فرماندار مهران: مرز بین امللی مهران۲۰ درصد صادرات کشور را برعهده دارد

فرماندار شهرستان مهران اظهار كرد:نبود زيرساخت‌ها در ورودي عراقي‌ها تناسب خدمات دو طرف مرز را به زائران با مشکلاتي مواجه کرده است.

به گزارش ايسنا، ولي الله حياتي در جريان بازديد شرکت کنندگان در همايش ملي پايانه‌ها و بازارچه‌هاي مرزي در نقطه صفر مرزي مهران ، با معرفي اين شهرستان به عنوان سرزمين حماسه‌هاي ماندگار و محل عروج ‌‌٦٠٠٠ لاله گلگون كفن با تشريح چگونگي آغاز فعاليت بازارچه گفت: بازارچه مرزي مهران از سال ‌‌٨٢ فعاليت خود را آغاز و به مرور زيرساخت‌هايي نظير ‌‌٩٠ غرفه تجاري، نمازخانه، ساختمان اداري، آتش نشاني و محوطه تخليه و بارگيري برابر استانداردهاي گمركي در آن احداث شد.

ولي اله حياتي تصريح كرد: امنيت پايدار مرز بين المللي مهران يكي از مزاياي مهم آن است كه اين خود باعث صدور ‌‌٥ ميليارد دلار صادرات از بدو شكل گيري بازارچه تاكنون شده كه ‌‌٢٠درصد صادرات كشور را تشكيل مي‌دهد.

وي اضافه كرد: هم مرز بودن با حكومت مركزي عراق و ايجاد محدوديت‌ها و موانع صادرات از مشكلات بازارچه مرزي مهران است كه باعث ركود چند ماهه بازارچه نيز شد كه بعد از رايزني‌هاي استاندار و پيگيري مستمر امور امروز بيش از ‌‌٦٠٠ كاميون به ارزش ‌‌٥/٣ ميليون دلار در روز صادرات داريم.

حياتي افزود: علاوه بر فعاليت‌هاي اقتصادي بخش عمده فعاليت مرز در بحث تردد زائرين عتبات عاليات است كه رتبه نخست تردد زائرين با تردد ‌‌١٢ ميليون نفر از بدو تأسيس تاكنون را داراست.

وي خاطرنشان كرد: پايانه بين المللي مهران با ‌‌٢٠ ميليارد تومان اعتبار در زميني به مساحت ‌‌٤٠ هكتار با ‌‌١٨ گيت ورود و خروج با ظرفيت نقل و انتقال ‌‌١٥ تا ‌‌٢٠ هزار زائر در روز احداث شد.

حياتي اضافه كرد: مشكلات در اين زمينه، نبود زيرساخت‌هاي مناسب در طرف مقابل ( كشور عراق) است كه فقط ‌‌٥ گيت ورود و خروج با ‌‌١٢ نفر نيرو در مقابل ‌‌١٨ گيت با ‌‌٥٠ نفر نيرو درمقابل پايانه مرزي ما قرار دارد.

فرماندار ايلام همچنين صادرات و ترانزيت سوخت را از ديگر فعاليت‌ها در مرز مهران برشمرد و گفت: تا ابتداي ماه ‌‌٨ ميزان ‌‌٥/٣ميليون ليتر صادرات و ترانزيت سوخت به كشور عراق داشته‌ايم.

حياتي گفت: برگزاري همين همايش از تأكيدات استاندار بوده و انشاءاله با برنامه‌ريزي مناسب، پايداري خود در صادرات را حفظ كرده و در پيشبرد و اعتلاي صادرات بيشتر بكوشيم.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -13روز