«گلوله‌ها در ایلام آواز می‌خوانند» ساخت ۸ مجموعه مستند در سیمای مراکز استان‌ها

هشت مجموعه مستند در موضوعات مختلفي چون آداب و رسوم زندگي مردمان منطقه، ادبيات مردم، بررسي مشكلات عشاير استان، نسخه‌هاي خطي، قالي آذربايجان، حضور مردم در مناطق عملياتي در قالب کاروان راهيان نور، شناسايي و معرفي گونه‌هاي مختلف گياهي و‌ سردرهاي بناهاي مختلف و تاريخي در مراكز استان‌ها تهيه و توليد شده‌است.

به گزارش سرويس تلويزيون خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، مستند «گلوله‌ها در ايلام آواز مي‌خوانند» به كارگرداني و تهيه‌كنندگي قدرت باقري در شبكه ايلام ساخته شده‌است.

استان ايلام، زادگاه گليم نقش برجسته است و به سبب هنرآفريني بافندگان ايلامي، اين صنعت شهرت جهاني يافته است. در اين مستند مراحل بافت گليم نقش برجسته به تصوير كشيده مي‌شود.

مستند«كوچ عشاير» به تهيه‌كنندگي «ژاله مكوندي» در واحد اطلاعات و اخبار خوزستان ساخته شده كه به بررسي مشكلات عشاير استان مي‌پردازد.

سيماي آذربايجان شرقي مستند- داستاني «حكمت عاميانه» را توليد كرده‌است كه تأملي بر ادبيات شفاهي و فولکلور ايران زمين دارد و حکمت نهفته در قصه‌ها، متل‌ها و غيره را مي‌كاود.

تبيين زمينه‌ها و عوامل همبستگي و فرهنگي در جامعه، عبرت‌گيري از حکمت‌هاي عاميانه متناسب با نيازهاي اقشار مختلف جامعه، معرفي و ترويج آداب و سنن صحيح و معرفي فرصت‌ها و امکانات فرهنگي- هنري کشور از جمله اهداف اين مجموعه است كه به تهيه‌کنندگي و کارگرداني فرداد راستگار و داود اخويان تهيه شده‌است.

«گنجينه» عنوان برنامه مستندي از مركز آذربايجان شرقي است كه در 30 قسمت با موضوع نسخه‌هاي خطي کتابخانه مرکزي تبريز، به معرفي اين نسخ نادر در سطح کشور و جهان مي‌پردازد. اين مجموعه را ناصرخيري تهيه‌كنندگي كرده و حسين شايقي كارگرداني كرده‌است.

براساس اين گزارش، ‌مستند تلويزيوني «قالي آذربايجان» با موضوع قالي آذربايجان در 6قسمت در شبكه سهند با تهيه‌كنندگي وكارگرداني حميد عطالو و نويسندگي اميد بنام توليد مي‌شود.

«قطعه‌اي از بهشت» نام مستندي از سيماي مرکز استان مرکزي است که روزهاي پنج‌شنبه ‌روي آنتن مي‌رود. اين مستند، حضور مردم استان را در مناطق عملياتي در قالب کاروان راهيان نور به تصوير مي‌کشد‌ كه مظفر حسين‌خاني آن را تهيه كرده‌است.

همچنين «گياهان شفابخش» نام مستندي، گزارشي است که با هدف اطلاع‌رساني در 13قسمت در سيماي مازندران تهيه شده‌است. اين برنامه به گونه‌هاي گياهي استان، دسته‌بندي و تهيه شناسنامه براي آن‌ها و همچنين به خواص اين گياهان مي‌پردازد. اين مجموعه با كارگرداني حسن جعفري و تهيه كنندگي سيده مريم اصفهاني توليد شده‌است.

سيماي مركز كرمان مستند «طاق جاويد» را به تهيه كنندگي و كارگرداني شاهپور حسيني توليد كرده‌است كه به مدت 31 دقيقه از سيماي مرکز کرمان پخش مي شود كه که به سردرهاي بناهاي مختلف و تاريخي شهر کرمان مي‌پردازد.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 15سال و 14ماه و 3روز