بحران خشکیدگی جنگل های بلوط ایلام مانند خشک شدن دریاچه ارومیه اهمیت دارد

محمدرضا مروارید عصر دوشنبه در نشست با مسئولان منابع طبیعی کشور گفت: استان ایلام دارای بیش از 640 هزار هکتار جنگل است که 90 درصد را درختان بلوط تشکیل می دهد و این درختان با زندگی مردم عجینی شده اند.

وی بیان داشت: بحران خشکیدگی جنگل های بلوط ایلام و مناطق زاگرس همچون خشک شدن دریاچه ارومیه از اهمیت بالایی برخوردار است و رئیس جمهور و وزرا درگیر این مسئله شده اند.

این مسئول اضافه کرد: نباید مردم را از عرصه های طبیعی و جنگل ها دور کرد چراکه جلوگیری از خشکیدگی درختان بلوط بدون مشارکت مردم امکان پذیر نیست و در این زمینه باید با همکاری خود مردم و همچنین استفاده اقتصادی و منطقی از جنگل ها مردم را نیز وارد این مسئله کرد.

وی افزود: تغییرات آب و هوایی و اقلیمی باعث خشکیدگی درختان بلوط زاگرس شده است و این تغییرات در سراسر جهان بحران هایی مثل خشکیدگی ایجاد کرده و هنر ما این است که با مدیریت صحیح تعادلی بین انسان و طبیعت ایجاد کنیم.

مروارید تصریح کرد: دخالت بیش از حد بشر در چرخه طبیعت و تأثیرات بسیاری که در عرصه های طبیعی دارد باعث خشکیدگی درختان بلوط جنگل های زاگرس شده است

وی افزود: بهترین راه حفظ عرصه های طبیعی و رویشگاه های زاگرس اجرای طرح های آبخیزداری در جنگل هاست.

وی اظهار داشت: برای مقابله با این بحران منطقه ای که 11 استان کشور را تحت تأثیر قرار داده باید با یک عزم ملی اقدام کرده و زاگرس نشینان باید تلاش بیشتری در این زمینه صورت دهند چرا که معیشت، اقتصاد و حتی زندگی مردم در گرو جنگل های بلوط زاگرس است.

نظرات ارسال نظر
 • ایلامدر تاریخ ۷ خرداد ۱۳۹۳

  ارومیه خاون دیره ولی ایلام چه.......

  پاسخ به این نظر
 • از طرف جمعی از مردم طیبعت دوست ایلامدر تاریخ ۷ خرداد ۱۳۹۳

  جا دارد از ریس جمهور محبوب و استاندار محترم و مردمی و بصورت ویژه از آقای دکتر احمدی که شبانه روز در این زمینه در تلاش هستند تشکر و قدر دانی نماییم

  پاسخ به این نظر
 • حسيندر تاریخ ۷ خرداد ۱۳۹۳

  متاسفانه ما در استاني زندگي مي كنيم كه هيچگونه اهميتي براي مسئولين ندارد.نبود آب سالم.عدم گاز كشي بيشتر مناطق-گرد و خاك -نبود اشتغال مناسب و عدم وجود فرصتهاي شغلي براي جوان و...تنها بخشي از مشكلات اين استان مي باشند

  پاسخ به این نظر
عمر سایت: 16سال و 15ماه و -15روز