راه بسوی بکرترین‌ جاذبه ایلام باز می‌شود

در راستاي ارائه خدمات دهي مناسب و تسهيل در رفت و آمد در بکرترين جاذبه طبيعي استان ايلام و توسعه زيرساخت هاي گردشگري آن ، جاده دسترسي به غار طبيعي زينه گان به پيشرفت فيزيکي 60 درصد رسيد.
به گزارش سرويس اجتماعي آريا به نقل از اداره کل روابط عمومي سازمان ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري؛ رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان ايلام که به همراه اعضاي شوراي معاونان و شهردار بخش صالح آباد از طرح جاده دسترسي به غار طبيعي زينه گان بازديد کرد، اظهار داشت: همه مي‌دانند که نگاه توسعه به گردشگري، بدون توجه به زيرساخت هاي آن با حفاظت از مواهب الهي امکان‌پذير نيست و با توجه به اينکه توسعه گردشگري نيازمند توسعه زيرساخت هاي آن است يکي از مهمترين برنامه هاي عمراني اين اداره نگاه ويژه به دره يا تنگه طبيعي زينه گان که در اصطلاح محلي به "غار" شهرت يافته،است.
مسعود اسکندري افزود: خوشبختانه با برنامه ريزي هاي مناسب ساخت جاده دسترسي به اين جاذبه مهم در منطقه با همکاري شهرداري بخش صالح آباد شهرستان مهران به پيشرفت 60 درصدي رسيده است.
وي افزود: پس از مطالعات انجام شده ساخت جاده دسترسي به غار بهترين ايده جهت خدمات دهي مناسب به گردشگران بود تا علاوه بر ايجاد زيرساخت در کنار اين محل هيچگونه تخريب و يا تغييري در اين جاذبه و يا رودخانه‌هاي منتهي به آن صورت نگيرد.
رئيس سازمان ميراث فرهنگي استان ايلام تصريح کرد: طبيعي است که براي حفاظت از جاذبه‌هاي طبيعي و توسعه‌ گردشگري بايد زمينه‌ بازديد گردشگران از اين اماکن بر اساس قوانين و ضوابطي ايجاد شود تا کوچک‌ترين لطمه‌اي به جاذبه هاي طبيعي وارد نشود.
اسکندري خاطرنشان کرد:با توجه به اينکه جاده دسترسي به غار زينه گان از محل رودخانه عبور مي کرد و متاسفانه در ساختار و مناظر زيباي اطراف اين جاذبه طبيعي تغيير ايجاد مي کرد و همچنين در فصول باراني تخريب مي شد سازمان اقدام به طراحي جاده جديدي کرده است که در کنار آن سيستم روشنايي و پارکينگ نيز درنظر گرفته شده است.
در معرفي اين جاذبه مي‌توان گفت؛ تنگه يا غار شگفت انگيز زينه گان در پنج کيلومتري جنوب شرقي صالح آباد و در فاصله 52 کيلومتري شهر ايلام قرار دارد . اين غار روباز که بيش از يک کيلومتر طول دارد داراي آب فراوان ، دهليزهاي آب گير ، قنديل هاي متعدد و آبچک هاي طبيعي و بسيار جالب است . هواي داخل غار بسيار سرد ومطبوع است در حالي که منطقه صالح آباد در فصل تابستان حدود 40 تا 50 درجه گرما دارد . اختلاف هواي بيرون غار با درون آن تقريباً بين 10 تا 20 درجه است وبه همين دليل آن را غار بهشت مي نامند .
سرخس ها ، جلبک ها ،گل ها و گياهان خودروي داخل غار ، رنگ سنگ ها ، پيچ وخم داخل غار ، لبه هاي به هم دوخته قسمت هايي از سقف غار همه وهمه حکايت از شگفتي‌هاي طبيعت دارد . اين غار يکي از جاذبه هاي مهم گردشگران استان ايلام است.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 16سال و 9ماه و 5روز