باهمکاری هیات آلمانی فصل دوم کاوش در تپه چغا گلان ایلام آغاز شد

فصل دوم كاوش در تپه چغا گلان با همكاري هياتي از كاوشگران آلماني روز يكشنبه آغاز شد.
به گزارش ايرنا ، معاون حفظ، احيا و ثبت آثار تاريخي اداره كل ميراث فرهنگي و گردشگري ايلام در اين خصوص گفت: فصل دوم اين كاوشها به سرپرستي محسن زيدي در قالب هيات مشترك ايراني و آلمان در راستاي تاريخ نگاري و لايه نگاري تپه چغا گلان آغاز و به مدت ۴۵ روز ادامه دارد.
محمدجواد خانزادي افزود: در اين فصل از كاوش به منظور دستيابي به اطلاعاتي در خصوص دوره روستا نشيني تحقيقاتي آغاز شده است كه اميدواريم نتايج خوب و قابل قبولي به دست آيد.
وي اظهار داشت: تپه چغا گلان ايلام يكي از آثار شاخص استان به شمار مي‌رود كه از اهميت بسياري در مطالعات باستانشناسي برخوردار است.
وي با اشاره به اينكه اين تپه تاريخي در دشت مهران واقع شده است، گفت: 
اميدواريم بتوانيم علاوه بر كاوش و لايه نگاري چغا گلان ، لايه نگاري چغا آهوان را نيز انجام دهيم تا مطالعات دشت مهران را در سال جاري از سر بگيريم.
خانزادي با اشاره به پيشينه اين تپه تاريخي گفت: اثر تاريخي چغا گلان سال  ۱۳۷۵ توسط مرحوم محمد خليليان يكي از باستانشناسان استان ايلام به جامعه باستان شناسي كشور معرفي شد.
وي با بيان اينكه اين اثر در كوهپايه‌هاي زاگرس واقع در ايلام قرار دارد ، افزود: سال گذشته نخستين فصل كاوش به منظور مطالعات ويژگي‌هاي فرهنگي ، استقراري و سترگاه شناختي در اين محوطه انجام شد.
خانزادي اظهار داشت: هدف اصلي از كاوش به دست آوردن و مطالعه كليه مواد آلي و غير آلي از اين محوطه جهت بازسازي شرايط زيست محيطي و آب هوايي و همچنين اقتصاد معيشتي ساكنان اين محوطه در دوران اوايل نوسنگي است.
شهرستان مرزي مهران واقع در فاصله  ۹۰ كيلومتري جنوب شهرايلام است.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 18ماه و 11روز