بلند مسئولان و آحاد مختلف جامعه را می طلبد تا بتوان بیکاری را در این دیار مرزی ریشه کن کرد.
طی گزارشات واصله تعدادی از آنانی که به استرالیا مهاجرت کرده اند یا در آبهای آزاد غرق شده اند و یا تعدادی دیگری از آنان به دلایل مختلف هنوز نتوانسته اند به این کشور  برسند و یا سودجویان آنها را به بیراهه کشانده و اموال آنها را غارت کرده اند.  
 استان ایلام با جمعیتی بیش از 620 هزار نفر یکی از استانهای کم جمعیت کشور است که بیش از11 درصد منابع گازی کشور در این منطقه وجود دارد و افزون بر اینها  این دیار مرزی بر روی دریای عظیمی از نفت و گاز قرار دارد و مزیتهای دیگری هم در آن وجود دارد که در هیچ جایی از دنیا نمی توان یافت و این شایعات که دلالان در بطن جامعه رواج می دهند سرابی بیش نیست.
از ایلام تا استرالیا
این استان دارای ذخائر و منابع عظیم خدادادی همچون نفت،گاز، اراضی کشاورزی، جنگلها، مراتع و ..است که متأسفانه امروزه بیشترین مهاجرت به کشورهای خارجی همچون استرالیا و غیره را به خود اختصاص داده و این موضوع روز به روز در بین جوانان و خانواده های ایلامی در حال افزایش و به یکی از معضلات روز تبدیل شده است که باید مسئولان استان برای این موضوع چاره اندیشی اساسی کنند.
استان ایلام از لحاظ کشاورزی و دامپروری یکی از استانهای بکر و مستعد کشور است که اگر مسئولان به آن توجه کنند نباید فرد بیکاری در این استان مرزی وجود داشته باشد و یا اینکه به دلیل بیکاری، تعدادی از جوانان این مرز و بوم راهی کشورهای بیگانه شوند و سرزمین ابا اجدادی خود را علی رغم میل باطنی رها کنند و برای کاریابی به دامن بیگانگان پناه ببرند.
در حال حاضر افرادی به صورت بلده به شهرها و روستاهی استان مراجعه می کنند و جوانان این مرز و بوم را به دام می اندازند و در قبال مبلغی بسیار بالا آنها را راهی غربت می کنند و معلوم نیست در آینده سرنوشت آنان چه خواهد شد.
والدین هوشیار باشند دلالان قاچاق انسان، سرنوشت جوانان این مرز و بوم را به بیراهه می برند و معلوم نیست آینده آنها چه خواهد شد و نگذارند فرزندان آنها در دام این افراد سود جو بیفتند.
دلالان به لحاظ اینکه از این قاچاق انسان، پول هنگفتی به جیب می زنند با وعدهای دروغین و توخالی جوانان این مرزو بوم را فریب می دهند و آنها را راهی غربت می کنند و در آنجا با مشکلاتی روبرو می شوند که راه بازگشت وجود ندارد.
لزوم استفاده نخبگان در بدنه اجرایی استان
بسیاری از صاحبنظران و تحصلیکردگان استان ایلام بر این باورند که مسئولان استان می تواند با ارائه راهکارهای علمی و عملی و استفاده از نخبه گان و کارآفرینان زمینه رشد و شکوفایی استان را در زمینه های مختلف فراهم کنند و از مهاجرت جوانان این دیار جلوگیری کنند.
مدیرکل امور اجتماعی استانداری ایلام در این زمینه به خبرنگار مهر گفت: در استان ایلام جمعیت جوان نسبت به افراد پیر بیشتر است و در زمینه های مختلف از جمله ازدواج ، تامین مسکن ، معیشت و .. با مشکلاتی روبرو هستند که مهاجرت به خارج مشکلات آنان را بر طرف نمی کند.
مسعود ملکی افزود: در دولتهای نهم و دهم مشکلات جوانان در زمینه ای مختلف مورد بررسی قرار گرفته که تعدادی از آنها در قالب مسکن مهر و پرداخت تسهیلات ازدواج و... مرتفع شده و نمی توان گفت که دلیل خروج افراد به استرالیا فقط به خاطر کاریابی است.
وی با بیان اینکه در کنار خدمات انجام شده ممکن است مشکلاتی نیز وجود داشته باشد، اظهار داشت: در این راستا رفتن به استرالیا و دیگر کشورها قطعا سرابی بیش نیست و بدون برنامه ریزی رفتن به خارج از کشور با مشکلات اساسی روبرو خواهند شد.
وی تصریح کرد: در استان ظرفیتهای زیادی از جمله کشاورزی ، دامپروری و غیره وجود دارد که در این راستا هم باید مسئولان همت کنند و هم جوانان کمک کنند تا اشتغال آنها نیز برطرف شود.
مدیرکل امور اجتماعی استانداری ایلام تصریح کرد: والدین نباید گول چرب زبانی دلالان را بخورند و نگذارند فرزندان آنها به جایی بروند که راه بازگشت وجود نداشته باشد و در آینده مشکلاتی پیش روی آنها قرار گیرد.
با توجه به شرایط مهاجرت در استان ایلام و کم شدن جمعیت استان ایلام نیاز است دولت سرمایه گذاری بیشتری در این استان انجام دهد تا افراد و نخبگان استان به دیگر استانها و کشورها مهاجرت نکنند.
استان ایلام دارای ظرفیتهای بسیار زیادی است که توانایی اشتغال در این استان کم جمعیت بسیار زیاد است که مسئولان باید در این زمینه تلاش بیشتری انجام دهند. 
نظرات ارسال نظر
 • علیدر تاریخ ۸ آبان ۱۳۹۲

  من هم میخام برم بگو چه جوری بایستی برم

  پاسخ به این نظر
 • ایلامیدر تاریخ ۹ آبان ۱۳۹۲

  با شما موافقم جوانها گول نخورید.دولت استرالیا و دولتهای دیگه اونقدر احمق نیستن که پول کشورشون رو مفت ومجانی به پناهندها بدهند.یا اونجا باید ظرف بشورن و کارهای بدترازاونانجام بدن.البته کشورهای خارجی خصوصا شناخته شدهاشون همیشه اهداف ضد ایرانی داشتن وگرنه پول مفت خرج نمیکنن.

  پاسخ به این نظر
 • محمد ایلامیدر تاریخ ۹ آبان ۱۳۹۲

  ایلام به چند عدد فرهنگسرا وخانه فرهنگ و سرای محله نیاز دارد.فرهنگسرای ارغوان را هم که نیمه کاره رها کردن.

  پاسخ به این نظر
 • ایلامیدر تاریخ ۹ آبان ۱۳۹۲

  علت مهاجرت/ بیکاری و نبود شغل مناسب و در این استان فراموش شده

  پاسخ به این نظر
 • در تاریخ ۱۱ آبان ۱۳۹۲

  با این اوضاع استرالیا بهترین گزینه است.

  پاسخ به این نظر
 • در تاریخ ۸ آبان ۱۳۹۴

  همه به خاطر پول نمیرن بعضیا واقعا وضعشون خوبه ولی بازم مهاجرت میکنن اما اکثرا از بی پولی و نبود شغله . شخصا وقتی میبینم یه عده از پیر تا جوونشون با هزار دوز و کلک و آشنا بازی رفتن سر کار و خانواده من هیچی اعصاب نمیمونه برام . این روزا احترام آدما به پول و لباس و خونه و ماشینه نه اخلاق و ایمان و انسانیت

  پاسخ به این نظر
عمر سایت: 14سال و 19ماه و 11روز